Güçlü Kemikler Sağlıklı Yarınlar

Kemik yaşayan bir dokudur ve güçlendirilebilir. ‘Kemik sağlığı’ denilince aklımıza ileri yaşlardaki insanların kemik sağlığı geliyor. Oysaki kemik sağlığı her yaşta önemlidir. Ancak elbette ki insan yaşamının bazı dönemlerinde kemikler hızlı yapılır veya yıkılır. Kemik yapımının en çok arttığı dönem ergenlik dönemidir. En hızlı yıkıldığı dönem ise kadınlarda gebelikemzirme dönemini ve menopoz dönemi; erkeklerde de çoğunlukla ileri yaşlarda gerçekleşir. Yapılan araştırmalara göre her 3 kadından 1’i, her 5 erkekten 1’i kemik kırığı riski taşımaktadır.

Gebelik

Hamilelik süresinde alınan kalsiyum bebeğin kemik ve diş gelişiminde etkilidir.

Emzirme

Emzirme döneminde anne kalsiyum kaynaklarının yaklaşık %15’ini kaybeder.

Çocukluk

Çocuklukta kalsiyum alımı kemik kazanımı ve osteoporozun önlenmesinde rol oynar.

Ergenlik

Büyüme ve gelişme döneminde yeterli kalsiyum alımı kemik sağlığı için önemlidir.

Menopoz

Menopoz dönemiyle birlikte kemik yoğunluğunda azalma görülür.

Osteoporoz

Kemik erimesi yanı Osteoporozun önemlesinde kalsiyum alımı önemlidir.

Siz de ”Güçlü Kemikler Sağlıklı Yarınlar” için sadece 1 dakikanızı ayırın, Uluslararası Osteoporoz Vakfı’nın kemik sağlığı risk testini çözerek farkındalığınızı arttırın!

Kemik Sağlığı

Vitabiotics olarak İngiltere’de 20 yılı aşkın süredir Ulusal Osteoporoz Derneği’nin ana partneriyiz ve toplumda kemik sağlığı bilincini arttırmak için birlikte çalışıyoruz. Bu proje ile Türkiye’de de dokunduğumuz sağlık profesyonelleri ve toplumun tüm bilinçli bireyleri ile bir hareket başlatıyoruz.

Videoyu oynat

Hamilelik ve emzirme döneminde kalsiyum ihtiyacı artmaktadır. Kadınlar kemik kütlelerinin %5’ini hamilelikte, %15’ini ise emzirme döneminde kaybeder. Menopozdan sonrası ise özellikle östrojenin vücutta azalmasıyla beraber kemik erimesi hızlanır.

Videoyu oynat

Doruk kemik kütlesine 20’li yaşların ortasında ulaşılır ve erişkin yaşlarda sürdürülür. Kadınlarda menopoz döneminde başlayarak, erkeklerde ise bundan yaklaşık 10 yıl sonra kemik yıkımı yeni kemik yapımından daha fazla olmaya başlar. Ayrıca doruk kemik kütlesi %10 arttırılarak Osteoporozun 13 yıl geciktirilebileceği de gösterilmiştir.

Videoyu oynat

Doğru bilinen yanlışlardan biri kalsiyumun böbrek taşı riskini arttırdığıdır. Böbrek taşının kendi bazı çoğunlukla kalsiyum olsa da, asıl neden olan faktör tuzdur. Ayrıca her kalsiyum aynı değildir. Efervesan (suda çözünebilir) formları içimi kolaylaştırmak için şeker içerebilir, eğer şeker hayatınızda yoksa efervesanları değil tablet formlarını tercih etmelisiniz.

Videoyu oynat

2017 yılında yapılan Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırmalarına göre her yaş grubunda D ve B 12 vitaminleri, iyot, demir, çinko ve kalsiyum bakımından günlük önerilen optimal ihtiyaca göre yetersiz alımın yaygın olduğu bulunmuştur. Ülkemizde gençlerin %74’ü ve yetişkinlerin %75’i önerilen miktarda kalsiyum tüketmemektedir.

Kalsiyum

Günlük kalsiyum ve diğer mineraller ihtiyacının tamamını karşılar.

D vitamini

Normal kan kalsiyum düzeyine katkıda bulunur.

1 Numara

Ingiltere'nin 1 numaralı kalsiyum takviyesi markası

Magnezyum

Normal kas fonksiyonuna katkıda bulunur.

Magnezyum, D Vitamini ve Çinko

Normal kemiklerin korunmasına katkıda bulunur.

Vegan

Vegan topluluğu tarafından onaylanmıştır.

Kemik Sağlığı Ürünleri

Osteocare®, İngiltere’nin 1 numaralı kemik sağlığı markasıdır ve bilimsel olarak yapılan en son araştırmalara dayanarak geliştirilmiştir. Osteocare® zengin bir kalsiyum kaynağı sağlar ve kalsiyumun vücut tarafından normal emilimine yardımcı olan D vitamini dahil olmak üzere kalsiyum kofaktörleri içerir.

Kemik Sağlığı Testi

Kemiklerini ne kadar iyi biliyorsun? Bilgini test et!

Blog Yazıları

Senin Vitaminin Hangisi?

X