Vitabiotics

At Kuyruğu Ekstresi Faydaları: Saçınızı Nasıl Güçlendirir?

Kırkkilit otu/at kuyruğu otu, yüzyıllardır yara iyileşmesi, cilt sorunları ve kemik sağlığı gibi çeşitli durumlar için bitkisel bir ilaç olarak kullanılan eğrelti otu benzeri bir bitkidir. At kuyruğu ekstresinin faydalarından biri de saç sağlığı ve büyümesi üzerindeki etkisidir.

Ekstrakt, antioksidanlar, flavonoidler, saponinler ve mineraller dahil olmak üzere çeşitli faydalı maddeler içerir. Ancak at kuyruğu ekstraktının saç için en önemli bileşeni ise silikadır.

Silikon İçeriği:

Kırkkilit otu/at kuyruğu otu ekstresi, saça güç ve elastikiyet sağlayan bir protein olan kolajenin oluşumu ve bakımı için gerekli olan bir mineral olan yüksek miktarda silika içerir. Silika ayrıca saç derisindeki kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur, bu da saç köklerini uyarır ve saç büyümesini teşvik eder. Doğal içeriklerle sonuç arayanlar için, Kırkkilit otu/at kuyruğu otu özündeki silikon sayesinde iyi bir saç bakım ürünüdür.

  • Bazı çalışmalara göre, at kuyruğu ekstresi gibi doğal kaynaklardan oral silika takviyesi almak, saçın kırılmaya karşı direnci, gücü ve büyümesi gibi özelliklerini geliştirir.
  • Ayrıca saçtaki silikon içeriğinin yüksek olmasının saç dökülmesini azalttığı ve parlaklığı arttırdığı öne sürülmüştür.
  • Kolejenin vücuttaki biyosentezi üzerindeki etkisi de, at kuyruğunun saç bakımında kullanılmasının saç sağlığı ve görünümü için de faydalı olduğunu öne sürülmektedir.

Başka bir çalışmada, Silisyumun (Si) bağ dokusu oluşumunda rol oynamasından hareketle saçta 1-10 ppm oranında bulunduğu öne sürülerek; ince saçlı 48 kadına 10 mg Si günlük olarak verilmiştir. Sonuç olarak, silikonun ch-OSA formunun ağızdan alınması, elastikiyet ve kopma yükü de dahil olmak üzere gerilme mukavemeti üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmuş ve saçlarda kalınlaşma görülmüştür.

Bu yararlı etkiler nedeniyle, silikon içeren besin takviyelerinin kullanımının etkinliğini ve güvenliğini değerlendiren bilimsel çalışmalara ilgi artmaktadır. Silikon takviyelerinin farklı formları mevcuttur ve en iyi seçeneği seçmek için yapılması gereken en önemli husus, güvenlik ve biyoyararlanım ile ilgilidir.

Antioksidan Özellikleri:

At kuyruğu/ Kırkkilit otu, yüksek oranda silikatlara ek olarak çeşitli flavonoidleri de içerir. Botanik adı ile E. arvense, C, E,K, B1, B2, B6 vitaminleri, nikotinik asit, folik asit ve pantotenikasit gibi vitaminler açısından zengindir. Son olarak içerdiği, bakır ve çinko aktif oksijen türlerine karşı etkili olan temel elementlerdir.

Bakır normal saç pigmentasyonuna katkıda bulunmaktadır. Çinko da normal saçın korunmasına katkısı vardır.

İçerdiği bu elementler, at kuyruğu ekstraktlarının kolay erişilebilir bir doğal antioksidan kaynağı olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Bu da saçları serbest radikallerin neden olduğu oksidatif strese karşı koruyabileceği anlamına gelir.

Bilimsel bir araştırmanın da bahsettiği üzere; oksidatif stres cilt yaşlanmasında geniş çapta tartışılmış olsa da saç durumu üzerindeki etkisine çok az odaklanılmış. Ancak bir çalışmaya göre, saç derisinden çıkan saç liflerinin, saçın genel kozmetik özellikleri üzerinde eşit derecede etkiye sahip olduğunu göstermiş ve yaşa bağlı önemli değişiklikler göstermesi de cilt yaşlanması ile aynı derecede önemli olduğunu ileri sürmüştür.

Çünkü serbest radikaller, saç kökleri de dahil olmak üzere vücudun hücrelerine ve dokularına zarar verebilecek kararsız moleküllerdir. Oksidatif stres, özellikle yaşlı insanlarda saç dökülmesine neden olur. At kuyruğu bitkisi özü, serbest radikalleri temizleyerek ve vücudun doğal antioksidan savunmasını güçlendirerek bu hasarın önlenmesine veya azaltılmasına yardımcı olur.

Özetle, At kuyruğu özünün kan dolaşımını teşvik ettiği ve daha sağlıklı saç köklerine yol açtığı genel olarak öne sürülmektedir. İçeriğinde antioksidanlar içerir ve saçınızı ve vücudunuzu detoksifiye eder. Saç derinize yeterli dolaşım sağlandığında yeni saç üretme kapasitesi artar. At kuyruğundaki silikanın saç büyümesini ve kalınlığını arttırdığı kanıtlanmıştır. Bu ekstraktın kullanılması aynı zamanda saçınızın sağlığını ve görünümünü iyileştiren kolajen oluşumu üzerinde de iyi bir etkiye sahiptir.

Kırkkilit Otu/At Kuyruğu Otu Özü Saç İçin Nasıl Kullanılır?

At kuyruğu otu ekstresi tercihlerinize bağlı olarak saçlarınız için çeşitli şekilleri vardır.

Kırkkilit otu/at kuyruğu otu özü takviyelerinin tüketilmesi:

At kuyruğu otu özünün kullanımı genellikle güvenlidir ancak bazı yan etkileri veya bazı ilaçlarla veya rahatsızlıklarla etkileşimleri olur. Bu nedenle at kuyruğu otu ekstresi takviyesi almadan veya saçınıza topikal olarak uygulamadan önce doktorunuza danışmanız tavsiyemizdir.

At kuyruğu otu takviyeleri:

At kuyruğu otu özünü içeren hap formunda besin takviyeleri mevcuttur. Perfectil Hair Crush Gummies, 20 vitamin ve minerale ek kırkkilit otu/at kuyruğu otu özü ile saç sağlığını desteklemektedir. Ayrıca, saç sağlığı için faydalı, güçlü bir antioksidan olan üzüm çekirdeği ekstresi ile saçları güçlendirmeyi hedefler.  Temel besinler arasında normal saçın korunmasına katkıda bulunan biyotin, selenyum ve çinko bulunmaktadır. Uzman formül ayrıca L-sistin, Üzüm Çekirdeği ekstresi ve CoQ10’u da içerir.

Kırkkilit otu/at kuyruğu otu çayı içmek:

Kendi atkuyruğu otu çayınızı hazırlamak için kurutulmuş atkuyruğu bitkisini kaynar suda yaklaşık 10 dakika kaynatıp tüketebilirsiniz.

Kırkkilit otu/at kuyruğu otu içeren saç ürünleri kullanmak:

At kuyruğu otu yağı veya özünü içeren şampuanları doğrudan saçınıza ve saç derinize uygulamak ise diğer bir seçenek olacaktır.

Kaynakça:

  • Araújo LA, Addor F, Campos PM. An Bras Dermatol. 2016 May-Jun;91(3):331-5. doi: 10.1590/abd1806-4841.20163986. PMID: 27438201; PMCID: PMC4938278.
  • Wickett RR, Kossmann E, Barel A, Demeester N, Clarys P, Vanden Berghe D, Calomme M.
  • Stajner, Dubravka & Popovic, Boris & Canadanović-Brunet, Jasna & Anačkov, Goran. (2009).
  • 26.01.2017 tarih ve 29960 sayılı mükerrer Resmi Gazete’de yayınlanan Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği
  • Trüeb RM. The impact of oxidative stress on hair. Int J Cosmet Sci. 2015 Dec;37 Suppl 2:25-30. doi: 10.1111/ics.12286. PMID: 26574302.
  • https://prose.com/blog/what-is-horsetail-good-for.php

Senin Vitaminin Hangisi?

X