Vitabiotics

L-glutatyon nedir?

L-glutatyon, bir tripeptit olan glutamik asit, sistein ve glisin aminoasitlerinden oluşan küçük bir protein molekülüdür. Hücrelerde doğal olarak bulunan bu tripeptit, antioksidan özelliklere sahip olup, vücudu oksidatif stresten koruma görevi görür. Oksidatif stres, hücrelerin serbest radikaller gibi zararlı moleküllerle karşılaşması sonucu ortaya çıkan durumdur.

Glutatyonun aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok önemli işlevi vardır:

  • proteinlerin ve hücrelerin yapı taşları olan DNA’nın yapımı
  • bağışıklık fonksiyonunu destekleyen
  • sperm hücrelerini oluşturmak
  • bazı serbest radikalleri parçalamak
  • belirli enzimlerin çalışmasına yardımcı olmak
  • C ve E vitaminlerinin yenilenmesi
  • cıvanın beyinden dışarı taşınması
  • karaciğer ve safra kesesinin yağları parçalamasına yardımcı olmak
  • düzenli hücre ölümüne yardımcı olmak  (1)

L-glutatyon, bir dizi biyolojik işlevde rol oynar. İşte L-glutatyonla ilgili bir içerikte ele alınması gereken bazı konular:

Antioksidan Özellikleri

 L-glutatyon, serbest radikalleri etkisiz hale getirerek oksidatif stresle mücadele eder. Hücrelerin DNA, proteinler ve diğer hücresel bileşenlerine zarar veren serbest radikallerin nötralize edilmesine yardımcı olur. Serbest radikaller çeşitli hastalıklarla ve yaşlanmayla ilişkilendirilmiştir. Serbest radikallerle, aynı zamanda vücudu zararlı etkilerinden koruyan antioksidanlar sayesinde mücadele edilir. Glutatyon tüm vücut hücrelerinde yüksek miktarda bulunduğundan çok güçlü bir antioksidandır. (1)

İleriki Yaşlarda İnsülin Direncini Kırabilir

Glutatyon üretimi yaşlanmayla birlikte azalır. Baylor Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar, hayvan ve insan araştırmalarını birleştirerek yaşlılarda vücut ağırlığı ve insülin direncinin düzenlenmesinde glutatyonun işlevini araştırdı. Araştırmanın sonuçları, azalan glutatyon seviyelerinin vücutta daha fazla yağ birikmesi ve daha az yağ yakımı ile bağlantılı olduğunu gösterdi.(2)

Başka bir araştırmaya göre ise; uzun süreli yüksek kan şekeri, azalmış miktarda glutatyon miktarı ile ilişkili. Bu durum da oksidatif strese ve doku hasarına yol açabilir. Bir çalışma, sistein ve glisin içeren diyet takviyesinin glutatyon düzeylerini artırdığını bulmuş ve ayrıca yüksek şeker seviyelerine rağmen kontrol edilemeyen diyabetli kişilerde oksidatif stresi ve doku hasarını da azalttığını göstermiştir. (3)

Detoksifikasyon

Karaciğerdeki enzimlerle birlikte çalışarak toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. İlaç metabolizmasında önemli bir rol oynar. Çünkü Glutatyon, lipoik asit ve C vitamini gibi maddeler lipozomlarla birlikte verildiğinde, detoksifikasyon daha da artar.

Lipozomlar, terapötik bileşikleri örneğin glutatyon gibi, sindirim süreçlerini atlayarak maddenin bozulmasını veya emilimini sınırlamasını engeller. Lipozomlar ayrıca kan-beyin bariyerini geçebilir, yüklerini hücre içine yerleştirir ve terapötik bileşiklerin lenfatik dolaşımını artırır. Ayrıca, lipozomu oluşturan fosfolipitler hücre zarlarını besler.  

Bu da, besinlerin emilimi ve hücresel atık ürünlerinin ve toksinlerin atılması için doğru işlevi sağlar. Toksinlerin ve safra taşlarının atılması için işlevsel bir zar ve taşıma sistemi için de gereklidir. (4)

Bağışıklık Sistemi Desteği

Vücut hastalandığında yani bir iltihap veya enfeksiyon olduğunda, sürekli olarak serbest radikal üretimi gerçekleştiğinde, antioksidan savunma mekanizmaları zayıflayabilir ve buna oksidatif stres denir.

Burada Glutatyon, yaşayan hücrelerdeki antioksidan savunma sisteminin başlıca bileşenidir. Glutatyon, iltihabı kontrol etmek için bağışıklık sisteminde çeşitli etkilere sahip olduğu gösterilmiştir. Glutatyon ve immün sistem arasındaki etkileşimde; farklı glutatyon konsantrasyonları, oksidatif stres reaksiyonları tarafından artan, bozulan birçok otoimmün rahatsızlık durumunda önemli bir rol oynayabilir. (5)

Böylece, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnci artırabilir ve hücresel bağışıklık sistemini destekleyerek enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

Anti-aging Etkileri

Glutatyon, vücutta güçlü bir antioksidan rolü nedeniyle yaşlanma karşıtı etkilerle ilişkilendirilmiştir. Yaşlandıkça glutatyon üretimi doğal olarak azalır, bu da oksidatif stresin artmasına ve hücre ve dokularda hasara yol açar.

Ayrıca glutatyon, C ve E vitaminleri gibi diğer antioksidanları serbest radikalleri nötralize ettikten sonra yenileyerek onların işleyişini destekler. Glutatyon, antioksidan özelliklerinin yanı sıra detoksifikasyon süreçlerinde de rol oynar. Yaşlanmaya ve yaşa bağlı hastalıklara katkıda bulunabilecek zararlı toksinlerin ve ağır metallerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Yapılan bir araştırmada, glutatyon alan deneklerin, plasebo alanlara kıyasla kırışıklıklarda önemli bir azalma olduğu görüldü. Plaseboya kıyasla cilt elastikiyetinin artmasına yönelik de bir eğilim gözlendi. (6)

L-glutatyon takviyeleri

L-glutatyon takviyeleri, özellikle yaşlandıkça glutatyon üretimi azaldığında veya bazı sağlık durumlarıyla ilişkili olarak düşük glutatyon seviyeleri olduğunda tercih edilebilir. Bu takviyeler, vücutta glutatyon seviyelerini artırarak oksidatif stresi azaltmaya ve hücrelerin korunmasına yardımcı olabilir.

Modern erkeğin yaşam boyu vitamin serisinden 50 yaş ve 70 yaş üzeri erkekler için özel olarak formüle edilmiş Wellman 50+ ve Wellman 70+ L-glutatyon içerir.

Wellman 50+, bu yaş grubundaki erkeklerin özel ihtiyaçlarına yönelik bir multivitamin takviyesidir. İçeriğinde 30’dan fazla vitamin, mineral ve özel besin maddesi bulunur. Bu takviye, modern erkeklerin yaşlanma sürecinde sağlıklarını korumalarına ve günlük performanslarını artırmalarına yardımcı olmayı hedefler.

Demir, çinko, selenyum gibi minerallerin yanı sıra A, B6, B12, C ve D vitaminleri de içeren formülasyona eklenmiştir, bu da bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunmaktadır.

Wellman 70+ ise, bu yaş grubundaki erkeklerin yaşlanma sürecinde günlük ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olmak için farklı vitamin ve özel besin maddesi içeren bir takviyedir. Bu takviye, sağlıklı bir yaşam tarzının sürdürülmesine katkıda bulunmayı amaçlar.

Özel olarak geliştirilen Wellman 70+, kalp ve damar sağlığı, prostat sağlığı, bağışıklık sistemi gibi ilerleyen yaşlarda erkek sağlığını desteklemek için tasarlanmıştır. Ayrıca, erkekler için önemli olan Sibirya Ginseng ekstresi, Koenzim Q-10, Kabak çekirdeği ekstresi gibi özel besin maddelerini de içermektedir.

Kaynakça

Senin Vitaminin Hangisi?

X