Vitabiotics

kalsiyum eksikliği için öneriler

Kalsiyum Eksikliği İçin Öneriler

Kalsiyum, sağlıklı bir yaşam için en çok ihtiyaç duyulan minerallerden biridir. Kemiklerin ve dişlerin korunmasında son derece etkili olan kalsiyum, normal enerji oluşum metabolizmasına da yardımcı olur. İnsan vücudunda doğal olarak bulunan kalsiyum, aynı zamanda kan basıncının gerçekleşmesine katkıda bulunmaktadır. Gerekli durumlarda kanın pıhtılaşmasına da katkıda bulunmaktadır. (Kaynak 1 Sayfa 8) İnsan vücudunda doğal olarak bulunan kalsiyum, aynı zamanda gıdalar ve takviyeler yoluyla da alınabilmektedir. Kimi durumlarda genetik yatkınlıklar, çeşitli sağlık problemleri ya da beslenme hataları da kalsiyum eksikliğine yol açabilmektedir. (Kaynak 3, Sayfa 30,34) Hipokalsemi adıyla da bilinen kalsiyum eksikliği, kemik sağlığından göz sağlığına kadar pek çok noktayı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Peki kalsiyum eksikliği için öneriler nedir diye merak ediyor musunuz? İşte dikkat etmeniz gereken önemli detaylar…

Kalsiyum Eksikliği Nedir?

Kalsiyum eksikliği, diğer ismiyle hipokalsemi, pek çok farklı faktörden dolayı gerçekleşebilmektedir. Hipokalsemiye yol açan en önemli sebepler arasında yaşlılık, menopoz, tiroid bezi rahatsızlıkları ve pankreatit ön plana çıkar. Ayrıca vücutta yeterli seviyede D vitamini ve magnezyum bulunmaması da kalsiyum eksikliğine yol açan faktörler arasındadır. Hipokalsemi, kimi ilaçların yan etkilerinden ve zararlı bağımlılıklardan da kaynaklanabilmektedir. (Kaynak 3 Sayfa 30)

Kalsiyum Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Kalsiyum, insan vücudunda en çok bulunan ve en fazla görev üstlenen bileşenler arasında yer alır. Bu sebeple de metabolizmadaki kalsiyumun azalması, pek çok farklı belirti gösterebilmektedir. Kalsiyum eksikliğinin en yaygın ve en çok bilinen belirtisi; kemiklerin, dişlerin ve tırnakların zayıflamasıdır. Diş çürümesi, kemik erimesi ve tırnakların uç kısımlarında beyaz lekeler oluşması, hipokalsemi sorunu yaşadığınıza işaret ediyor olabilir. (Kaynak 1, Sayfa 8)

Kalsiyum eksikliğini anlamanın bir diğer yolu da kalp başta olmak üzere vücuttaki kas dokularını gözlemlemektir. Kan basıncını düzenlemesi sebebiyle kasların sağlıklı bir şekilde çalışmasından sorumlu olan kalsiyumun eksik kalması durumunda çeşitli kalp ve kas sorunları baş gösterebilmektedir. Hipokalsemi yaşayan kişilerin kaslarında sıklıkla spazmlar ve kasılmalar oluşabilmektedir. Bu kişilerde yine kas dokularının zayıflamasına bağlı olarak kalp ağrıları ve aritmileri de gözlemlenebilmektedir. (Kaynak 3, sayfa 21)

Hipokalsemi durumunun nadir gözlemlenen belirtileri ise depresyon, hafıza zayıflaması, görme bozuklukları ve halüsinasyondur. (Kaynak 2 Sayfa 4) Bu belirtilere bakılarak kalsiyum eksikliği sonucuna varılması son derece zordur. Bu sebeple de sağlıklı bir yaşam isteyen herkesin kalsiyum değerlerini düzenli olarak ölçtürmesinde yarar vardır. Kalsiyum seviyenizin idealden düşük çıkması durumunda ise çeşitli yiyeceklere, içeceklere ve gıda takviyelerine yönelebilirsiniz.

Kalsiyum Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Akla ilk olarak süt ve süt ürünleri gelir. Süt ve sütten elde edilen gıdalar, kalsiyum açısından son derece zengindir. Hipokalsemi sorununda tüketilebilecek yiyecek ve içecekler arasında yer almaktadır. Peki kalsiyum içerikli başka gıdalar var mıdır? Kalsiyum, tıpkı insan vücudunda olduğu gibi doğada da sıklıkla rastlanılan bir mineraldir. Pek çok farklı yiyecekte karşımıza çıkar. Bu sebeple hipokalsemi teşhisi aldığınızda tüketebileceğiniz çok sayıda besin seçeneği bulunmaktadır. (Kaynak 1 Sayfa 9-10)

Kalsiyum açısından en zengin gıdalar arasında, deniz ürünleri ön plana çıkar. Sardalya, papalina, hamsi gibi balık türleri, kalsiyum zengini gıdalar arasında yer alır. Bu balıkların en yüksek kalsiyum değerine sahip olan bölümleri, kılçıklarıdır. Bu sebeple kalsiyum takviyesi için deniz ürünü tüketirken kılçıklarını ayırmamanız önerilmektedir. Kabuklu yemişler de adeta birer kalsiyum deposudur. Eğer vücudunuzdaki kalsiyum seviyesini artırmak istiyorsanız ay çekirdeği, badem, ceviz, fındık gibi yemişlere yönelebilirsiniz. Bu gıdaları tüketirken işlemden geçmemiş ve katkı maddesi eklenmemiş olmalarına özen göstermeniz de son derece önemlidir. (Kaynak 1 Sayfa 9)

Hipokalsemi sorununu doğal yollarla çözmenize yardımcı olacak gıdalar arasında yeşil yapraklı sebzeler de sayılır. Brokoli, ıspanak, lahana, bamya gibi sebzeler, sağlıklı içerikleri sayesinde kalsiyum eksikliğinizi gidermenizi kolaylaştırır. Daha fazla kalsiyum almak için öğünlerinize kuru incir, tahin, pekmez, chia tohumu, susam tohumu, zenginleştirilmiş un mamulleri de ekleyebilirsiniz. Bu gıdaları dengeli ve düzenli olarak tüketerek kalsiyum eksikliğinin yol açtığı sağlık sorunlarına çözüm üretmeniz mümkündür. (Kaynak 1 Sayfa 9)

Kalsiyum Eksikliği için Gıda Takviyeleri

Eksikliğinden kurtulmanın bir diğer pratik yolu da besin takviyeleri kullanmaktır. Kalsiyum içerikli gıda takviyeleri, doğal ürünlerden elde edilmeleri sayesinde hipokalsemi problemini çözüme kavuşturmanıza yardımcı olabilmektedir. Gıda takviyeleri, kalsiyumun yanı sıra çeşitli vitamin ve mineralleri de bir araya getirmektedir. Bu sayede normal enerji metabolizmasına ve bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunması gibi faydalar da sağlayabilmektedir. Bu yararlara ulaşabilmeniz için, kullanacağınız takviyenin biyoyararlılık seviyesini mutlaka incelemeniz önerilmektedir. (Kaynak 4, Sayfa 8)

Kalsiyum içerikli besin takviyeleri, farklı seçenekler hâlinde üretilir. Bu sebeple de içeriklerindeki kalsiyum miktarı değişiklik gösterir. Eğer hipokalsemi sorununu gidermek için gıda takviyesi kullanmayı düşünüyorsanız, ilk olarak doktorunuza danışmanız ve sizin için en uygun dozu öğrenmeniz gerekir. Ayrıca kullanacağınız ürünün içeriğini inceleyerek gıda takviyesinde alerjik reaksiyona yol açacak herhangi bir madde bulunup bulunmadığını da kontrol edebilirsiniz. (Kaynak 4, Sayfa 29)

Kalsiyum içerikli gıda takviyeleri, uzun soluklu bir beslenme programıyla elde edeceğiniz miktarda kalsiyuma tek seferde rahatça ulaşabilmenizi sağlar. Pratik bir şekilde kullanılabilmeleriyle de size büyük avantaj sağlar. Bu sebeple, kalsiyum eksikliğini gidermek için Vitabiotics ürünlerini seçebilirsiniz. Çocuğunuza kalsiyum takviyesi yapmak için ise Wellkid Calcium Liquid ürününü tercih edebilirsiniz. Vitabiotics kemik sağlığı ürünlerini hem kendiniz hem de çocuğunuz için satın alabilir. Daha güçlü yarınlara kolayca merhaba diyebilirsiniz!

KAYNAKÇA:

  1. https://sbu.saglik.gov.tr/Ekutuphane/kitaplar/t59.pdf
  2. https://jag.journalagent.com/kpd/pdfs/KPD_6_2_102_113.pdf
  3. https://www.researchgate.net/publication/322577579_Kalsiyum_Dengesi_Bozukluklari_Hipokalsemi-Hiperkalsemi/link/5a60a798aca272328104c05b/download
  4. https://sbu.saglik.gov.tr/Ekutuphane/kitaplar/B%2015.pdf

Senin Vitaminin Hangisi?

X