Vitabiotics

sibirya ginsengi

Sibirya Ginsengi Faydaları Nelerdir?

Sibirya Ginsengi Nedir?

Eleuthero olarak da bilinen Sibirya ginsengi, Çin ve Rusya dahil olmak üzere Doğu ülkelerinde yüzyıllardır kullanılmaktadır. Amerikan ve Asya ginsenginden tamamen farklıdır. Ayrıca farklı aktif kimyasal bileşenlere sahiptir. Sibirya ginsengindeki eleutherosides adı verilen aktif bileşenler bağışıklık sistemini uyarır. Ayrıca geleneksel olarak soğuk algınlığı ve gribi önlemek; enerji, uzun ömür ve canlılığı artırmak için tarih boyu kullanılmıştır. Rusya’da “adaptojen” olarak kullanılmaktadır. Adaptojen, vücudun zihinsel veya fiziksel stresle daha iyi başa çıkmasına yardımcı olması beklenen bir maddedir.

Sibirya Ginsenginin En İyi Kaynağı Nedir?

3 ila 10 fit yüksekliğinde büyüyen Uzak Doğu’ya özgü bir çalıdır. Yaprakları uzun dallarla bir ana gövdeye tutturulmuştur. Hem dalları hem de gövdesi dikenlerle kaplıdır. Sarı veya mor çiçekler şemsiye şeklindeki salkımlarda büyür. Yaz sonunda yuvarlak, siyah meyvelere dönüşür. Kökün kendisi odunsu, kahverengimsi, buruşuk ve kıvrıktır.

Sibirya ginseng takviyeleri kökten yapılmaktadır. Kök, sağlığa yararları olduğu düşünülen eleutherosides adlı bileşenlerin bir karışımına sahiptir. Diğer bileşenler arasında, hayvan testlerinde bağışıklık sistemini desteklediği ve kan şekeri seviyelerini düşürdüğü bilinen polisakkaritler adı verilen kimyasallar bulunmaktadır.

Sıvı özler, katı özler, tozlar, kapsüller ve tabletler halinde bulunabilir. Ayrıca, çay için kurutulmuş veya kesilmiş kök olarak da mevcuttur.

Birçok bitkisel takviyenin kalitesi büyük ölçüde değişmektedir. Bu içeriği içerdiğini iddia eden ticari ürün araştırmaları, % 25 kadarının hiçbir bitkiye sahip olmadığını buldu. Sibirya ginsengi ve tüm bitkisel ürünleri saygın üreticilerden satın almanızı ve eczacınıza danışmanızı öneririz.

Sibirya Ginsengi Kullanmanın Faydaları Nedir?

Bilimsel araştırmaların çoğu Rusya’da yapılmıştır. Yapılan araştırmalar aşağıdaki çalışmaları içermektedir:

Soğuk algınlığı ve grip

Bazı çalışmalar, Sibirya ginsengi ve andrografisi içeren belirli bir ürünün, 72 saatlik semptomların başlamasıyla birlikte alındığında, soğuk algınlığının şiddetini ve süresini azalttığını saptamıştır.

Başka bir çalışma, 4 hafta boyunca Sibirya ginsengi alan sağlıklı kişilerin daha fazla T hücresine sahip olduğunu saptamıştır. Bu da bağışıklık sistemlerinin normal fonksiyonuna katkıda bulunduğunu göstermektedir.

Herpes Viral Enfeksiyonu (uçuk)

Genital herpes’e neden olabilen herpes simpleks virüsü (HSV) tip 2 bulunan 93 kişiden oluşan çift kör bir çalışma yapıldı. Sibirya ginsengi almanın bulaş sayısını azalttığı saptandı.. Herpes salgınlarını önlemeye yardımcı olmak için bu içeriği kullanmanın yardımcı olup olmayacağı konusunda doktorunuza danışmanızı öneririz.

Fiziksel performans

Sibirya ginsenginin genellikle atletik performansı iyileştirdiği ve kas gücünü artırdığı söylenmektedir.

Yaşam kalitesi

Bir çalışma, Sibirya ginsengi alan yaşlıların, plasebo alanlara kıyasla 4 haftalık tedaviden sonra daha iyi zihinsel sağlık ve sosyal işlevselliğe sahip olduğunu buldu.

Referanslar:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3659631/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5102849/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15207399/

https://www.webmd.com/drugs/2/drug-735/siberian-ginseng-oral/details

Senin Vitaminin Hangisi?

X