Vitabiotics

E Vitamini Faydaları Nelerdir?

E vitamini, saç, cilt ve tırnaklar için önemli bir antioksidandır. A vitamininin oksitlenmesini önleyip, emilmesi ve depolanması için gereklidir. Ciltte, saç ve tırnaklarda etkisini ciddi oranda gösterir. Bununla beraber genelde, cilt bakım ve kozmetik ürünlerinde yaygın kullanılır. Hem besinlerde hem de vücutta bulunur. Yağda çözünen bir vitamindir.

Sağlıklı bir ciltte var olan bileşenlerin başında E vitamini gelmektedir. Çevresel faktörlerin saldırılarına karşı, cildin savunma gücünü destekler. Zamanla UV ışınlarının ve havanın yarattığı etkiyle, ciltte E vitamini azalması görülür.

E Vitaminin Faydaları

E vitamini sadece bitkilerde bulunan bir vitamin olup 8 çeşit vitamin formunu bünyesinde barındırır. Büyük çoğunluğu yeşil kısımda bulunsa da bitki tohumları oluşum noktalarıdır. Bu vitamin hayati derecede öneme sahiptir. Öyle ki büyüme, üreme, birçok hastalığı önleme, dokuların sağlıklı kalması gibi durumlar için gereklidir. (1)

E vitamininin en bilinen faydaları arasında hücre hasarlarını önlemesi bulunur. Cildi yaşlanmanın etkilerine karşı korur. Saçların ve tırnakların daha güçlü olmasında olumlu etkisi vardır. Sedef ve egzama gibi cilt sorunlarının etkilerini azaltır. Bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

Yüksek tansiyonu düşürme etkisi olan bu vitamin aynı zamanda yaraların hızlı iyileşmesinde etkili olur.

Hücre yenileme özelliğinden dolayı, genel hücre sağlığını koruma ve artırma etkisi vardır. Hücrelerin içinde bulunan yağların oksijenle bozulması sonucu bazı yaşlı gösteren pigmentler oluşur. Bunlar vücutta leke halinde ortaya çıkar. E vitamininin cilt lekelerini önleme ve tedavi etme üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.

Cilt elastikiyetinin korunması, cildin yenilenmesi açısından, E vitamini gereksinimi eksiksiz sağlanmalıdır. E vitamini, kılcal damarların genişlemesi, kan akışının artırılması, kolajen üretiminin destelenmesi yoluyla saç, cilt ve tırnak sağlığını destekler. (2)

E Vitamini Yönünden Zengin Besinler

Günlük önerilen E vitamini alım düzeyi yetişkin erkek ve kadınlarda 11-13 mg’dır. E vitamini daha çok bitki bazlı besinlerde bol miktarda bulunur.

E vitamini içeren besinlerden bazıları şunlardır;

 • Ayçiçeği çekirdeği
 • Badem
 • Yer fıstığı
 • Avakado
 • Ispanak
 • Pancar Yaprağı
 • Lifli besinler
 • Kivi
 • Yumurta
 • Zeytinyağı

.

E Vitamini Eksikliğinin Nedenleri

E vitaminin eksikliği çok sık görülen bir durum değildir. Bunun yanında sağlıksız ve yetersiz beslenme durumunda bu vitamin eksikliği görülebilir. E vitamini eksikliğinin temel olarak 2 nedeni olduğu belirtilir. Bunlar genetik faktörler ve tıbbi hastalıklar olarak ifade edilir. E vitamini eksikliği vücutta bazı belirtilerle kendini belli eder. Saç-cilt kuruluğu, tırnaklarda sarı renk oluşumu (3) vücutta kaşınma ve pullanma bunların en gözle görülür halidir.

E vitamini eksikliğine bağlı olarak, düşük doğum, kısırlık, kalp hastalıkları, karaciğer yetmezliği ortaya çıkması muhtemeldir. E vitamini vücutta depolandığından dolayı, bu tip hastalıkların nedeni genel olarak E vitamini değildir E vitaminin faydalarından yararlanmak isteyenler için, takviyelerin bilinçsizce alınmaması son derece önemlidir.

E Vitamininin Diğer Vitaminlerle Kombinasyonu

E vitaminiyle birlikte kullanılan bazı vitamin ve mineraller etkileşime girip, birbirinin etkisini daha da artırabilme özelliğine sahiptir. Böylece emiliminin daha yüksek olmasında da etkilidir. E vitamini büyük oranda, C ve B3 vitaminleri, glutatyon ve selenyumla daha yüksek etki oluşturur. Antioksidan bileşenlerinin bu kombinasyonu vücuttaki kolesterol seviyesinin azalmasına etki eder. Bir yandan da kolesterolün yükselmesini engeller.

E vitamini içeren ürünlerin seçimi son derece önemlidir. Bunun için Vitabiotics ürünlerini inceleyebilirsiniz.

 • ALTINER, A., Atalay, H., & Bilal, T. (2017). Bir antioksidan olarak E vitamini. Balıkesir Sağlık Bilimleri Dergisi6(3), 149-157.

Senin Vitaminin Hangisi?

X