Vitabiotics

Tırnak Uzatma Yöntemleri Nelerdir? Tırnak Kırılmasına Ne İyi Gelir?

Tırnak uzatma yöntemleri, tırnakların sağlıklı bir şekilde uzayarak daha dinç ve güçlü olmasına yardımcı olabilir. Güçlü ve sağlıklı tırnaklar dış görünüşün önemli bir parçası olduğu gibi sağlık açısından da önemlidir. Tırnak sağlığı için yapılan tırnak bakımı, tırnak tipine ve şekline göre değişiklik gösterebilir. Siz de tırnak bakımı ve tırnak uzatma yöntemleri hakkında daha fazla bilgi için detaylara göz atabilirsiniz.

Tırnak Bakımı Nedir?

Tırnak, keratin adı verilen bir proteinden oluşur. Sağlıklı tırnaklar pürüzsüz, parlak ve ve düz şekilde olmalıdır. Ancak bazı tırnaklar daha kırılgan ve hassas olabilir. Üzerinde pürüzler bulunan ve renk değişiklikleri görünen tırnaklar, sağlıksız bir durumun göstergesidir. Bunun birçok sebebi olabilir. Çeşitli hastalıklar, sert hava koşulları, mesleki hayat gibi faktörler tırnak yapısını etkileyerek daha kırılgan ve güçsüz tırnaklara yol açabilir. (1,2)

Daha sağlıklı tırnaklara sahip olmak için düzenli olarak tırnak bakımı uygulanabilir. Ayrıca sağlıklı bir tırnak uzatma süreci için de bakım çok önemlidir. Tırnak bakımı; tırnakların rengine, inceliğine ve veya uzunluğuna göre kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bakım adımları şu şekilde sıralanabilir:

 • Tırnakları nemlendirmek: Nemlendirme, sağlıklı bir cilt ve tırnak yapısı için oldukça önemli bir yere sahiptir. Kuru ve kırılgan tırnaklar uzamadan kırılabilir. Bu gibi durumlara uygun bir tırnak nemlendirici ile tırnakları nemlendirmek, daha güçlü ve dayanıklı tırnaklara sahip olmanıza yardımcı olabilir.
 • Tırnak etlerine zarar vermemek: Tırnak etlerini kesmek, geri ittirmek veya soymaya çalışmak, tırnaklara yarardan çok zarar verebilir. Tırnak etleri, tırnağı enfeksiyon gibi istenmeyen durumlardan korur. Ancak zarar görmüş bir tırnak eti görevini tam olarak yerine getirmeyebilir. Bu durum güçsüz ve sağlıksız tırnaklara neden olabilir. Ancak kurumuş ve zarar görmüş tırnak etleri tırnak uzamasına engel olduğundan, uygun bir besleyici yağ ile kurumuş tırnak etleri nemlendirebilir.
 • Temizlik yaparken eldiven takmak: Tırnakların aşırı suya maruz kalması, tırnakların yıpranmasına ve yumuşamasına yol açabilir. Ayrıca temizlik yaparken kullanılan diğer kimyasal ürünler de tırnak yapısına zarar verebilir. Uzun süreli duşlar ve fazlasıyla suya maruz kalmak tırnakları yumuşatarak daha kırılgan olmalarına yol açabilir. Bu gibi durumlardan korunmak için temizlik yaparken eldiven takmak tırnak yapısını korumak önemlidir.
 • Hava durumuna göre hareket etmek: Kuru ve soğuk havalar tırnakların kurumasına ve daha kırılgan olmasına yol açabilir. Ayrıca dış mekandan iç mekana geçerken oluşan fazla ısı değişimi tırnaklarda fazladan hasara sebep olabilir. Bundan dolayı soğuk havalarda eldiven takmak tırnak yapısının korunmasına yardımcı olabilir. (2,3)

Tırnak Uzatma Yöntemleri Nelerdir?

Tırnak uzatma yöntemleri, tırnakların sağlıklı bir şekilde uzamasına ve daha estetik bir görünüm kazanmasına yardımcı olabilir. Öncelikli olarak tırnak uzatmak için sağlıklı ve güçlü tırnaklara sahip olmak önemlidir. Zayıf ve kırılgan tırnaklar çok çabuk kırıldığı için uzatmak pek mümkün olmayabilir. Bundan dolayı düzenli tırnak bakımı uygulamak uzun ve güçlü tırnaklara sahip olmanın ilk adımlarındandır. Ayrıca tırnak yemek gibi zararlı alışkanlıklardan kaçınmak da tırnakların düzenli bir şekilde uzaması için önemlidir. Çünkü bu durum, hem tırnakların yapısının bozulmasına hem de düzenli şekilde uzamasını engeller. Genel olarak tırnak uzatma yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Tırnakları tek yöne doğru törpülemek: Tırnakları törpülemek, tırnakların istenilen şekle sokulmasını sağlar. Oval, kare, yuvarlak veya badem tırnak şekillerine, uygun bir törpüleme yöntemleri ile sahip olabilirsiniz. Ancak tırnak törpülerken dikkat edilmesi gereken adımlar vardır. Özellikle tırnakları ileri geri şekilde törpülemek tırnakların yıpranmasına ve daha kırılgan olmasına yol açtığından tırnakları tek yöne doğru törpülemek önemlidir. Ayrıca tırnakları sert bir şekilde törpülemek de tırnakların zarar görmesine yol açabilir. Bundan dolayı nazik bir şekilde törpülemek tırnak sağlığı için önemlidir.
 • Tırnakları nemli tutmak: Tırnak uzatmak için, tırnakların nemli olması gereklidir. Nemli tırnaklar daha dayanıklıdır ve kırılmadan uzayabilirler. Ancak nemini kaybetmiş kuru tırnaklar, kısa sürede kırılır ve uzatması zordur.
 • Kimyasal bakım ürünlerinden uzak durmak: Tırnakların sorunsuz bir şekilde uzaması için tırnakların sağlıklı ve güçlü olması önemlidir. Bakım rutinlerinde kullanılan kimyasal ürünler tırnak yapısını bozarak kırılmalara yol açabilir. Bu gibi durumlardan korunmak ve tırnakları sorunsuz bir şekilde uzatmak için doğal ürünleri tercih etmek önemlidir.
 • Vitamin kullanımı: Tırnakların daha hızlı ve düzenli şekilde uzaması için çeşitli vitaminler kullanılabilir. Özellikle E ve C vitaminleri tırnak sağlığına destek olur ve uzama sürecini hızlandırabilir. E ve C vitamini içeren kremlerle tırnağınıza masaj yaparak tırnaklarınızın daha hızlı uzamasına yardımcı olabilirsiniz. Bununla beraber biotin (B7 vitamini) kullanımı da tırnakların uzamasına yardımcı olabilir.
 • Oje bazı kullanmak: Tırnakların daha güçlü olması ve kırılmaması için oje bazı kullanabilirsiniz. Kalsiyum ve E vitamini açısından zengin oje bazları, tırnakların daha hızlı uzamasına destek olabilir. (2,3).

Düzenli tırnak bakımı, tırnakların sağlıklı olması için önemli olsa da bazı durumlarda tırnakların güçlenmesi için çeşitli takviyeler kullanılabilir. Perfectil tablet tırnak yapısının güçlenmesi ve estetik görünmesi için gerekli olan vitamin ve mineralleri barındırır. Daha sağlıklı ve güçlü tırnaklara sahip olmak için değerlendirebileceğiniz bu ürün, düzenli kullanımda istenilen etkiyi verebilir. Ancak hamile ve emziren kadınlar, ürünü kullanmadan önce olası yan etkilerden korunmak için doktorlarına danışmalıdır.

Kaynakça

 1. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/nails/art-20044954
 2. https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/healthy-nails#nail-health-tips
 3. https://www.webmd.com/beauty/features/more-beautiful-nails-a-dozen-tips

Senin Vitaminin Hangisi?

X