Vitabiotics

c-vitamini-nedir

C Vitamini nedir? C Vitamini Olan Meyveler

Vitaminler, insan vücudu için gerekli olan temel besinlerdir. C vitamini nedir? Sadece beslenme ve enfeksiyonlarla savaşma konusunda değil; cilt bakımından saç bakımına kadar pek çok alanda sunduğu faydalarda en çok tercih edilen vitaminlerden biridir. Sağlıklı bireyler için günlük C vitamini alımı; kadınlar için 75 mg, erkekler için 90 mg ve çocuklar için 100 mg’dır.(1) Biyolojik ve fizyolojik fonksiyonlar için vücudun ihtiyaç duyduğu C vitaminini insan vücudu depolayamaz. Bu nedenle C vitamini içeren besinleri yaz kış düzenli olarak tüketmek ya da dışarıdan takviye almak gerekebilir. Hava ile temasla kolayca oksitlenen C vitaminini her zaman doğru şekilde ve yeterince aldığınızdan emin olmanız gerekir. Çeşitli hastalıklara karşı bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarına katkıda bulunan C vitamini; enfeksiyonlar, yara iyileşmeleri, anemiler, saç yapısı, cilt yapısı, kırışıklık, kolajen sentezi, bağ dokusu, kemikler, dişler ve kan damarları için de hayati önem taşır.(2)

C Vitamini Tüketmenin En Temel Faydaları Nelerdir?

C vitamini özellikle sağlık ve bakım alanlarında etkinliği kanıtlanmış etkisi güçlü bir vitamindir.(3) Koruyucu ve onarıcı rolüyle fayda sağlayan C vitamini depolanamadığı için her gün alınmasının önemi büyüktür. Vücut normal fizyolojik fonksiyonlar için C vitaminine ihtiyaç duyar. Özellikle nörotransmitter dopaminin dönüşümünde rol oynayan dopamin-β-hidroksilaz enzimi için C vitamini gereklidir.(4) Düzenli olarak C vitamini tüketmenin en temel faydaları şöyle sıralanabilir:

 • C vitamini bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunur.(5) İnsanlar kışın daha fazla enfeksiyon etkenine maruz kaldıkları için C vitaminine talep de daha yoğundur. Fakat yaz kış vücut fonksiyonlarının C vitaminine farklı alanlarda ihtiyacı vardır. Kışın enfeksiyonlarla mücadele aşamasında bağışıklığı destekleyen C vitamini, yazın zararlı UV kaynaklı cilt pigmentasyonunu önlemek için vücuda katkıda bulunur. (6)
 • C vitamini, normal enerji oluşum metabolizmasına katkıda bulunur.(7) Fiziksel egzersizler sonrasında ihtiyaç duyacağınız enerjiyi C vitamini ile karşılayabilirsiniz.
 • C vitamini yorgunluk ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunur.(8) Genel vücut sağlığını destekleyen bu özel vitamin, özellikle halsiz kaldığınız durumlarda vücuda destek sağlayabilir.
 • C vitamini demir emilimini arttırır.(9) Hemoglobin üretiminde önemli bir yeri olan demirin C vitamini ile birlikte alınması; elde edilen faydanın daha yüksek seviyede olmasına katkıda bulunur. C vitamini, demirden en iyi şekilde faydalanmanızı sağlayarak kansızlık sorunlarının önüne geçmenize destek olur.
 • C vitamini cildin normal fonksiyonu için gerekli olan normal kolajen oluşumuna katkıda bulunur.(10)

C vitamini enfeksiyonları kontrol etme ve yaraları iyileştirme konusunda vücuda destek olarak zararlı serbest radikalleri nötralize edebilen güçlü bir antioksidandır. Vücudun çeşitli sistemlerini; sinir, bağışıklık, kemik, kıkırdak, kan ve diğerlerini bir arada tutan bağ dokularda bir protein olan kolajeni yapmak için gereklidir.(11)

C Vitamini Olan Meyveler Nelerdir?

Yaz kış vücudun ihtiyacı olan C vitamini, günlük olarak tüketilmesi gereken vitamin grupları arasındadır. C vitamini günlük olarak tükettiğiniz meyve ve sebzelerden alınıp vücutta kullanılır. Mevsimine göre tüketilmesi gereken C vitamini içeren meyveler beslenme rutininin olmazsa olmazlarındandır. Mevsimine göre C vitamini yönünden zengin beslenmek için hangi meyvenin içinde ne kadar vitamin olduğunu bilmeniz gerekir. C vitamini yönünden zengin bir bitki örtüsüne sahip olan ülkemizde C vitamini yönünden zengin meyveler şunlardır:

C Vitamini İçeren Yaz Meyveleri

C vitamini yönünden en iyi kaynakları taze olan meyve ve sebzelerden alırsınız. Bu nedenle de yaz mevsiminde taze olarak çıkan üzüm, kavun, yaban mersini, çilek, kiraz, ahududu, ananas ve mangodan faydalanmak önemlidir. Yazın pek çok olduğundan meyvenizi seçerken hem taze hem de doğal yetişmesine özen gösterebilirsiniz.

C Vitamini İçeren Kış Meyveleri

Sıklıkla enfeksiyonlara yakalandığınız kış mevsiminde hem enerji oluşumuna katkı sağlayacak hem de bağışıklığı destekleyecek C vitamini kaynaklarını kış meyvelerinden alabilirsiniz. Turunçgillerin hepsi bu açıdan zengin olmakla beraber kış mevsiminde sıklıkla portakal, greyfurt, limon, mandalina, armut, kivi, kuşburnu tüketebilirsiniz. Vücudu toksinlerden arındırarak güçlendiren vitamin yönünden zengin meyvelerle kendinize yeni bir beslenme planı oluşturabilirsiniz.

İçinde C vitamini olan meyveleri tükettiğinizde özellikle yetiştirilme koşullarını bilmediğiniz durumlarda ne kadar vitamin alabildiğinizden emin olmak zor olabilir. Özellikle kronik hastalıklarda ve kanser tedavisinde fayda sağlayan C vitamini tüketimi için günlük aldığınız miktar önemlidir. (12) Enerji metabolizması, kolajen biyosentezi, tümör büyümesi ve nötrofil fonksiyonu gibi sorunları düzenleyen bu özel vitamin, birçok genin gelişiminde önemli rol oynar. (13) Şayet günlük meyve tüketiminizden veya size sunduğu vitamin değerinden emin değilseniz, Vitabiotics’in C vitamini takviyelerinden yararlanabilirsiniz. Tüm faydaları ile C vitamini takviyesi alımı noktasında doktorunuza danışabilirsiniz.

Kaynakça:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK225480/
 2. https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-HealthProfessional/
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3156342/
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3783921/
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6415704/
 6. Sağlık beyanı ekleri
 7. Sağlık beyanı ekleri
 8. Sağlık beyanı ekleri
 9. Sağlık beyanı ekleri
 10. Sağlık beyanı ekleri
 11. https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/vitamin-c/
 12. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34439796/
 13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3156342/

Senin Vitaminin Hangisi?

X