Vitabiotics

Prostata Ne İyi Gelir?

Prostat, erkek üreme sisteminde önemli bir organdır ve meni için sıvı üretilmesine yardımcı olur. 25 yaş civarında erkeğin hayatı boyunca devam eden doğal bir büyüme dönemine başlar. Neredeyse tüm erkeklerde prostat büyümesi görülür ve çoğunluğu yaşlandıkça prostat büyümesi sorunu geliştirir. Prostat büyümesinin yaygın semptomları arasında sık ve acil idrara çıkma, idrar akışında sorunlar, idrar kaçırma ve damlama, idrara çıkma sonrası ağrı ve idrarın mesanede kalması yer alır.

50’li ve 60’lı yaşlarındaki erkeklerin yaklaşık yüzde 50’si, 80 yaş ve üstü erkeklerin yüzde 90’ı gibi, günlük yaşamı sinir bozucu hale getirebilecek semptomlar gösteriyor. Peki, prostata ne iyi gelir?

Prostata İyi Gelen Öneriler

Prostat sağlığı, özellikle erkekler yaşlandıkça, genel sağlık ve konfor için çok önemlidir. Kişiselleştirilmiş tavsiye için bir sağlık uzmanına danışmak çok önemli olsa da, sağlıklı bir prostatın korunmasına yardımcı olabilecek bazı doğal tedaviler ve yaşam tarzı değişikliklerini şöyle sıralayabiliriz:

Yatmadan Önce Sıvı Alımını Sınırlayın: Yatmadan önce sıvı alımını azaltmak, gece tuvalete çıkma sayısını azaltabilir ve uyku kalitesini artırabilir.

Kafein ve Alkol Tüketimini Azaltın: Kafein ve alkollü içecekler prostatı ve mesaneyi tahriş edebilir, bu da mesanenin boşaltılmasının daha sık olmasına yol açabilir. Mesane kaslarını zayıflatabilir ve böbrek stimülasyonunun artmasına da yol açabilirler.

Tuzu azaltın: Gıda etiketlerini okuyup karşılaştırarak sodyum oranı düşük gıdaları seçin. Konserve, işlenmiş ve dondurulmuş gıdaların tuz oranı yüksek olduğu için tüketmemeye çalışın.

Sıcak Banyo veya Duş: Sıcak banyo veya duş almak prostatit semptomlarını geçici olarak hafifletebilir.

Sigarayı Bırakın: Sigara içiyorsanız bırakmayı düşünün. Sigara içmek prostat sorunları riskinin artmasıyla ilişkilidir.

Düzenli Egzersiz: Sağlıklı bir kiloyu korumak ve dolaşımı teşvik etmek için fiziksel aktivitenizi artırın. Egzersiz de prostat büyümesi semptomlarının yönetilmesine yardımcı olabilir.

Sağlıklı Beslenme: Meyve, sebze ve tam tahıllardan zengin bir beslenme düzeni edinin. Bu gıdalar temel besinleri ve antioksidanları sağlayarak genel vücut sağlığınızı destekleyecektir.

Takviye kullanın: Kabak çekirdeği ekstresinin prostat sağlığına iyi geldiği yönünde yapılan araştırmalar vardır.* Kabak çekirdeği içerikli takviye edici gıdaları günlük yaşamınıza dahil edebilirsiniz.

Prostata İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Sebzeler, baklagiller ve yağlı balıklar gibi besleyici  gıdalar tüketmek, prostat sağlığını ve genel sağlığı destekleyebilir. Beslenme şekliniz, prostat dahil olmak üzere sağlığınızı önemli ölçüde etkileyebilir. Sağlıklı, prostat dostu besinleri diyetinize ekleyerek prostat problemleri, özellikle prostat kanseri riskinizi azaltabilirsiniz.

Saw Palmetto (Serenoa repens): Bu bitkisel takviye, BPH (iyi huylu prostat hiperplazisi) semptomlarını azaltmadaki potansiyel faydalarıyla bilinir. Saw palmetto, prostat büyümesinde rol oynayan 5-alfa redüktazı inhibe eder. Ancak kanıtlar kesin olmamakla birlikte, günümüzde potansiyel faydası için kullanılmakta olan bir besin takviyesidir. (1)

Kabak Çekirdeği Ekstresi: Testosteronun güçlü bir metaboliti olan dihidrotestosteronun prostatta birikerek büyümesine neden olabilir Kabak çekirdeğindeki fitokimyasallar dihidrotestosteronun prostat üzerindeki etkilerini azaltabilir. Ayrıca testosteronun dihidrotestosterona dönüşümünü de engelleyebilirler.

Susuz Kalmayın: Bol miktarda su içmek idrar fonksiyonunun korunmasına yardımcı olur ve genel prostat sağlığını destekler.

Kırmızı Et Tüketimini Azaltın: Sığır eti, domuz eti, kuzu eti ve keçi dahil kırmızı et ile salam ve sosisli sandviç gibi işlenmiş et tüketiminizi sınırlayın. Balık, derisiz kümes hayvanları, fasulye ve yumurta daha sağlıklı protein kaynaklarıdır.

Zeytinyağı, fındık (badem, ceviz, ceviz) ve avokado gibi sağlıklı yağları seçin: Süt ve diğer hayvansal ürünlerden elde edilen doymuş yağları sınırlayın. Birçok fast food ve paketlenmiş gıdada bulunan hidrojene yağlardan (trans yağlar) kaçının.

Domates: Bazı meyve ve sebzeler, domatesler de dahil olmak üzere, likopen adı verilen güçlü bir antioksidan içerir. Bazı araştırmalar, likopen açısından zengin bir diyetin prostat kanseri riskini azaltabileceğini öne sürmektedir.

Brokoli: Brokolinin insanları kanserden koruyabilecek birçok karmaşık bileşiği içeren bir sebzedir. Lahana grubuna dahil olan brokoli gibi çiğ sebzelerin miktarı ile daha düşük bir prostat kanseri riski arasında bir bağlantı olduğunu öne sürmektedir

Yeşil çay: İnsanlar binlerce yıldır yeşil çayı sağlık yararları için kullanmaktadır. Araştırmacılar, yeşil çayın özel bileşenlerinin tümör büyümesi, hücre ölümü ve hormon sinyali üzerindeki etkileriyle prostat kanseri riskini azaltabileceğini göstermektedir.

Eğer kafein tüketmek istemiyorsanız, kafeinsiz halini deneyebilirsiniz. Sıcak çayı sevmiyorsanız da soğutarak buzdolabında soğutup buz ekleyerek serinletici bir içecek haline getirebilirsiniz.

Baklagiller ve soya fasulyesi: Baklagiller, fasulye, yer fıstığı ve mercimek gibi bir gıda grubunu içerir. Baklagiller, fitoöstrojen adı verilen biyolojik olarak aktif bitki bileşikleri içerir.

İzoflavonlar, bu tür fitoöstrojenlerden biridir.  Fitoöstrojenlerin kanserle savaşan etkileri, antioksidan özellikleri ve hormon düzenlemesi ve hücre yenilenmesi üzerindeki etkilerinden kaynaklanabilir ve prostata iyi gelebilir.

Nar suyu: Yeşil çay gibi, narlar yüksek miktarda antioksidan içeren bir kaynaktır. Nar suyu, yüksek seviyelerdeki antioksidanları nedeniyle süper bir meyve olarak ün kazanmıştır. Antioksidanlar, oksidatif stresle ilgili kronik hastalıkları önleyebilir ve prostat sağlığına da iyi gelebileceği düşünülmektedir.

Balık: Omega-3 ve omega-6 gibi çoklu doymamış yağlar, yalnızca diyetle alınan zorunlu yağ asitleridir. Vücut tarafından sentezlenmezler. Günümüz modern insanının beslenmesinde çok fazla omega-6 yağ asidi bulunmasına rağmen omega-3 yağ asidinden pek yoktur. Omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin dengeli bir şekilde alınması, sağlığınız için önemlidir.

Yağlı balıkların birçok başka sağlık yararı vardır. Omega-3 alımını artırmak için soğuk sulardaki yağlı balıkları yemek daha faydalıdır; örneğin, somon, hamsi, uskumru gibi.

Prostat Büyümesinin Tedavisi

Orta ila şiddetli prostat büyümesi için semptomlarınızı hafifletmek için tıbbi bir operasyona ihtiyacınız olabilir. Lazer tedavisi, veya prostat dokusunun sıkıştırılması gibi çeşitli prosedürler de vardır. Kısmi ve tamamen prostat alınması işlemi daha invazif bir yöntemdir ancak aşırı büyük prostat bezleri için gerekli olabilir.

Wellman 70+ 30 farklı vitamin ve özel besin maddeleri ile yaş alma sürecindeki modern erkeklerin günlük ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olurken, sağlıklı bir yaşam tarzının sürdürülmesine destek sağlar.

Enerji, kalp ve damar sağlığı, prostat sağlığı, bağışıklık sistemi ve genel sağlık olmak üzere yaşamın ilerleyen dönemlerinde erkek sağlığını desteklemek için özel olarak geliştirilmiştir.

Kaynaklar:

https://www.healthline.com/health/prostate-cancer/foods-for-prostate-health

https://www.webmd.com/men/enlarged-prostate-remedies

https://www.health.harvard.edu/mens-health/10-diet-and-exercise-tips-for-prostate-health

https://www.healthline.com/health/mens-health/pumpkin-seeds-and-prostate#research

Senin Vitaminin Hangisi?

X