Vitabiotics

Kabak Çekirdeği Faydaları Neler?

En popüler sebzelerden biri olan balkabağı, bazı doğal yenilebilir bileşikler içerdiğinden önemli tedavi edici özelliklere sahiptir. Oleik, palmitik ve linoleik asit, alkaloitler ve flavonoid kategorilerine giren çok sayıda bileşene sahiptir. Anti-inflamatuar, anti-diyabetik, antioksidan ve anti-karsinojenik olanlar da dahil olmak üzere çok sayıda önemli sağlık faydası kapsamlı bir şekilde çeşitli araştırmalarda incelenmiştir. (1) Kabak çekirdeği ekstresi ise, kabak çekirdeklerinden elde edilen bir doğal takviyedir ve birçok potansiyel sağlık faydasına sahip olabilir.

İşte kabak çekirdeği ekstresinin bazı faydaları:

1. Prostat Sağlığı:

Kabak çekirdeği ekstresi, özellikle prostat sağlığını destekleyebilecek fitosteroller, çinko ve diğer besin maddelerini içerir. Prostat büyümesi ile ilişkilendirilen belirtileri azaltabilir. Başka bir rastgele katılımcılarla yürütülen bilimsel çalışmada kabak çekirdeği yağı, üç aylık bir süre boyunca prostat büyümesinin semptomlarını hafifletti ve katılımcıların yaşam kalitesini artırdı. (2)

2. İyi Bir Mineral Kaynağı:

Kabak çekirdeği ekstresi, çinko, magnezyum, demir ve bakır gibi mineraller açısından zengindir. Bu mineraller, vücutta çeşitli fonksiyonlar için gereklidir. Çinko bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunur. (4)

Kabak çekirdeği, çoğu Batı ülkesinin beslenmesinde sıklıkla eksik olan bir mineral olan magnezyumun en iyi doğal kaynaklarından biridir. Magnezyum elektrolit dengesine ve normal enerji oluşum metabolizmasına katkıda bulunur.

Serbest radikallerin (hücrelerinize bağlanabilecek dengesiz moleküller) neden olduğu hücre hasarını azaltmaya yardımcı olan bir bağışıklık sistemi güçlendiricisi olan C vitamininin günlük gerekli miktarının %19’u bir porsiyon kabakta bulunur. A vitamini, E vitamini ve demir gibi bağışıklığı güçlendiren diğer antioksidanlar açısından da kabak güçlü bir besindir. (3)

Demir normal enerji oluşum metabolizmasına, bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna, yorgunluğun ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunur. (4)

3. Antioksidan İçeriği:

Kabak çekirdeği ekstresi, antioksidanlar açısından zengin bir kaynaktır. Antioksidanlar, serbest radikallerle savaşarak hücre hasarını azaltabilir ve genel sağlığı destekleyebilir. Bu nedenle, antioksidan bakımından zengin gıdalardan zengin bir beslenme, çeşitli rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olabilir. (5)

4. Kolesterol Düzeylerini İyileştirme:

Araştırmalar, kabak çekirdeği ekstresinin kolesterol düzeylerini düşürebileceğini ve kalp sağlığını iyileştirebileceğini göstermektedir. Çalışmaların bulguları kabak çekirdeği yağının anti-hipertansif ve hipolipidemik özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. (6) Yani bu yağ, kolesterolden daha düşük emilimi nedeniyle olumlu bir etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. Ek olarak östrojen mevcudiyeti veya eksikliğine bağlı sorunları da önleyebilir.

5. İdrar Yolu Sağlığını Destekleme:

Kabak çekirdeği ekstresinin idrar yolu sağlığını destekleyebileceğine dair bazı bulgular vardır. İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu olabilir. Yapılan çalışmada, Cucurbita maxima’dan elde edilen kabak çekirdeği yağının insanlarda idrar bozuklukları üzerindeki etkisi değerlendirildi. Kabak çekirdeği ekstresi (günde 10 g yağ) 12 hafta boyunca oral olarak uygulandı. 6 ve 12 hafta sonra, idrar fonksiyonu Aşırı aktif Mesane Semptom Skoru (OABSS) kullanılarak değerlendirildi. Kabak çekirdeği yağı, katılımcılarda söz konusu mesane sorunu derecesini önemli ölçüde azalttığı görülmüştür. (7)

6. Kabızlık Sorunlarına Yardımcı Olma: 

Kabak çekirdeği ekstresi, lif içeriği sayesinde sindirim sistemini destekleyebilir ve kabızlık sorunlarına yardımcı olabilir. Çünkü kabak çekirdeği oldukça iyi bir lif kaynağıdır. Kabak çekirdeği gibi kabuklu tohumlar, 28 gramlık tek bir porsiyonda 1,7 gram lif sağlar. (8) Lif oranı yüksek bir beslenme düzeni de sindirim sağlığını iyileştirebilir ve bağırsakların daha kolay çalışmasına yardımcı olabilir.

7. Anti-inflamatuar Özellikler:

Kabak çekirdeği ekstresi, anti-inflamatuar özelliklere sahip olabilir ve iltihaplanma ile mücadelede yardımcı olabilir. Modern araştırmalar (9), kabak çekirdeğinin diyabet, iltihaplanma ve kansere karşı çeşitli fonksiyonel faktörler içerdiğini göstermektedir. Yine, kabak çekirdeğinin antiinflamatuar özelliklerinin karaciğer, mesane, bağırsak ve eklemlerde normal fonksiyonların korunmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor.

8. Saç ve Cilt Sağlığı:

Kabak çekirdeği ekstresinde bulunan çinko ve diğer besin maddeleri, saç ve cilt sağlığını destekleyebilir. Yapılan araştırmalarda kabak çekirdeği yağının hormonal saç dökülmesi üzerinde etkili olduğu gösterilmiştir. Araştırmada kellik sorunu olan erkeklerden bir kısmına kabak çekirdeği takviyesi ve bir kısmına plasebo takviye verilmiştir. Sonuçlara bakıldığında, takviye alanların plasebo alanlara göre yüzde 30 daha fazla saç büyümesi elde ettiğini gösterdi.(10) Bu bulgular kabak çekirdeği yağını doğal saç büyümesini teşvik eden maddeler arasında ön plana çıkarmıştır.

Bal kabağını beslenme şekliniz içerisinde bolca tüketmek size vitamin ve mineral açısından destek sağlayacaktır. Her ne kadar bal kabağı tatlı çeşitleri ile eşleştirilse de çorbalara katılabilmesi, püre olarak sunulabilmesi, ekmek ya da hamurların içine katılabilmesi de tüketimini artırabilecek yöntemler arasındadır. Kabak çekirdeğini ise kuruyemiş olarak günlük düzenli ve güvenli porsiyonlarda tüketmek belirtilen faydaları görmek için işe yarayabilir.

Öte yandan, kabak çekirdeği ekstre olarak da mevcuttur ve hatta bu ekstreyi kendi formülünde kullanan besin takviyeleri de mevcuttur. Böylece beslenme düzeniniz yetersiz kaldığı zamanlarda dahi takviyeler ile kabak çekirdeği ekstresini düzenli tüketebilirsiniz.

Kabak Çekirdeği Ektresi İçeren Besin Takviyesi

Wellman 70+‘in zengin formülü, modern erkeklerin yaşlanma sürecinde benzersiz bir şekilde ihtiyaç duydukları besinleri sunarak, sağlıklı bir yaşam tarzını desteklemeye yardımcı olur.

Bu takviye, enerji seviyelerini artırmaktan kalp ve damar sağlığını korumaya, prostat sağlığını desteklemekten bağışıklık sisteminin güçlenmesine kadar, erkeklerin ilerleyen yaşam evrelerinde sağlıklarını desteklemeye odaklanmıştır.

Formülündeki A, C ve B12 Vitaminleri, Folik Asit ve Selenyum bağışıklık sisteminin normal fonksiyona katkıda bulunur. Ayrıca, Sibirya Ginseng ekstresi, Koenzim Q-10, Kabak çekirdeği ekstresi gibi erkekler için önemli olan özel besin maddelerini de içermektedir. Bal kabağı ekstresi ile ileri yaş erkeklerin prostat sağlığına katkıda bulunur. Bu da Wellman 70+’i diğer ürünlerden ayrıcalıklı kılmaktadır.

Kaynakça

Senin Vitaminin Hangisi?

X