Vitabiotics

Balgama Ne İyi Gelir? Evde Balgamı Geçirecek Öneriler

Balgam ve mukus, özellikle soğuk algınlığı, alerji veya solunum yolu enfeksiyonlarında oldukça rahatsız edici olabilir. Aşırı balgam, çeşitli nedenlerden dolayı boğazda ve göğüste birikebilir ve boğaz ağrısı, öksürük veya nefes almada zorluk gibi rahatsız edici semptomlara yol açabilir. Pek çok potansiyel nedeni olsa da aşırı balgam, geçici bir solunum yolu enfeksiyonundan kaynaklanabilir veya kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi daha ciddi bir sağlık sorununun işareti olabilir. Neyse ki balgamdan evde kendi yöntemlerinizle kurtulmanın birkaç yolu vardır. Balgam ne iyi gelir, balgamın sebebi nedir ve nasıl hafifletilir?

Balgam Neden Olur?

Balgamın yaygın nedenleri şunlardır:

 • Alerjiler: Alerjik reaksiyonlar, alerjenleri solunum yolundan uzaklaştırmak amacıyla vücudun daha fazla mukus üretmesine neden olur.
 • Reflü: Mide sıvılarının geri akışı, mide yanması ile birlikte veya mide yanması olmadan meydana gelebilir ve balgam birikmesine neden olabilir.
 • Astım: Solunum sisteminin iltihabi bir hastalığı olan astım, hava yollarının daralmasına neden olarak nefes almayı zorlaştırır. Bu durum da, akciğerleri hasardan korumak için aşırı mukus üretimine neden olabilir.
 • Kronik akciğer hastalığı: KOAH, kistik fibroz ve amfizem gibi bazı akciğer hastalıkları akciğerlerde aşırı balgam üretimine neden olabilir.
 • Sinüzit: Sinüslerin enfeksiyonu veya iltihabı, balgam üretiminin artmasına neden olabilir. Bu mukus boğazın arkasından aşağı akabilir. Bu boşaltma aynı zamanda postnazal damlama olarak da bilinir.
 • Bronşit: Bronş tüplerinin iltihabıdır, bronşit genellikle bir virüs veya bakteriden kaynaklanır. Bu durum aşırı balgam üretimine ve nefes almada zorluğa neden olabilir.
 • Sigara içmek: Sigara içmek solunum sistemini tahriş eder ve daha yüksek düzeyde balgam üretimine yol açabilir.

Balgama Ne İyi Gelir?

Balgama iyi gelen çözümlerin birçoğunu evde kendiniz deneyebilirsiniz ancak semptomlarınız ağırlaşıyorsa veya küçük çocuklarda yaşadığınız bir durumsa doktorunuza danışmakta ve doktorun reçetesine göre ilaç kullanmakta fayda vardır.

Havayı nemli tutun:

Kuru hava burnu ve boğazı tahriş ederek daha fazla balgam üretimine yol açabilir. Havayı nemli tutmak ve boğaz ağrısını önlemek için yatak odanızda buharlı nemlendirici cihaz kullanın.

Su ve Ilık Sıvılar Tüketin:

Bol miktarda sıvı içmek balgamın ince kalmasına yardımcı olur. Soğuk algınlığınız olduğunda ekstra sıvılar mukusun incelmesine yardımcı olabilir ve sinüs drenajını destekleyebilir.

Sıcak bitki çayları, et sulu çorbalar ve su mükemmel seçimlerdir.

Yüzünüze ılık ve ıslak bir bez uygulayın:

Sıcak, nemli bir bez sinüs ve baş ağrısını hafifletebilir ve burun ve boğazı nemle yumuşatabilir. Ayrıca, ısı ağrıyı ve basıncı hafifletmeye yardımcı olur.

Uyurken başınızı yüksekte tutun:

Başınızı birkaç yastıkla destelemek gece uykunuza ve balgama iyi gelir. Düz yatmak, balgamın boğazınızın arkasında biriktiği hissine neden olabilir.

Öksürüğü bastırmayın:

Öksürük, vücudun salgıları akciğerlerden ve boğazdan uzak tutma yoludur. Gerekmedikçe öksürük kesici kullanmaktan kaçının. Aksine öksürmek balgama iyi gelir ve sökülmesini sağlayabilir.

Balgamı dışarı atmaya çalışın:

Balgam akciğerlerden boğaza yükseldiğinde yutmak yerine tükürmek daha iyidir ve öksürük krizlerine iyi gelebilir.

Tuzlu burun spreyi kullanın veya burnunuzu hazır solusyonlar ile yıkayın:

Tuzlu su spreyleri veya serum fizyolojikler burun ve sinüslerdeki mukus ve alerjenleri temizleyebilir. Bunun için sodyum klorür içeren steril spreyler alabilir ve durulama için steril serum suyu veya damıtılmış su kullanabilirsiniz. Burnun temiz ve açık olması balgama iyi gelir, öksürüğü azaltır ve ağızdan nefes almayı da azaltacağı için boğazın da iyileşmesine katkı sağlar.

Tuzlu su ile gargara yapın:

1 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp gargara yapın. Bu gargara, boğaz tahrişini hafifletebilir ve balgama iyi gelir. Ayrıca eczanelerden alabileceğiniz gargaraları da kullanabilirsiniz.

Okaliptus yağı kullanın:

Okaliptus esansiyel yağı kullanmak göğüsünüzdeki fazla balgama iyi gelir ve azaltmaya yardımcı olabilir. Bu yağ, balgamı gevşeterek daha kolay öksürmenizi sağlar. Aynı zamanda rahatsız edici bir öksürüğünüz varsa, okaliptus bu durumu hafifletebilir.

Bunu yapmanın birkaç yolu var; Buharı solumak için bir oda nemlendiricisi ya da buhar makinesi kullanabilir veya bu içeriği içeren bir balsam kullanabilirsiniz.

Reçetesiz bazı ilaçlar balgama iyi gelir:

Örneğin, dekonjestanlar yani burun açıcılar burun akıntısını azaltabilir. Çünkü burunda birikenler de göğüste sıkışma yaratabilir, burnunuzu açmak hava yollarınızı açarak balgama iyi gelir.

Vicks gibi göğüs ovma kremleri, öksürüğü hafifletmek ve balgama iyi gelmesi için okaliptüs yağı içerir. Göğsünüze ve boynunuza günde en fazla üç kez sürebilirsiniz. Daha küçük çocuklar ve bebekler için kullanmadan önce doktorunuza danışmalı ve yaşa uygun olan ürünleri almalısınız.

Doktorunuza Ulaşın:

Belirli durumlarınız veya enfeksiyonlarınız varsa, doktorunuz semptomlarınızın temel nedenini tedavi etmek için ilaçlar reçete edebilir. Kronik bir akciğer hastalığınız varsa, sistik fibroz gibi, balgama iyi gelen özel ilaçlar vardır.

Aşağıdaki durumlarda bir sağlık uzmanından randevu almalısınız:

 • Öksürüğünüz iki haftadan fazla sürüyorsa.
 • Rengi net olmayan balgam veya kanlı balgam öksürüyorsunuz.
 • Ateşiniz varsa
 • Hırıltılı nefes alıyorsunuz veya nefes almakta zorluk çekiyorsanız.

Kaynaklar:

https://www.healthline.com/health/cold-flu/how-to-get-rid-of-phlegm#see-a-doctor

https://www.forbes.com/health/wellness/how-to-get-rid-of-phlegm

https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/24636-coughing-up-phlegm

Senin Vitaminin Hangisi?

X