Vitabiotics

Kalsiyum İle İlgili Merak Edilenler

Kalsiyum ile İlgili Merak Edilen Bilgiler

Bedenimizi ayakta tutan iskelet sistemimizin sağlığı çok önemli! Kemik kütlemizi ölçtürmek ve vitamin rezervlerimizi kontrol ettirmek sağlığımız açısından hayati önem taşıyor. Peki, kemiklere gücünü veren kalsiyum vitamini tablomuz nasıl? Eczacı Pınar Arı Şentuğ’a sorduk.

Kalsiyum nedir?

Kemik, kalsiyum fosfat kristallerinin birikmesiyle oluşmuş, genetik, metabolik ve mekanik faktörlerden etkilenen mineral bir dokudur. Kalsiyum vücutta en bol bulunan minerallerden biridir. Toplam ağırlığımızın yaklaşık %2’sidir. Kısacası, kalsiyum kemiğin yapı taşıdır. Vücudumuzdaki kalsiyumun %99’u kemiklerimizde depolanmıştır.

Yaş aralıklarına göre kalsiyum alım miktarı

0-1 yaş: 400-600 mg

1-9 yaş: 800 mg

10-18 yaş: 1300 mg

19-50 yaş: 1000 mg

51-65 yaş: 1200-1700 mg

65 yaş: 1200 mg 

Gebeler: 1300 mg

Her bireyin kalsiyum ihtiyacı birbirinden farklıdır. Bir yetişkinin kalsiyum ihtiyacı yaklaşık 3-4 porsiyon süt ve süt ürünleridir. Süt ürünleri tüketmeyenler ise kalsiyumu gıda takviyesi olarak almalıdır.

Kalsiyum nasıl kullanmalı? 3 ay kullanıp ara verildiği görülüyor. Doğru kullanımı nasıl olmalı?

Tüm kemik sağlığı preparatları yemek ile birlikte alınmalıdır.

Tableti yutmakta zorlanan kişiler 2’ye bölebilir. 3 ay kullanıp ara verilmemeli, hekim kontrolünde düzenli kullanılabilir. Burada uygun dozda alınması önemlidir.

Efervesan mı tablet formu mu? Her kalsiyum aynı mı? Bir de taş oluşturma riskinden bahsediliyor. Nedir işin aslı?

Doğru bilinen yanlışlardan biri de kalsiyumun böbrek taşı riskini arttırdığıdır. Böbrek taşının kendi bazı çoğunlukla kalsiyum olsa da, asıl neden olan faktör tuzdur. Tuzun fazla tüketilmesi idrardaki kalsiyum miktarını arttırır ve taş oluşumunun ana sebebi budur. Kronik böbrek rahatsızlığı olanlar ise hekim gözetiminde kullanmalıdır.

Her kalsiyum preparatı aynı değildir.

Kalsiyumun birçok formu vardır. Kalsiyum karbonat ve kalsiyum sitrat’ın biyoyaralanımları hemen hemen aynıdır ve diğerlerinden daha iyidir. Fakat kalsiyum karbonat %40 elemental kalsiyum içeriğiyle yüksek elemental kalsiyum oranına sahiptir. Kalsiyum sitrat’ın ise elemental kalsiyum konsantrasyonu yaklaşık %20 civarındadır.

Efervesan formları tatlandırıcı veya şeker içerir, bunu da dikkate almak gerekir. 

Kalsiyum ile İlgili Merak Edilen Bilgiler

Senin Vitaminin Hangisi?

X