Vitabiotics

multivitamin

Multivitamin Nedir?

Multivitamin ayrıca çoklu mineraller veya basitçe vitaminler olarak da bilinmektedir. Multivitamin, diğer bileşenlerle birlikte farklı vitamin ve mineraller içeren takviyelerdir. Multivitaminlerin standart bir bileşimi olmadığından, bileşimleri marka ve ürüne göre değişir. Tabletler, kapsüller, çiğnenebilir sakızlar, tozlar ve hatta sıvılar gibi farklı formlarda mevcutturlar. Multivitaminler günde bir veya iki kez alınmalıdır. Etiket talimatları, önerilen dozaj talimatları ile birlikte izlenmelidir.

Multivitaminler, vitamin ve minerallere ek olarak amino asitler ve yağ asitleri içerebilir, ancak besinlerin miktarı ve sayısı değişir. Vücut, üreme, bakım, büyüme ve onarım süreçlerinin düzenlenmesi için bu besin maddelerine ihtiyaç duyar.

Multivitamin Kaynakları

Multivitamin takviyeleri eczanelerde ve süpermarketlerde mevcuttur. Multivitaminler ayrıca doğal besin kaynağı olarak da mevcuttur.

Aşağıdakiler multivitaminlerin doğal kaynağıdır;

Lahana

Lahana son derece sağlıklı bir besindir. Besin değeri en yoğun gıdalardan biridir, özellikle K1 vitamini ve C vitamini bakımından yüksektir. Ayrıca,  lif, manganez, B6 vitamini, potasyum ve demir açısından da zengindir.

Ciğer

Karaciğer, herhangi bir hayvanın en besleyici kısımlarından biridir. B12 vitamini, A vitamini, demir, folat ve bakır gibi temel besinler açısından zengindir.

Sarı Biber

Sarı dolmalık biber, C vitamini için en iyi diyet kaynaklarından biridir. C vitamini temel bir vitamindir. Aynı zamanda suda çözünür, yani vücudunuz fazla C vitamini depolamaz. Bu nedenle düzenli olarak C vitamini tüketmek çok önemlidir. Yüksek C vitamini alımı, gelişmiş bağışıklık fonksiyonu, azalmış DNA hasarı riski ve birkaç kronik hastalık riskinin azalmasıyla bağlantılıdır.

Morina Karaciğeri Yağı

D vitamini eksikliği, dünyadaki en yaygın besin eksikliklerinden biridir. Bunun nedeni, D vitamini besin kaynaklarının seyrek olmasıdır. Yağlı balıklar, balık karaciğeri yağları ve daha az ölçüde yumurta sarısı ve mantarları içerir.

D vitamini kemik sağlığı için çok önemlidir. Aynı zamanda bağışıklık sistemi işlevi ve hastalıkları önleme dahil olmak üzere birçok bedensel işlemin çok önemli bir parçasıdır. Morina balığı karaciğeri yağı, özellikle kış aylarında deride D vitamini sentezlenemeyen ekvatordan uzakta yaşayan insanlar için herhangi bir diyete harika bir katkı sağlar.

Morina balığı karaciğer yağı mükemmel bir omega-3 yağ asitleri, D vitamini ve A vitamini kaynağıdır.

Multivitamin Eksiklikleri

Multivitaminler vücudumuzda yeterli miktarda bulunmamaktadır. Vücudun normal işleyişi için vitamin açısından zengin besinler veya multivitamin takviyesi tüketmenin gerekli olmasının nedeni budur.

Vitamin eksiklikleri tüm yaşları etkiler ve sıklıkla mineral (çinko, demir, iyot) eksiklikleri ile birlikte bulunmaktadır. Vitamin eksikliklerine en duyarlı gruplar hamile ve emziren kadınlar ve bu bileşiklere nispeten yüksek ihtiyaçları ve yokluklarına karşı hassasiyetleri nedeniyle küçük çocuklardır.

Etkileri, oynadıkları biyokimyasal rollerle ilgilidir. En yaygın eksikliklerden bazıları A vitamini, çeşitli B vitaminleri, folat ve D vitamini ile ilgilidir. Eğer vitamin ve mineral eksikliği yaşadığınızı düşünüyorsanız doktorunuza ya da eczacınıza danışarak kendinize uygun bir multivitamin desteği kullanmaya başlayabilirsiniz.

Senin Vitaminin Hangisi?

X