Vitabiotics

kızılcık

Kızılcık/Cranberry Nedir?

Cranberry, toplumda yaban mersini olarak bilinse de aslında turna yemişidir. Cranberry’nin bu kadar güçlü bir besin olmasının sebebi çok güçlü bir antioksidan olmasıdır. Bunun yanı sıra, kızılcık belirli özelliklere sahip proantosiyanidin bulundurmasıdır.

Peki Cranberry (kızılcık)’nin vücudumuza faydaları nelerdir?

  • Böbrek taşı oluşumunu engellemede yardımcıdır.
  • Kızılcık özü, idrar yolları enfeksiyonunu önler. Böylelikle E. Coli bakterisi mesaneye ya da üretra duvarına tutunamaz.
  • Kalp sağlığına destek de bulunmaktadır.
  • Yapılan bazı araştırmalarla bazı kanser hücrelerinin büyümesinin engellediği görülmüştür.
  • Birkaç araştırmaya göre iki ay boyunca her gün 36 mg proantosiyanidin içeren Cranberry tabletleri almanın, özellikle kadınlarda idrar yolları enfeksiyonun sıklığını önemli ölçüde azaltabileceğini bulmuştur.
  • 8 hafta boyunca her gün Cranberry takviyesi almanın vücuttaki oksidatif stres belirtilerini önemli ölçüde azalttığı görülmüştür.

Peki neden Cranberry(Kızılcık)’i tablet olarak almanızı öneriyoruz?

Cranberry suyunun ekşimsi bir tadı olduğundan genellikle insanlar tarafından tüketilmesi çok yaygın değildir. Fakat Cranberry’nin insan vücuduna birçok faydası olduğundan günlük olarak tüketilmesi oldukça önemlidir.

Tablet şeklindeki Turna Yemişi, Turna Yemişi suyu ile karşılaştırıldığında daha etkili olduğu ve vücut tarafından iyi tolere edilen, daha az kalorili bir kullanım olduğu görülmüştür.

Günde 2 defa 300-500 mg Cranberry özütü tavsiye edilmektedir. Ultra Cranberry’de bir tablette 750 mg Cranberry özütü ekstresi vardır. Bu da günlük almanız gereken dozu rahatlıkla karşılamaktadır.

Cranberry tabletleri ; kurutulmuş, toz haline getirilmiş Cranberry’lerden yapıldığından, taze meyvelerden veya Cranberry sosu, suyu gibi hazırlanmış ürünlerden daha yüksek konsantrasyonda antioksidan içermektedir.

Kızılcık sularının ekşimsi bir tadı olduğundan genellikle büyük miktarda tatlandırıcı veya şeker içermektedir. Bu da bazı insanlar da sağlık riski oluşturabilir. Örneğin, şeker hastalığı olan insanlar şeker içeren kızılcık sularından tüketmemelidir.

Cranberry meyvesinin kullanıldığı Ultra Cranberry, doğal Kanada Cranberry meyvesi ile formüle edilmiştir.

Referanslar:

https://www.webmd.com/food-recipes/health-benefits-cranberries

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29315597/

Senin Vitaminin Hangisi?

X