Vitabiotics

Üzüm Çekirdeği Ekstresi

Üzüm çekirdeği ekstresi (GSE), acı tadı olan üzüm çekirdeklerinin ayıklanması, kurutulması ve toz haline getirilmesiyle elde edilen bir besin takviyesidir. Üzüm çekirdeği fenolik asit, antosiyanin, flavonoid, oligomerik proantosiyanidin kompleksleri (OPC) gibi antioksidanlar bakımından zengindir ve aynı zamanda güçlü bir proantosiyanidin kaynağıdır.

Kırmızı üzümlerin öğütülmüş tohumlarından üretilen bu antioksidan kaynağı, hastalıkları, oksidatif stresi, doku hasarını, iltihaplanmayı önleyici ve koruyucu etkiye sahiptir.(1) GSE’nin etki ettiği diğer sağlık sorunları arasında yüksek kolesterol, ateroskleroz, makula dejenerasyonu, zayıf dolaşım ve sinir sistemi hastalıkları bulunur.(2)

Üzüm Çekirdeği Ekstresi Kullanımı

Üzüm çekirdeği ekstresi tek başına temel bir besin maddesi olarak kabul edilmediğinden düzenleyici kurumlar tarafından önerilen bir günlük miktar belirlenmemiştir. Bununla birlikte üzüm çekirdeği ekstresi üzerine yapılan klinik çalışmalar sonucu günlük alım için en düşük miktar 150 mg, en yüksek miktar ise 2000 mg olarak belirlenmiştir.(3)

Vücut ihtiyacı olan serbest radikal seviyelerini dengelemek için antioksidanlara ihtiyaç duyar. Üzüm çekirdeği ekstresinde bulunan proantosiyanidinler kan damarlarını koruyarak kalp ve damar sağlığını destekler. Doğal olarak alınacak üzüm çekirdeği ekstresi miktarı sınırlı olduğundan faydalarını görmek amacıyla ve mevcut tedaviye ek olarak doktor kontrolünde ek bir form olarak tüketilebilir.

Üzüm Çekirdeği Ekstresi Faydaları

Üzüm kabuğu ve çekirdeği, vitaminler ve lifler için bir güçlü bir kaynak olmasının yanı sıra vücudun biyolojik süreçlerini güçlendirerek çeşitli sağlık sorunlarını çözmek için fonksiyonel bir bileşen olarak kullanılır. Bunun yanı sıra yapılan birçok araştırma üzüm çekirdeği ekstresinin sağlık üzerinde birden fazla faydaya sahip olduğunu gösterir. Doğru bir tedavi ve beslenme programına ek olarak üzüm çekirdeği ekstresi alımının sağladığı etkilerden bazıları şunlardır:

Kalp Sağlığını Destekler

Üzüm çekirdeği ekstresi ile tedavi edilen yüksek tansiyonlu 810 kişinin dahil olduğu 16 çalışmanın sonucunda 100-800 mg daha düşük doz ile hem sistolik kan basıncında hem de diyastolik kan basıncı azalma görülmüştür.(4) 50 yaşın altındaki obez ve metabolik sendromu bulunan bireylerde ölçülebilir bir iyileşme sunmuştur. Aynı zamanda prehipertansiyon tablosuna sahip kişilerde üzüm çekirdeği ekstresi kullanımı sonucu kan basıncı düşerken egzersiz sırasında oksijen dağıtımının arttığı tespit edilmiştir.(5) Özellikle aile geçmişinde kalp rahatsızlığı bulunan kişilerde önleyici bir tedbir olarak üzüm çekirdeği ekstresi kullanımı önerilir. Şarap veya GSE gibi flavonol ile yıkanan ürünler, vücutta kardiyovasküler sistemi koruyucu değişikliklerle fonksiyonları destekleme potansiyeli gösterir.(6)

Yara İyileşmesini Hızlandırır

Yapılan çalışmalarla antiinflamatuar, antibakteriyel ve antimikrobiyal etkinin yara iyileşmesinde aktif rol oynadığı tespit edilmiştir. Üzüm çekirdeği ekstresi içinde bulunan proantosiyanidinler, vasküler endotelyal büyüme faktörünün salınımını tetikler ve topikal olarak uygulanması halinde yaranın kasılmasına ve kapanmasına yardımcı olur.(7) Üzüm çekirdeği ekstresi cilt hasarı, hiperpigmentasyon, akne ve erken yaşlanma gibi durumlar için de tedaviye ek güvenilir bir çözüm olarak belirlenmiştir.(8)

Kemik Sağlığını Destekler

Düşük veya yüksek kalsiyum diyeti verilen hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, üzüm çekirdeği ekstresinin kemik oluşumu, yoğunluğu, gücü üzerinde olumlu bir etkisini göstermiş ve kolajen sentezini iyileştiren bulgular ortaya çıkarmıştır. Özellikle romatoid artrit gibi eklemlerde şiddetli iltihaplanmaya neden olan ve kemik yıkımı ile ilişkilendirilen rahatsızlıklarda üzüm çekirdeği ekstresi kullanımının iltihaplanmayı azalttığı tespit edilmiştir.(9)

Bilişsel İşlevi Korur

Düzenli üzüm çekirdeği ekstresi tüketimi nörodejeneratif hastalık riskinin azalması ile ilişkilidir. Flavonoidler güçlü bir antioksidan değerine sahip olmanın yanı sıra hücre sinyalleri ve fonksiyonlarıyla ilgilenen ve etkileşime giren nöroprotektif özellikler de sağlar. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar beyin gelişimini arttırma, hafıza kaybını önleme, beyindeki lezyonları ve amiloid kümelerini azaltma yetenekleri bakımından GSE’nin etkisini ortaya koyar niteliktedir.(10) 111 yetişkin birey üzerinde yapılan bir çalışma ise her gün 150 mg üzüm çekirdeği ekstresi almanın hafıza, dil ve dikkat yeteneği üzerindeki etkilerini ortaya koyar.(11)

Böbrek Fonksiyonlarını İyileştirir

Böbrekler geri dönüşü olmayan oksidatif hasara karşı oldukça hassastır. Üzüm çekirdeği ekstresinin oksidatif stres ve inflamatuar hasarı azaltarak böbrek hasarını azaltabileceği ve işlevlerini iyileştirebileceği tespit edilmiştir.(12) Bir diğer araştırmada böbrek yetmezliği olan 23 kişiye 6 ay boyunca her gün 2 gram GSE verilir. Çalışma sonucunda idrar proteinlerinin %3 azaldığı, böbrek filtrasyonunun ise %9 arttığı gözlemlenmiştir.(13)

Üzüm çekirdeği ekstresinin diğer olası faydaları şunları içerir:(14)

 • Diş çürüğü tedavisi
 • Patojenlere karşı koruma
 • Gece görüşünü iyileştirme
 • Alzheimer
 • Diyabetik retinopati tedavisi ve kan şekeri kontrolü
 • Kronik venöz yetmezlik
 • Kolajen ve eleştirin korunması
 • Ödem
 • Hemokromatoziste demir seviyelerinin kontrolü

Üzüm Çekirdeği Ekstresinin Olası Yan Etkileri

Uzun süren üzüm çekirdeği ekstresi kullanımında baş ağrısı, saç diplerinde kaşıntı, baş dönmesi, mide bulantısı gibi yan etkiler görülebilir. Yapılan çalışmalar GSE tozunun insanlar üzerinde güvenli sonuçlar verdiğinin ve tolere edilebilir etkiler gösterdiğini kanıtlar.

29 sağlıklı Japon birey üzerinde yapılan çalışmada her gün oral yolla alınan 2500 mg GSE’nin hiçbir yan etki yapmadığı ve deneklerin çalışma sonuna kadar sağlıklı şekilde günlük aktivitelerini devam ettirdikleri görülmüştür.(15) Bunun yanı sıra üzüm alerjisi bulunan kişilerin üzüm çekirdeği ekstresi alması önerilmez. Demir emilimi ile etkileşime girebileceğinden özellikle demir eksikliği bulunan kişilerin kullanımı kısıtlandırılır.(16)

Hamile veya emziren kadınlar üzerinden yeterli çalışma yapılmadığından düzenli üzüm çekirdeği ekstresi kullanımı hakkında bilinen bir etki veya sonuç yoktur. Kan sulandırıcı ve tansiyon ilacı kullanan kişilerin üzüm çekirdeği ekstresinin kan inceltici, kan akışını yavaşlatıcı ve kan basıncını düşürücü etkisi nedeniyle doktor kontrolünde kullanması gerekebilir. Günlük beslenme programınıza üzüm çekirdeği ekstresi eklemeden önce tıbbi destek almanız ve mutlaka doktorunuza başvurmanız önerilir.

Üzüm çekirdeği ekstresi sıvı formda, tablet veya kapsüller aracılığıyla beslenme programına ek olarak tüketilebilir. Vücudunuza günlük olarak üzüm çekirdeği ekstraktı ile destek olmak sağlığınızı uzun vadede korumanıza yardımcı olabilir. Vitabiotics tarafından sunulan ve içerdiği diğer etken maddelerle birlikte 15,00 mg üzüm çekirdeği ekstresi içeren Perfectil Original ile ihtiyacınız olan üzüm çekirdeği ekstraktına ulaşabilirsiniz.

Kaynakça:

 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28208630/
 2. https://www.drugs.com/npp/grape-seed.html
 3. https://www.healthline.com/nutrition/grape-seed-extract-benefits#Possible-side-effects
 4. https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/10942912.2021.1901731
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5370781/
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6155751/
 7. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0891584902009991
 8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25402429/
 9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15951633/
 10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24171080/
 11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29163162/
 12. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23314139/
 13. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27822171/
 14. https://www.medicalnewstoday.com/articles/263332
 15. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0278691516304379
 16. https://www.humann.com/nutrition/grape-seed-extract/#section8

Senin Vitaminin Hangisi?

X