Vitabiotics

okula dönüş

Çocuğunuza Okula Dönüş İçin Yardımcı Olmanın 5 Yolu

Okula dönüş zamanı geldi! İşte ebeveynlerin çocuklarının okula başarılı bir şekilde geri dönmelerine ve yeni akademik yılın getirebileceği her türlü değişiklik ve zorlukla başa çıkmalarına yardımcı olabilecek beş yol:

Okul yakında başlıyor. Ülke genelindeki çocuklar yaz tatili ve uzun aradan sonra sınıfa geri dönecekler.

Çocuğunuzun okula başarılı bir şekilde dönmesi için bu yeni okul yılının getirebileceği değişiklikler ve zorluklarla başa çıkmasına yardımcı olmanın birçok yolu vardır.

Çocuğunuz bu yıl aşırı heyecandan hafif korkuya kadar birçok duygu yaşayacak olabilir. Bir ebeveyn olarak, muhtemelen siz de aynı şeyi hissediyor olabilirsiniz! 

Çocuklarınızın Okula Başarılı Bir Şekilde Dönmelerine Yardımcı 0lacak Beş Yol

Okul Uyku Takviminizi Okul Başlamadan Erken Başlatın

Her zamanki okul uyku programınıza, okula dönmeye başlamadan önceki geceye kadar bırakmayın. Çocuklarınız daha geç yatma saatlerinden ve evde olmanın tembel sabahlarından keyif alıyorsa, vücutlarının birkaç gün içinde değişikliklere kademeli olarak uyum sağlaması için zamana ihtiyacı olacaktır.

Okula Dönüş Rutin Değişikliklerini Önceden Tartışın

Bu Eylül’de işler biraz farklı görünecektir. Bu nedenle okul rutinindeki herhangi bir değişikliği çocuğunuzla önceden konuştuğunuzdan emin olun. Yeni öğretmenleri, kademeli başlangıçlar, daha küçük sınıflar veya yemek salonu yerine sınıfta yenen paketlenmiş öğle yemeği… Neyin değişeceğini çocuklarınıza önceden açıklamanızı tavsiye ederiz.

Okulunuz yeni öğretim yılının nasıl olacağını gösteren bir belge gönderdiyse, oturun ve bunu çocuklarınızla birlikte gözden geçirin. Gün boyunca sık sık el yıkamak gibi evde yapabileceğiniz her şeyi yapın (ki bunu zaten yaptığınızdan eminiz!)

Çocuğunuzla Okula Dönüş Korkuları Hakkında Konuşun

Çocukların bu yıl okula dönüş konusunda endişe duymaları doğaldır. Herhangi bir endişeyi onlarla tartışın. Çocuklarınızın korkularını ve endişelerini göz ardı etmemeye çalışın.

Arkadaşlarını görmek ve tekrar çok eğlenceli projelerle uğraşmak gibi okula geri dönmenin iyi noktalarını da vurguladığınızdan emin olun.

Çocuğunuzun Okul Gereçlerini Seçmesine İzin Verin

Her Eylül ayında yeni bir kalem kutusu almanın ne kadar heyecan verici olduğunu hatırlıyor musunuz? Okula dönüş malzemelerini kendisinin seçmesine izin verin. Çocuğunuzun okula dönüş konusunda daha heyecanlı hissetmesine yardımcı olacaktır. Onlara okul sırt çantaları, beslenme çantaları ve kalem kutuları arasından seçim yapmaları için bir seçenek sunun.

Ayrıca, yeni okul üniformalarını ve ekipmanlarını etiketlemenize yardımcı olmalarını sağlayın. Hatta ilk günlerinden önce farklı okula dönüş saç stillerini pratik etmelerini sağlayabilirsiniz.

Okul Dönemi Başladıktan Sonra Onlara Zaman Tanıyın

Çocukların okuldan sonraki ilk birkaç hafta içinde yorgun olmaları olağandır. Bu yıl sıkı okul programına dönüş, uzun bir tatil döneminden sonra herkes için şok olacaktır.

Okuldan sonra çocuklarda huysuzluk, öfke, bitkinlik veya heyecan şeklinde ortaya çıkabilecek birçok büyük duyguyu görebilirsiniz. Çocukların rahatlamak için zamana ihtiyacı olacaktır. Bu nedenle TV izlemelerine, kitap okumalarına ve sizinle günleri hakkında sohbet etmelerine izin vermek için bolca zaman ayırdığınızdan emin olun.

Özellikle ilk birkaç hafta içinde çok fazla kulüp veya aktivite rezervasyonu yapmamaya çalışın. Onlar bitkin olacaklar!

Ve İşte Çocuğunuz Okula Döndüğünde Ebeveynler İçin 3 İpucu

Çocuğunuzu evde uzun süre geçirdikten sonra, nihayet okula yeniden başlaması garip gelebilir. Çocuğunuz okula geri döndüğünde ebeveynler için üç ipucu:

Döndükleri İlk Gün İçin Dikkatinizi Dağıtacak Bir Şey Bulun

Her şey biraz farklı olacağından, çocuğunuzun okuldaki ilk günü nasıl devam ettiği konusunda endişelenmeniz doğaldır. Geri döndükleri gün çalışmıyorsanız, zihninizi sürekli düşünmekten alıkoyacak bir şeyler bulmaya çalışın. Umarız zaman uçup gider.

Okula Dönüşün Getirdiği Değişikliklerin Tadını Çıkarın

Çocuğunuz okula geri döndüğünde ilk başta size garip gelecektir. Fakat çalışmak için sessiz bir eve sahip olmak, sıcak bir fincan çay içme şansı veya size iyi gelecek noktalara odaklanmaya çalışın.

Çok Fazla Haberden Kaçının

Hepimiz bu yıl haberlere takıldık ve gelecekte okulların açık kalmasıyla ilgili haberlerde değişiklikler olabilmektedir. Ancak, haberlerde çok fazla zaman harcamak sizi endişelendirebilir. Günde yalnızca bir veya iki kez kontrol edin. Kaliteli ve güvenilir kaynaklara bağlı kalmanızda fayda var.

Senin Vitaminin Hangisi?

X