Vitabiotics

Ashwangandha Mucizesi

Ashwagandha nedir? Halk arasında Hint Ginsengi, kış kirazı ya da bektaşi üzümü olarak da bilinen bitkinin Latince karşılığı ise Withania Somniferadır. Adına ne derseniz deyin hepsi mucizevi bu bitkiye karşılık gelir.

İnsan sağlığını tehdit eden hastalıklara her geçen gün bir yenisi eklenmeye başladı. Bu durum sonucunda ise insanlık doğanın sunduklarının kıymetini ve eski medeniyetlerin şifa yöntemlerinin önemini bir kez daha anladı. Modern tıbbın akıl almaz olanakları ile doğanın nimetleri bir araya geldiğinde sağlığınız için endişelenmenize gerek kalmıyor. Son dönemlerde ise, adından sıkça söz edilen bu bitkilerden biri de Ashwagandha…

‘Ashwagandha nedir?’ sorusunun cevabını sizler için hazırladığımız yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Mucizevi Bitki Ashwagandha Nedir?

Ayurveda, yani eski Hint tıbbının da en değerli malzemelerinden biri olan Ashwagandha, yüzyıllar boyunca çok farklı hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Eski Hint tıbbının en güçlü ilaçlarından biri olan ashwagandha, antik çağlardan günümüze gelinceye değin pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaya devam ediyor. “Ashwagandha nedir?”, sorusunun kelime karşılığı Sankristçe’de “at kokusu” anlamına gelmekte. Bu isim bitkinin adeta bir atın canlılığını ve gücünü verme potansiyeline sahip olduğunu anlatmak için seçilmiş gibidir.

Etkisi uzun yıllardır pek çok araştırmanın konusu olan “Ashwagandha bitkisinin özellikleri nelerdir?”, gelin bir de birlikte bakalım…

Ashwagandha Bitkisinin Özellikleri

Ashwagandhanın içinde yer aldığı bitki familyası; üzümlerden, bitkilerden, çalılardan, yabani otlardan ve süslerden oluşur. Ashwagandha bitkisi; ortalama 30-35 santimetre boyundadır. Ayrıca yaklaşık 12 cm uzunluğundaki dallardan oluşan oldukça uzun ömürlü bir çalı türüdür. Bitkinin dalları sene boyunca çan şeklinde açılan küçük çiçekler üretir. Sonrasında ise olgunlaşan ufak yuvarlak meyveleri turuncu-kırmızı renktedir. 

Ashwagandha daha çok sıcak, güneşli ve kuru iklimlerde yetişir. Kuraklığa oldukça dayanıklı olmasının yanı sıra yüksek rakımlarda büyümeyi sever. Ancak hemen hemen her yükseklikte de yetişebilir. Ashwagandha Hindistan’a özgü bir bitki türü olup ülkemizde yetişmez. Hindistan başta olmak üzere; Nepal, Afganistan, Mısır, Ürdün ve Kongo gibi ülkelerden yoğun talep üzerine tüm dünyaya ithal edilen bir bitkidir.

Ashwagandhanın Faydaları

Ashwagandhanın faydaları, Ayuverdik tıp tedavilerinden günümüze genel iyilik hali için kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. En yalın şekilde açıklamamız gerekirse psikolojik, zihinsel ya da duygusal stres sonucu ortaya çıkan stres seviyesini düzenleyen bir bitkidir.

Ashwagandha yaklaşık 4000 yıldan beridir çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan etkili bitkilerden biridir. Hem fiziksel hem de psikolojik hastalıkların tedavisinde destekleyici ve olumlu katkıları olan bu bitki adeta şifa deposudur. Özellikle günümüzde fazla kilolarından şikayetçi olanların da beslenme rutinlerinin vazgeçilmezleri arasındaki yerini almaya başladı. 

Kaygı ve Stresi Azaltmaya Yardımcıdır

Ashwagandha, bedenin fiziksel, ruhsal ve zihinsel olarak dış dünyayla uyumlu hissetmesine destek sağlar. İnsan kendini stres altında hissettiğinde doğal olarak verimliliği de düşer. İnsan bedeni verimsiz olduğunu anladığı anda tekrar strese girmeye meyillidir. 

Ashwagandha, insan beyni üzerindeki stres sinyallerini düşürücü etkiye de sahiptir. Bu etki sayesinde rahatlamanızı destekler. Kronik olarak stresli hissetme durumundan mustarip kişilerde stres hormonu seviyesi oldukça yüksektir. Bu durumda kişilerde; depresyon, anksiyete ya da kilo alma gibi sağlık sorunları riski de artış gösterir. Ashwagandha bitkisi, insan vücudunun bu tür bir kısır döngüden çıkmasına yardımcı özellikler taşır. (1)

Artriti Yatıştırmaya Yardımcıdır

Bilim insanları Ashwagandha’nın ağrıyı azaltabilen etkisini kanıtlar nitelikte bulgulara ulaştı. Bu tespiti yapmalarındaki en önemli etken ise; Ashwagandha’nın anti-iltihap etkisine sahip olması. Ayrıca ağrı kesici olarak, özellikle de romatizma ve artrit ağrılarında destekleyici tedavi olarak kullanılabilir. Tüm bunların yanı sıra bazı kıkırdak sorunlarına karşı da koruyucu etkisi vardır. (2)

Bilişsel İşlev Üzerinde Olumlu Etkileri Vardır

Ashwagandha, tüm ginsengler gibi sinirleri koruyucu özellikler içerir. Araştırmacılar bu defa 2017 yılında yürüttükleri bir çalışma sırasında, hastalara günde iki doz 300 mg olmak üzere Ashwagandha verdiler. Bunun sonuncunda katılımcılarda odaklanma ve bilgileri işleme hızlarında gözle görülür gelişmeler olduğunu tespit ettiler. Ayrıca Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıklarda da destekleyici bir tedavi olarak kullanılabilir. (3)

Kas Kütlesini Arttırır

Ashwagandha testosteronu arttırıcı etkisi olan bir bitki türüdür. Bitkinin bu özelliği kas kütlesini arttırma konusunda sorun yaşayanlar için destekleyici bir çözüm olarak yardıma koşabilir. International Journal of Ayurveda Research’de yayınlanan 2010 tarihli bir araştırma bu bitkinin insan gücü ve vücut kompozisyonu üzerindeki olumlu etkilerini kanıtlar niteliktedir. Aynı zamanda enerji veren ve dayanıklılığı artıran bir bitkidir.(4)

Erkeklerde Üreme İşlevine Katkı Sağlar

2013’de yapılan bir başka araştırmaya göre ise; 12 hafta boyunca günde 225 mg ve üç doz şeklinde alınan Ashwagandha’nın sperm konsantrasyon seviyelerini, semen hacmini, sperm hareketliliğini ve sperm kapasitesini artırarak üremeyi iyileştirdiği yönünde bulgulara ulaştı. 

Ashwagandha, çok eski dönemlerden beri afrodizyak etkisi için de kullanılıyor. Düzenli kullanılması durumunda hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel arzuyu ve gücü arttırıcı etkiye sahiptir.(5)

İltihapla Savaşır

Ashwagandha bitkisinin enfeksiyona karşı direnç gösteren özellikleri vardır. İnsan sağlığını korumada destekçidir. Yapılan araştırmalar doğal öldürücü hücrelerin aktif hale getirilmesinde etkilerini kanıtlar niteliktedir. Ayrıca ashwagandha bitkisi C-reaktif protein türünden iltihap izlerinin azaltılmasında da etkilidir. (6)

İnflamasyonu Azaltıcı Etkisi Vardır

İnsan sağlığı için inflamasyon dengesi önemlidir. Ashwagandhanın da inflamasyonu ve enfeksiyonu azaltıcı etkisi biliniyor. Yapılan bilimsel çalışmalar, ashwagandha kullanımında CRP düzeylerini azalttığını gösteriyor. 

Ayrıca Ashwagandha, kolesterol ve trigliserit oranlarını dengeleyerek kalp hastalıkları riskini azaltmak için yardımcı bir tedavi yöntemi olabilir. Kronik stresten şikayetçi erişkinlerde yapılan 60 günlük bir çalışma, standardize edilmiş ashwagandha ekstraktının en yüksek dozunu alan grupta “kötü” LDL kolesterolün % 17 ve trigliseritlerin ise % 11 oranında düşüş yaşandığına işaret ediyor. (7)

Ashwagandha Bitkisinin Besin Değerleri Nelerdir?

International Journal of Home Science tarafından yayınlanan araştırmanın sonucuna göre, 1000 gram bitkide yer alan besin değerleri şu şekildedir:

 • 2.5 kalori,
 • 0.04 gram protein,
 • 0.032 gram lif,
 • 0.05 gram karbonhidrat,
 • 0.03 miligram demir,
 • 0.02 miligram kalsiyum,
 • 0.08 mikrogram karaten,
 • 0.06 miligram C vitamini, şeklinde sıralanır.(8)

Tüm bu besin değerlerinin yanı sıra ashwagandha, bütün antioksidanların kökeni olarak kabul edilen oldukça yararlı bazı elementleri de içerir. Bu elementler arasında amino asitler, katalaz, glutatyon, flavonidler, steroller ve tanenler yer alır.

Ashwagandha Bitkisini Kimlerin Kullanması Tavsiye Edilmez?

Hint ginsengi bitkisinin bazı kısımları kök kısmına oranla daha güçlüdür. Örneğin, bitkinin yapraklarının kullanılması halinde daha yüksek etki gözlemlenebilir. Bu yüzden kullanmadan önce uygun doz miktarının belirlenmesine dikkat edilmelidir. Doz aşımında yaşanan olası yan etkileri arasında; kusma, ishal ve mide rahatsızlıkları vardır. Bunun yanı sıra ise;

 • Hamile ya da emziren kadınların tüketmesi tavsiye edilmez.
 • Diyabet, tansiyon ya da tiroid ilaçları ya da sakinleştiricilerle tüketilmesi sakıncalı sonuçlar doğurabilir.
 • Ashwagandha kullanımı sonrasında tiroid fonksiyonlarında artış olduğu gözlenmiştir. Bu yüzden eğer tanısı konulmuş bir tiroid rahatsızlığınız varsa mutlaka hekiminize danışmanız önemlidir.
 • Son olarak, anestezi uygulanacak bir operasyon geçirmeden en az iki hafta önce kullanmayı bırakmanız önemlidir. Çünkü bitkinin yapısında bulunan unsurların sindirim sistemi üzerinde yavaşlatıcı etkisi olduğu kanıtlanmış durumda.

Başlangıçta insan yaşamında stres ve kaygı faktörü insanın hayatını devam ettirebilmesi için gerekli bir etkendir. Ancak modern dönemlerle birlikte ne yazık ki insan sağlığı için bir risk faktörüdür. Sürekli ve yoğun bir şekilde strese maruz kalan kişilerin yaşadığı problemlere gün geçtikçe daha sık rastlıyoruz. Kişiden kişiye değişkenlik göstermekle birlikte kronik halsizlik, uykusuzluk, tükenmiş hissi, odaklanma sorunları, anksiyete, kaygı ve hafıza problemleri çağımızın hastalıkları arasındaki yerini çoktan aldı.

Bu ve benzeri sorunlar yaşıyorsanız kısa süreli, bitkisel bir çözüm ve destekleyici bir tedavi biçimi olarak ashwagandha tedavisine başvurabilirsiniz. Ancak mutlaka doktorunuza danışmalı ve yardımcı bir tedavi olarak bu yöntemi tercih etmelisiniz.

Kaynakça:

(1)https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23439798/

(2)https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11194174/

(3)https://medium.com/insider/5-science-backed-benefits-of-ashwagandha-dff3f3a72a71

(4)https://journals.scholarsportal.info/browse/09747788

(5)https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23796876/

(6)https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24046237/

(7)https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5407122/

(8)https://www.homesciencejournal.com/archives/2016/vol2issue3/PartB/2-2-77.pdf

Senin Vitaminin Hangisi?

X