Vitabiotics

Yeşil Çay Ekstresi: Antioksidan Özelliği ve Faydaları

Yeşil çay dünya çapında en çok tüketilen içeceklerden biri. Güçlü antioksidan ve bitki bazlı kateşin içeriği, vücuda katkıda bulunur. Yeşil çay (Camellia sinensis), beyaz çay, siyah çay ve oolong çay gibi çeşitli çay türlerinin aynı bitkisinden gelir. Farklı çay türlerinin oluşmasının temel nedeni, çay yapraklarının nasıl işlendiği ve oksidasyon seviyeleridir. Yeşil çay, diğer çay türlerine göre daha az oksidasyona tabi tutulur, bu nedenle yaprakları daha yeşil ve doğal rengini korur.

Yeşil çayın konsantre versiyonu olan ve bir fincan çayla aynı miktarda aktif bileşen içeren yeşil çay ekstresi günümüzde gıda takviyesi olarak da kullanılmaktadır. Besin takviyesi olarak yeşil çay ekstresi sıvı, toz ve kapsül formlarda mevcuttur. Daha enerjik hissetmenize, kilo vermenize, kalbinizi güçlendirmenize ve daha fazlasına yardımcı olabilir.

Yeşil Çay Ekstresinin Faydaları (1)

  • Kalbinizi koruyabilir

Yeşil çay ekstresi, her ikisi de kalp hastalığı risk faktörleri olan kan basıncınızı ve kolesterolünüzü düşürebilir. Ek olarak, kan damarlarınızdaki oksidatif stresi ve iltihabı azaltabilir, bu da zamanla onlara zarar verebilir. Yeşil çay ekstresini takviye olarak almak, koroner arter hastalığı riskinin azalmasıyla bağlantılı olan yeşil çay içmekle karşılaştırılabilir bir etkiye sahip olabilir.

  • Beyin sağlığını iyileştirebilir

Yeşil çay ekstresi kafein ve kateşinler içerdiğinden ruh halinizi, hafızanızı ve bilişsel performansınızı iyileştirebilir. Kateşinler beyin hücrelerinizi oksidatif hasardan ve iltihaptan korumaya yardımcı olurken, kafein beyni uyarabilir ve uyanıklığı artırabilir.

  • Cildinizi koruyabilir

Yeşil çay ekstresi antiinflamatuar ve antioksidan niteliklere sahip olduğundan güneş hasarını, sivilceyi ve cildin yaşlanmasını önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca cildinizin ürettiği yağ miktarını kontrol edebilir ve immünolojik tepkisini etkileyebilir. Yeşil çay ekstraktının topikal uygulama ve ağızdan tüketim de dahil olmak üzere cilt sağlığına birçok faydası vardır.

Geniş çapta yapılmış araştırmalar, yeşil çay ekstraktının cilde uygulandığında dermatit, rozasea ve siğiller gibi çeşitli cilt sorunlarının tedavisine yardımcı olabileceğini göstermiş bulunuyor. Ayrıca, takviye olarak cilt yaşlanmasına ve sivilceye yardımcı olduğu gösterilmiştir. (2)

  • Enerji verebilir ve dikkati artırabilir.

Yeşil çayın faydaları, ister demlenmiş çay formunda ister ekstrakt olarak olsun, enerjinizi ve dikkatinizi artırmaya kadar uzanır. İçerdiği kafein belirli dozlarda dikkati artırmaya da destek olabilir. Eğer kahvesever biri değilseniz, yeşil çay bu açıdan size iyi bir alternatif olacaktır.

Sağlığa olan tüm bu olumlu etkilerinin yanı sıra yeşil çay, genel anlamda sakinleştirici ve arındırıcı bir içecektir.

Yeşilçay Zayıflamaya Yardımcı Olur Mu?

Yeşil çay genel anlamda kilo vermeyi kolaylaştırabilir. Egzersiz ve dengeli beslenmeyle beraber tüketilmesi halinde, yeşil çay ekstresi metabolizmanızı hızlandırabilir ve yağ yakmanıza yardımcı olabilir. Kateşinler açısından zengin yeşil çay içeceğinin 2 haftalık takviyesi, yapılan bir araştırmada iç organ yağ alanı yüksek olan bireylerde yağ alanını önemli ölçüde azalttığı gözlemlenmiştir. (3)

Kateşinlerin ve kafeinin, termojenezi artırabilen hormonları modüle ederek kilo verme sürecine yardımcı olduğu gösterilmiştir. Termojenez, vücudunuzun öğünleri sindirme sürecinde kalori yakarak ısı ürettiği mekanizmayı ifade eder.

Yeşil çay içmenin, vücudunuzu kalori yakma konusunda daha verimli hale getirerek bu süreci hızlandırabileceğine ve bunun da vücut yağının azalmasına katkıda bulunabileceğine dair kanıtlar vardır. (4)

Antioksidan Özellikleri

İnsan vücudunda antioksidan olarak görev yapan ve ön plana çıkan maddeler arasında E ve C vitaminleri, karotenoidler ve fenolik maddeler yer almaktadır. Çay, fenolik maddelerce zengin içeceklerden birisi olarak bilinir. Siyah çaya göre daha yüksek antioksidan özelliğe sahip olan yeşil çay ekstraktlarının zincir kırma aktivitesi ve aktif oksijen yok etme özelliği de siyah çaydan daha yüksektir. (5)

Peki antioksidanlar neden bu kadar önemli?

Antioksidanlar, hücrelerinizi, kardiyovasküler hastalıkların, kanserin ve çeşitli diğer bozuklukların gelişiminde rol oynadığı düşünülen serbest radikallere karşı koruyan moleküllerdir. Serbest radikaller, örneğin; vücudunuz yiyecekleri parçaladığında veya tütün dumanına veya radyasyona maruz kaldığınızda oluşur. (6)

C ve E vitaminleri ile karotenoidler gibi antioksidanların hücrelerin serbest radikallerin ürettiği zararlardan korunmasına yardımcı olması mümkündür. Flavonoidler, tanenler, fenoller ve lignanlar, doğal olarak oluşan diğer antioksidan türlerinin bazı örnekleridir. En iyi kaynaklar bitkilerden elde edilen besinlerdir. Yeşil çay da bunların başında gelir.

Tüm bunlar dikkate alındığında, yeşil çayın kendisini veya daha düzenli tüketim için ekstresini tüketmek birçok açıdan vücuda fayda sağlayabilir. Özellikle ilerleyen yaş ile kilo verme, yorgunlukla mücadele ve yavaşlayan metabolizma sorunlarından muzdarip kadınlara yönelik vitamin takviyeleri yeşil çay ekstresinden faydalanır. İngiltere’nin 1 Numaralı Vitamin Şirketi’nden 50 yaş üzeri modern kadının yaşına ve ihtiyacına özel geliştirilmiş Wellwoman 50+ Yeşil çay ekstresi içeriği ile 50 yaş ve üzeri kadınlar için özel formüle edilmiştir. Yeşil çay ekstresinin iyileştirici etkilerinden faydalanmanın yanı sıra, Wellwoman 50+, kadınların yaş aldıkça ihtiyaç duyabilecekleri 26’dan fazla vitamin, mineral ve özel besin maddesi içererek enerji ve zindelik sağlamaya odaklanmıştır. Bu besinler arasında, Alfa-Lipoik Asit, L-Karnitin, Yeşil çay ekstresi, Fosfatidilkolin, Lutein ve B Vitaminleri de vardır.

Hem vücudun besin yakımını ve enerji üretim sürecini hızlandırmak, antioksidan içeriği ile savunma mekanizmasına destek vermek, kilo verme veya egzersiz süreçlerini desteklemek en çok da kendinizi daha iyi hissetmek için yeşil çay ekstresinden faydalanabilirsiniz.

Senin Vitaminin Hangisi?

X