Vitabiotics

primroz yağı

Primroz Yağı Nedir?

Çuha çiçeği, Kuzey Amerika’ya özgü bir çiçektir. Ancak aynı zamanda Avrupa’da ve Güney yarım kürenin bazı kısımlarında da bulunmaktadır. Akşamları çiçek açan sarı yapraklı çuha çiçeği, uzun bir tıbbi kullanım geçmişine sahiptir. Örneğin yerli Amerikalılar hemoroid, çürükler, yaralar, boğaz ağrıları, sindirim sorunları ve cilt problemleri için yaptığı kürlerde, yapraklarını, köklerini ve tohum çiçeklerini kullandılar. Çuha çiçeğinden elde edilen yağa Primroz yağı adı verilir.

Modern tıpta egzama, göğüs ağrısı ve menopoz semptomlarını tedavi etmek için çuha çiçeği tohumlarından elde edilen yağ özü takviyelerde kullanılmaktadır. Çuha çiçeği yağ asitleri bakımından yüksektir.

Primroz yağı, bitkinin çiçeklerinin tohumlarından elde edilir. Bu yağ, linolenik asit, gama linolenik asit ve E vitamini içerir.

İyileştirici faydaları, gama linolenik asit (GLA) içeriğinden kaynaklanıyor olabilir. Gama Linolenik Asit, bitki yağlarında bulunan bir omega-6 yağ asididir.

Primroz Yağı Kaynakları

Her ikisi de omega-6 yağ asitleri olan GLA ve linolenik asit içerir. Ayrıca bu asitler iltihabı azaltır.

Reçetesiz Primroz yağı kapsülleri çoğu eczanede bulunmaktadır. Adet öncesi sendrom, menopoz ve romatoid artrit gibi çeşitli sağlık sorunları için alternatif tedavilerde kullanılmaktadır.

Primroz yağı genellikle ek olarak alınmakta veya topikal olarak uygulanmaktadır.

Primroz Yağının Sağlığa Faydaları

Sivilceleri temizler

Primroz Yağındaki Gama Linolenik Asitin cilt iltihabını azaltarak sivilceye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Ayrıca cildin nemi korumasına da yardımcı olmaktadır. Bir araştırmaya göre, dudaklardaki kronik inflamasyon olan keilitisin hafifletilmesine yardımcı olmaktadır. .

Bir çalışma, Gama Linolenik Asit desteğinin hem enflamatuar hem de enflamatuar olmayan akne lezyonlarını azalttığını saptamıştır.

Egzamayı hafifletir

Birçok ülkede iltihaplı bir cilt hastalığı olan egzamayı tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Bir araştırmaya göre, çuha çiçeği yağındaki Gama Linolenik Asit cildin epidermisini iyileştirir.

Cildi yumuşatır

Bir araştırmaya göre, Primroz Yağı’nın oral yoldan takviyesi, cildi yumuşatmaya yardımcı olur.

Gama Linolenik Asit, ideal cilt yapısı ve işlevi için gereklidir. Ayrıca araştırmacılar, cilt kendi başına GLA üretemediği için, primroz yağının cildin genel olarak sağlıklı kalmasına yardımcı olduğuna inanmaktadırlar.

Premenstrüel Sendrom semptomlarına iyi gelir

Çalışmalar, primroz yağının, depresyon, sinirlilik ve şişkinlik gibi adet öncesi sendromu (PMS) semptomlarının tedavisinde oldukça etkili olduğunu göstermektedir.

Araştırmacılar, bazı kadınların vücuttaki normal prolaktin seviyelerine duyarlı oldukları için Premenstrüel Sendrom yaşadıklarına inanmaktadırlar. Gama Linolenik Asit vücutta prostaglandin E1’e dönüşerek prolaktinin Premenstrüel Sendromu tetiklemesini önlemeye yardımcı olur.

Bir araştırmaya göre, diğer mikro besinlerle birlikte primroz yağı içeren bir takviye, Premenstrüel Sendromu hafifletmede etkili oldu.

Göğüs ağrılarını hafifletir

Eğer göğüs ağrınız periyod boyunca yaşam tarzınızı etkileyecek kadar şiddetliyse primroz yağı içeren bir takviye kullanmak yardımcı olabilir.

Bir araştırmaya göre, primroz yağındaki Gama Linolenik Asitin iltihabı azalttığı ve döngüsel göğüs ağrısına neden olan prostaglandinleri inhibe etmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Altı ay boyunca E vitamini ile birlikte günlük dozlarda primroz yağı kullanmanın döngüsel göğüs ağrısının şiddetini azalttığını saptanmıştır.

Sıcak basmalarını azaltır

Primroz yağı, menopozun en rahatsız edici yan etkilerinden biri olan sıcak basmaların şiddetini azaltmaktadır.

Bir araştırmaya göre, altı hafta boyunca her gün primroz yağı takviyesi alan kadınlar daha az sıklıkta, daha az şiddetli ve daha kısa sıcak basmaları yaşadılar.

Sinir ağrılarını azaltır

Periferik nöropati, diyabet ve diğer durumların ortak bir yan etkisidir. GLA almak sıcak ve soğuğa duyarlılık, uyuşma, karıncalanma ve halsizlik gibi semptomların azalmasına yardımcı olur.

Kemik ve eklem ağrılarını hafifletir

Kemik ve eklem ağrısına genellikle kronik iltihaplı bir bozukluk olan romatoid artrit neden olur. Bir incelemeye göre, GLA istenmeyen yan etkilere neden olmadan romatoid artrit ağrısını azaltma potansiyeline sahiptir.

Polikistik over sendromunun iyileştirilmesi

Primroz yağından elde edilen Gama Linolenik Asit, polikistik over sendromunda FSH, LH ve testosteron hormonlarının konsantrasyonunu değiştirir. Bu hormonal değişikliklerin komplikasyonlarını azaltmaktadır. Ayrıca insülin ve serum glikozunu düşürür ve polikistik over sendromunda insülin duyarlılığını artırır.

Primroz yağını besinlerle günlük diyetimize eklemek oldukça zordur. Bu sebeple ek bir gıda takviyesi ile günlük hayatınıza dahil etmenizi tavsiye ederiz.

Referanslar:

  • Mohaddese Mahboubi et al J Menopausal Med 2019 Aug 5. doi: 10.6118/jmm.18190
  • R Muggli et al Int J Cosmet Sci 2005 Aug;27(4):243-9. doi: 10.1111/j.1467-2494.2005.00274.x.
  • Noha M Abo-Gresha et al Int J Physiol Pathophysiol Pharmacol. 2014; 6(1): 23–36.
  • Khadijeh Nasri et al Endocr Res 2018 Feb;43(1):1-10. doi: 10.1080/07435800.2017.1346661. Epub 2017 Jul 25.
  • Sandhya Pruthi et al Altern Med Rev 2010 Apr;15(1):59-67.
  • Maryam Mehrpooya et al J Educ Health Promot 2018 Mar 1. doi: 10.4103/jehp.jehp_81_17
  • Margaret Harris et al J Osteoporos. 2015 Feb 17. doi: 10.1155/2015/737521
  • Omid Badri et al Neural Regen Res. 2017 Mar; 12(3): 458–463.doi: 10.4103/1673-5374.202927

Senin Vitaminin Hangisi?

X