Vitabiotics

Hamile Kalmadan Önce Beslenme Tavsiyeleri

En faydalı doğurganlık artırıcı gıdalar nelerdir? Hamile kalmadan önce beslenme konusunda nelere dikkat etmemiz gerektiğine dair bazı önerileri bu yazımızda okuyabilirsiniz.

Blog yazılarımızda beslenme ve fitness gibi ya da bebeğimizden sütten kesim sonrası beslenme ilgili ipuçlarına kadar her şeyi konu alıyoruz. Bu yazımızda hamile kalmaya çalışırken neler tüketmeniz gerektiğini ele aldık.

Hamile kalmaya karar verdiyseniz ya da bir süredir bunun üzerine çalışıyorsanız, genel sağlığınıza, zindeliğinize ve ayrıca diyetinize dikkat etmek isteyebilirsiniz.

Peki hamile kalmaya çalışırken neleri yemelisiniz? Bebek yapmaya çalışırken tüketmeniz gereken bazı yiyecek önerilerini aşağıda bulabilirsiniz:

  • Brokoli, turunçgiller ve baklagiller gibi çok yapraklı yeşillikler tükettiğinizden emin olun. Bunların hepsi, bebeğin nöral tüp gelişimi için önemli olan folik asit almanızı sağlar (bunu, bebek çalışmalarına başlamadan en az 3 ay önce, folik asit içeren bir kombine gebelik ilavesiyle birlikte yapabilirsiniz).
  • Mercimek, soya fasulyesi, kuru meyve ve büyük demir kaynakları olan ıspanak gibi yapraklı yeşillikler ile dolaplarınızı doldurmaya başlayın.
  • Yapılan son araştırmalar (Dr Jorge Chavarros, Harvard Halk Sağlığı Okulu), hamile kalmak isteyen kadınların avokado ve zeytinyağı bakımından zengin, süt ve et açısından zengin bir Akdeniz tarzı diyeti benimsemesi gerektiğini belirtiyor, bu yüzden diyetinizde bazı değişiklikler yapmayı düşünebilirsiniz.
  • Yer fıstığı, badem ve kaju fıstığında bulunan tekli doymamış yağ tüketmek de hamile kalmayı destekleyebilir.
  • Balık, kepekli ekmekler, kuşkonmaz, ıspanak ve su teresi, bağışıklık sistemini güçlü tutmaya yardımcı olan çinkoyu almanızı sağlar ve bildiğiniz gibi bağışıklık sisteminizin güçlü olması hamile kalmaya çalışırken çok önemlidir. Çinko sağlıklı yumurtaların yanı sıra sağlıklı sperm sağlığı için de yardımcı olabilir.
  • Lif bakımından zengin çekirdekler ve kepekli tahıllar bağırsakları sağlıklı tutar, toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur ve böylece hamile kalma şansını artırır.
  • Ayrıca hamile kalmaya çalışan kadınların beslenme gereksinimlerini desteklemeye yardımcı olmak için 400 mcg folik asit ve diğer besin maddelerini içeren hamile kalmayı destekleyen bir besin takviyesi almayı düşünmek de iyi bir fikirdir.
hamile kalmadan önce beslenme

Post a Comment

Senin Vitaminin Hangisi?

X