Vitabiotics

kansızlığın belirtileri

Her Yaşta Kansızlığın Belirtileri

Kırmızı kan hücrelerinde yer alan hemoglobin molekülü, kana oksijen taşımakla sorumludur. Organ ve dokulara oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri, çeşitli etkenlere bağlı olarak zamanla azalabilmektedir. Vücudun kırmızı kan hücresi üretme kabiliyetinin etkilenmesi kansızlık ya da anemi durumunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Dünya nüfusunun büyük bir bölümünü etkileyen kansızlık neredeyse her yaş grubunda görülebilmektedir. Bebeklerde, çocuklarda, gençlerde, yetişkinlerde ve yaşlı bireylerde görülen anemi(kansızlık), tespit edildiğinde tedavi edilmesi gereken durumlar arasında yer alır. Her yaşta kansızlığın belirtileri birbirinden farklı olsa da tüm yaş gruplarında ortak olarak gözlenen durumlar da bulunmaktadır. Özellikle enerji düşüklüğü, halsizlik ve yorgunluk gibi belirtilerin sıkça gözlendiği kansızlık durumu için düzenli olarak muayene olup, doktor tavsiyesi doğrultusunda takviyelere başvurabilirsiniz.

Her Yaşta Kansızlığın Belirtileri Nelerdir?

Çeşitli belirtiler ile hayat kalitenizi düşüren kansızlık, geçici ve uzun süreli şekilde yaşanabilmektedir. Birçok farklı çeşit kansızlık türü bulunmaktadır. Her bireyin hikayesine göre değişiklik gösteren belirtiler, birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Kansızlığın belirtilerini etkileyen bir diğer faktör, yaş unsurudur. Her yaşta kansızlığın belirtileri gözlenmektedir. Küçük bebeklerden yaşlı bireylere kadar gözlemlenebilen belirtiler, doktor gözetimi ile anlaşılabilmektedir. Hafif, orta ve şiddetli değişiklikler yaşamanıza neden olan kansızlık, diyet ve takviyelerle tedavi edilebilmektedir. Kansızlık belirtileri arasında en yaygın gözlenen belirtiler hastaların kendilerini yorgun ve zayıf hissetmeleridir. Özellikle enerji düşüklüğü yaşamanıza neden olan kansızlık türleri arasında demir ve vitamin eksikliğinden kaynaklı olan durumlar daha yaygın şekilde gözlemlenilmektedir. (1)

Bebek ve Çocuklarda Kansızlık Belirtileri

Vücudun sağlıklı işleyişi açısından hayati öneme sahip olan kırmızı kan hücreleri, bebek ve çocukların sağlıklı gelişimine destek olur. Kansızlık belirtisi gösteren bebek ve çocuklarda, ortak gözlenen bazı belirtiler bulunmaktadır. Her yaş grubunda olduğu gibi küçük yaş grubunda da halsizlik ve huzursuzluk sıklıkla gözlemlenebilmektedir. Yaygın görülen bir diğer belirti ise ten renginde solukluktur. Avuç içi, ayak tabanı, dudak ve göz kapaklarının içi gibi bölgelerde kansızlıktan kaynaklı renk değişiklikleri görülebilir. Ayrıca iştahsızlık ve kilo kaybı da yine bebeklerde ve çocuklarda kansızlık belirtileri arasında sayılır. (2)

Demir eksikliğinden kaynaklı yaşanan kansızlık durumunda çocuklarda kil ve toprak yeme isteği oluşabilmektedir. Gelişim çağında olan çocuklarda büyüme geriliği görülmesi de kansızlık belirtilerinden biridir. Ayrıca uyuma güçlüğü ve dikkat eksikliği de kansızlığın işareti olabilmektedir. Çocuğunuzu dikkatli şekilde gözlemleyerek belirtilerin yaşanması durumunda doktorunuza başvurun, yönlendirmeler ve öneriler doğrultusunda çocuğunuzun kansızlık problemi ile ilgili tedaviye başlayın. (3)

Yetişkinlerde Sık Görülen Kansızlık Belirtileri

Her yaş grubunda görülme olasılığı bulunan kansızlık, çeşitli belirtiler ile kendini gösterebilmektedir. Kırmızı kan hücrelerinin üretiminde görülen düzensizlik ve aksama soluk cilt rengi ile kendini gösterebilmektedir. Bir diğer önemli belirti ise oturur ve yatar pozisyonlarda bile hissedilen yorgunluk ve halsizlik hissi olarak belirtilmektedir. Vücudun düzenli işleyişinde aksamalara neden olabilen kansızlık sorununda baş ağrıları ile sıklıkla karşılaşılabilmektedir. Ayrıca kalp ritminde bozukluk ve çarpıntı ile nefes darlığı da kansızlığın belirtisi olabilmekte. Kansızlık problemi yaşayan yetişkinlerde konsantrasyon bozukluklarının görülme olasılığı bulunabilmektedir. Ayrıca iştah kaybı ve garip maddeleri yeme isteği de yetişkinlerde kansızlığın belirtileri arasında yer alır.

Yaşlı Bireylerde Kansızlığın Belirtileri

Yaşlı bireylerde sık görülen kansızlık, kişinin günlük hayatını etkileyen belirtiler yaşamasına neden olabilmektedir. Özellikle demir eksikliğinden dolayı yaşanan kansızlık probleminde vücuda oksijen iletimi azalabilmektedir. Yorgunluk ve halsizlik belirtisi yaşlı bireylerde de en sık karşılaşılan kansızlık belirtileridir. Enerji düşüklüğünün yanı sıra kulaklarda uğultulu ses, saç dökülmesi ve zayıf tırnaklar kansızlığı işaret eden semptomlar arasında sayılabilmektedir.

Vitamin ve Demir Eksikliğinden Kaynaklı Görülen Kansızlık

Kansızlığın nedenleri arasında yer alan demir eksikliği, kan hücrelerinin yenilenme hızını etkileyebilmektedir. Yeterli demir olmadan üretilemeyen kan hücreleri, bir süre sonra kansızlık belirtileri ile karşılaşmanıza neden olabilmektedir. Kan değerlerinize baktırarak vücudunuzda demir eksikliği olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Kansızlık tedavisi ile ilgili doktorunuza danışarak demir takviyesi kullanmaya başlayabilirsiniz. (7)

Hemoglobin moleküllerinin üretiminde rol oynayan vitaminlerin eksikliği kırmızı kan hücresi üretiminin aksamasına neden olabilmektedir. Özellikle B12 vitamini eksikliğinde her yaşta kansızlığın belirtileri ile karşılaşabilirsiniz. Kansızlığın en yaygın nedenleri arasında yer alan B12 eksikliği, emilimi yüksek çeşitli takviyeler ile giderilebilmektedir. Bunun yanı sıra kansızlığın belirtileri kadar nedenini öğrenmek de oldukça önemlidir. Yaş grubuna bağlı olarak kansızlık belirtileri gösteriyorsanız doktorunuza danışabilirsiniz. Doğru tedavi yöntemleri ile kırmızı kan hücrelerinin üretiminin artırılmasını sağlayabilirsiniz. (8)

Yenilikçi sağlık ürünleri ile adından söz ettiren İngiltere’nin bir numaralı vitamin şirketi olarak her yaş grubuna, cinsiyete ve sağlık problemine özel besin takviyeleri geliştiriyoruz. Kişiye özel besin takviyelerini vücudunuzun ihtiyaçlarını desteklemek için doktor önerisiyle tercih edebilirsiniz.

Kansızlık problemi yaşıyorsanız doktorunuza danışabilir, demir ve B12 vitamin takviyelerini, doktor tavsiyesi doğrultusunda kullanabilirsiniz. Kalite ve İnovasyon Ödülü’ne layık görülen vitamin markası olarak hayatın her evresinde yanınızda olmaya devam edeceğiz.

Kaynakça:

1. https://www.who.int/health-topics/anaemia#tab=tab_1

2.https://www.cedars-sinai.org/health-library/diseases-and-conditions—pediatrics/a/anemia-in-children.html

3. https://medlineplus.gov/ency/article/007618.htm

4.https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/anaemia#diagnosis-of-anaemia

5. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/anemia/symptoms-causes/syc-20351360

6. https://www.hematology.org/education/patients/anemia/iron-deficiency

7.https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/iron-deficiency-anemia/symptoms-causes/syc-20355034

8. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/3929-anemia

Senin Vitaminin Hangisi?

X