Vitabiotics

Multivitamin Nasıl Kullanılır?

Vitaminleri besinlerden aldıktan sonra yine kendinizi yorgun ve sağlıksız hissedebilirsiniz. Böyle durumlarda multivitamin takviyeleri kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Çünkü ihtiyacınız olan vitamin, aldığınız gıdalarda yeterli dozlarda bulunmayabilir veya tükettiğiniz gıdalardaki besin ögelerinin vücuttaki sindirim ve emilimi ihtiyacınızı karşılayamayabilir. Ancak multivitaminler sizde eksik olan vitaminlere yönelik hazırlanır. (1)

Yediğiniz besinlerden ihtiyacınız olan vitaminleri alamıyorsanız bu durumda multivitamin takviyeleri kullanılabilir. Multivitaminlerde bulunan besinler arasında A, B, C, D, E ve K vitaminleri, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko, selenyum ve potasyum gibi mineraller yer alır. (1)

Multivitamin Nasıl Seçilir?

Multivitaminler doğru kullanıldıkları takdirde gün içerisindeki ihtiyaç duyulan miktarı karşılayabilir veya tamamlayabilir. Doktorunuza veya sağlık kuruluşunuza başvurarak size en uygun multivitamini belirleyebilir ve gün içerinde daha aktif ve zinde olabilirsiniz.

Multivitamin Nasıl Kullanılır?

Multivitamin takviyeleri, çoğunlukla tablet veya kapsül şeklinde satılmaktadır. Ancak multivitamin takviyelerinin kullanımı, ürünün içeriğine bağlı olarak değişebilir. Doktorlar tarafından tavsiye edilen kullanım şekli, bol su ile birlikte ve en önemlisi yemekle birlikte kullanılmasıdır. Böylece, takviyelerin sindirim ve emilimi daha iyi olur. (2)

Multivitamin Tableti Kırarak İçebilir Miyim?

Multivitamin tablet kullanan insanlarda yutamama sorunu ortaya çıkabilir. Bu durumu yaşayan pek çok insan, multivitaminleri kırmak veya öğütmek suretiyle kullanmayı düşünebilirler. Bu durumda tablet ikiye kırılarak içilebilir.

Multivitamin Tablet Daha Kolay Nasıl Yutulur?

Vitabiotics bu konu üzerinde durmuş ve etkili bir yol geliştirmiş. Çiğnediğiniz yiyeceği yutmadan önce tableti ağzınıza atın ve beraber tüketin. Vücut besini almak için ağız fonksiyonlarını daha etkin kullanacaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus ağzınızda çok fazla yiyeceğin bulunmamasıdır. Tableti yuttuktan sonra bol sıvı alınması önemlidir.

Aynı Anda Kaç Multivitamin Kullanabilirim?

Multivitaminler her gün kullanılabilmektedir. Bunun nedeni ise vücudun vitaminlere ihtiyaç duymasıdır. Her gün tüketilmesi vücut için bir düzen halidir. Ancak bu daha çok multivitamin alırsam daha sağlıklı ve zinde olurum düşüncesini beraberinde getirmemelidir.

Aynı anda çok sayıda multivitamin almak doktorlar tarafından önerilmez. Aynı anda birden fazla vitamin almak gereğinden fazla vitamin almak demektir. Zaten böyle bir durumda vücut fazla olan kısmı atacaktır. Ancak bazen bu durum vücuda zarar verebilir. Bu nedenle vücudunuzun hangi vitaminlere ihtiyaç duyduğunu ve hangi vitaminlerin ne kadar kullanılması gerektiğini anlamak için bir sağlık profesyoneline danışabilirsiniz. (3)

Öte yandan sağlık durumunuz, yaşınız, cinsiyetiniz, hamilelik veya emzirme durumunuz, kullandığınız ilaçlar ve diğer beslenme takviyeleri gibi faktörler, ne kadar multivitamin takviyesi alabileceğinizi etkileyebilir. (3)

Kemik Sağlığı İçin Multivitamin: Osteocare

Kemik sağlığı, vücudumuzun şekli başta olmak üzere günlük hareketimiz ve iç organlarımızın sağlığı için son derece önemlidir. Bu nedenle kalsiyum, mineraller ve D vitamini (D vitamini çocuklarda normal büyüme ve kemik gelişimi için gereklidir) oldukça önemlidir. D vitamini için en önemli kaynak güneştir ancak şehir hayatında gün içerisinde yeterli kadar D vitamini almak neredeyse imkansızdır. Bu nedenle besinlerle karşılayamadığımız, vücudumuzun ihtiyacı kadarını D vitamini takviyesi ile karşılamak bütüncül sağlık için çok yararlı olacaktır (4).

Osteocare özel formülü ile kemik sağlığı için geliştirilmiş bir multivitamindir. Osteocare’un içerisinde, kalsiyum, Magnezyum, Çinko, D Vitamini, Bakır, Bor ve Selenyum bulunmaktadır. Ayrıca Osteocare D3 vitamini ile zenginleştirilmiştir. Böylece emilimi ve vücuda yararı daha etkili hale gelmiştir. (4) (9)

Bağışıklık İçin Multivitamin: Immunace

Immunace, bağışıklık sistemi sağlığını desteklemek için tasarlanmış bir multivitamin kompleksidir. İmmunace, C, D, A, B6, B12, Selenyum, Demir, Bakır gibi bir dizi besin içerir. Bu besinler, vücudun bağışıklık sistemi hücrelerinin sağlıklı bir şekilde çalışmasına katkı sağlamaktadır. Immunace’ın görevi bağışıklık sisteminin direncini artırarak enfeksiyon riskini minimuma indirmektir. (5)

Bu görevi, içerisindeki C ve D vitamini, selenyum, çinko, bakır gibi vitamin minerallerle amino asit ve bitki özlerinin desteğiyle gerçekleştirir. (9)

Saç, Cilt, Tırnak İçin Multivitamin: Perfectil

Perfectil, saç, cilt ve tırnak sağlığı için tercih edilen multivitaminlerden birisidir. İçerisinde biotin, çinko, A vitamini, C vitamini, E vitamini, demir, niyasin ve folik asit gibi önemli vitamin ve mineraller yer alır. Vücut vitamin ve mineralleri üretemez dolayısıyla dışarıdan besinlerle ya da ihtiyacımızı tamamlayabilmek için takviyelerle karşılamak gerekir.(6) (9)

İçerisinde bulunan Biotin, Niasin, Riboflavin, Çinko normal cildin korunmasına katkıda bulunur. Biotin, Selenyum, Çinko ise normal saçın sağlıklı ve iyi görünmesini sağlar. Selenyum ve çinko da özellikle tırnakların sağlıklı ve güçlü uzamasına katkıda bulunur.

Cinsiyete Özel Multivitaminler: Wellman Ve Wellwoman

Cinsiyete özel multivitaminler, cinsiyetlerin ihtiyacına göre vitamin ve mineral desteğinde bulunurlar. Wellman ve Wellwoman, erkekler ve kadınların ihtiyaçlarına özel olarak geliştirilmiş multivitaminlerdir. (7)

Wellman, erkeklerin ihtiyaç duydukları çinko, selenyum, demir, B6 ve B12 vitaminleri gibi besin maddelerini içerir. Ayrıca, enerji üretimine yardımcı olan Co-Q10, ginseng ve L-karnitin gibi maddeler yer alır.(8) (9)

Wellwoman ise kadınların sağlıklı bir yaşam sürdürmelerine yardımcı olmak için özel olarak formüle edilmiştir. Bu multivitamin, kadınların ihtiyaç duydukları demir, kalsiyum, magnezyum, B6 ve B12 vitaminleri gibi besin maddelerini içerir. Ayrıca, antioksidanlar, bitki özleri ve A, C, D ve E vitaminleri de içerir. (9)

Kaynakça

(1) https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/vitamins/

(2) https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/multivitamin/

(3) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28336109/

(4) https://www.vitabiotics.com.tr/osteocare-original/

(5) https://www.vitabiotics.com.tr/immunace-30-tablet/

(6) https://www.vitabiotics.com.tr/perfectil-original/

(7) https://www.vitabiotics.com.tr/wellwoman/

(8) https://www.vitabiotics.com.tr/wellman/

(9) 26.01.2017 tarih ve 29960 sayılı mükerrer Resmi Gazete’de yayınlanan Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği

Senin Vitaminin Hangisi?

X