Vitabiotics

Yemek Seçen Çocuklar ve Başa Çıkma Yöntemleri

Çocuğunuzun yeterli besin almamasından dolayı endişe duyuyorsanız, yalnız değilsiniz! Yemek seçen çocuklar ihtiyacı olan birçok vitamin ve mineralden yoksun kalabilirler. Birçok ebeveyn, özellikle çocukları yemek seçici olduğunda yemek yedirirken zorlanıyorlar. Ebeveynler bazen çocuğun yararlı ya da besleyici besinleri yemesini isteyemiyorlar, sadece bir şey yemesine razı oluyorlar.

Çocuğunuzun sorunsuz bir şekilde yemek yemesi için yapabileceğiniz birkaç küçük ve kolay aktiviteler vardır.

Örneğin:

 • Çocuğunuzu yemek hazırlamaya yardımcı olması için teşvik edin. Birlikte market alışverişine çıkın ve yemek istediği besleyici yiyecekleri seçmesini öğretin. Sonrasında birlikte bir tarife karar verin ve çocuğunuzun tarifi hazırlamada yer almasını sağlayın (tabii ki sizin gözetiminiz altında). Vaktini harcamak ve yemek yapmak için çaba sarf etmek çocuğunuzun yemek yeme ihtimalini arttırabilir.
 • Çocuğunuzun birincil rol modeli siz ebeveynlerisiniz. Kendi yeme alışkanlıklarınızla onlara iyi bir örnek olduğunuzdan emin olun. Eğer siz yüksek miktarda yağ ve tuz içeren hazır gıdalar tüketirseniz, çocuğunuzun da bu şekilde beslenme ihtimali yüksek olur.
 • Yemek saatinde çocuğunuzun verdiğiniz yemeği yememesinden dolayı telaş yapmayın. Bu, çocuğunuzun daha fazla isyan etmesine ve yemekte gerginliğe neden olabilir.
 • Çocuğunuzu, belirli bir yiyecek türünden hoşlanmadığını söylediğinde dinleyin. Belki pişirilme şeklini veya sunulma şeklini beğenmediğinden dolayı yemiyor olabilir. Bazen tek yapmanız gereken sebzeyi çocuğunuzun tabağında bir surat yapmak, hatta isimlerini hecelemek gibi eğlenceli bir şekilde sunmaktır.
 • Yemeklerinizi planlarken yaratıcı olun. Aynı yemeği düzenli olarak tüketmek sıkıcı olabilir. Örneğin, soslu makarna yapıyorsanız, farklı bir lezzet ve doku elde etmek için pişerken doğranmış sebzeleri sosa ekleyin. Ayrıca bu, çocuğunuzun fazla belirgin olmadan daha fazla sebze yemesini sağlamanın iyi bir yoludur.
 • Çocuğunuza küçük porsiyonda yemek verin. Yemeğin başında tabağında bir yemek dağıyla karşılaşırsa, bu onun yemek yeme isteğini düşürebilir.
 • Alternatif yiyecekleri ödül olarak sunmayın veya “bütün bu sebzeleri yiyene kadar puding yok” gibi şeyler söylemeyin. Bunun gelecekte çocuğunuzun sebze yemesi üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir! Bunu yaparak, pudingin sebzelerden daha çok istendiği fikrini de güçlendireceksiniz.
 • Bazen yemeğin başka birinin tabağındayken daha iyi bir tadı olduğu fikrine aşina mısınız? Evet, çocuklar bazen böyle düşünür! Tabağınızda farklı bir şey varsa, denemek için çocuğunuza küçük bir ısırık verin.
 • Çocuğunuza bir seferde sadece bir tane yeni yiyecek verin ve yeni yiyecekleri bildiklerinizle birlikte servis edin. Çocuğunuzun yeni bir gıdayı birkaç kez denediğinden emin olun, zira onları sevmeden önce birkaç kez girişimde bulunabilir.
 • Beslenme alışkanlığı genellikle kısa ömürlüdür. Reddedilen yiyecekleri birkaç haftada bir verin, ancak çocuğunuzu alması için zorlamayın. Zamanla, çocuğunuz onları yemeyi kabul edebilir!
 • Çocuğunuzu besin rehberine bakmaya teşvik edin, böylece farklı türdeki yiyeceklerin neden onlar için iyi olduğunu görebilirler.
 • Çocuğunuz öğün aralarında acıkırsa, meyve, yulaflı kek, sebze çubukları veya yoğurt gibi besleyici atıştırmalıklar verin.

Senin Vitaminin Hangisi?

X