Vitabiotics

Hamilelikte Cilt Kuruluğu Nasıl Geçer?

Hamilelik, kadın vücudunda büyük değişikliklere sebep olan bir süreçtir ve bu dönemde birçok kadın, ciltlerinde kuruluk gibi değişikliklerle karşılaşabilmektedir. Hamilelikte cilt kuruluğu, artan hormon seviyeleri, vücuttaki su tutulumunda artış ve kan dolaşımındaki değişiklikler nedeniyle olabilmektedir.

Hamilelik, vücutta birçok değişikliğin meydana geldiği hormonal ve metabolik değişiklikler dönemidir ve herhangi bir hormonal değişiklik de bütün vücudu etkileyebilmektedir. Yaşanan değişikliğin etkileri ciltte, tırnaklarda ve saçta da görülmektedir.

Ciltte renk değişiklikleri, akne, hamilelik varisleri, kuruluk ve kaşıntı, hassasiyet ve çatlak izleri hamilelikte görülen en önemli cilt değişiklikleridir.

Gebelikte cilt kuruluğu olursa vücutta çatlaklar meydana gelebilir. Çatlakları önlemek adına düzenli olarak çatlak kremi kullanılması önerilir. Cilt kuruluğunun yanı sıra yüz bölgesinde de hormonal değişiklik kaynaklı sorunlar gözlenebilir. [1]

Hamilelikte Cilt Kuruluğu Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte cilt kuruluğu, her kadında farklı bir dönemde ve farklı bir seviyede kendisini gösterebilmektedir. Ancak hamilelikte cilt kuruluğu ne zaman başlar sorusuna yanıt olarak hamilelikte cilt kuruluğunun genellikle ikinci trimester döneminde başladığını söyleyebiliriz.

İkinci trimester, hamileliğin 13. ve 28. haftaları arasındadır ve bu dönemde vücuttaki hormon seviyelerindeki değişiklikler ve artan kan dolaşımı nedeniyle ciltte kuruluk meydana gelebilmektedir. Bununla birlikte bazı kadınlarda hamileliğin herhangi bir döneminde cilt kuruluğu görülebilmektedir.

Hamilelikte cilt kuruluğu haricinde vücutta diğer cilt değişiklikleri de ortaya çıkabilmektedir. Bu değişiklikler arasında sivilce, cilt lekeleri, cilt tonundaki değişiklikler ve çatlaklar bulunabilmekte ve bu durumlar genellikle hamileliğin son dönemlerinde daha belirgin hale gelmektedir.

Hamilelikte cilt değişiklikleri çoğunlukla geçici olmakla birlikte ciltteki bu değişikliklerin kişiden kişiye değişebileceğini de unutmamak gerekmektedir.

Gebelikte Cilt Kuruluğu İçin Ne Yapılmalı?

Gebelikte cilt kuruluğu için ne yapılmalı sorusu pek çok hamile kadının bu problemden kurtulabilmek veya hafifletebilmek için merak ettiği soruların başında gelmektedir. Hamilelikte cilt kuruluğu ile başa çıkmak için şu yöntemler uygulanabilmektedir.

  • Cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olacak besinler tüketin. Omega-3 yağ asitleri, avokado, ceviz gibi sağlıklı yağlar, sebze ve meyveler, cildinizi besler.
  • Günde en az 8-10 bardak su içmeye özen gösterin. Yeterli su alımı cildin nem seviyesini korumak için önemlidir.
  • Cildi tahriş etmeyecek, parfüm ve alkol içermeyen temizleyiciler tercih edin. Cildi aşırı temizlemekten kaçının, çünkü bu durum cildin doğal yağ dengesini bozabilmektedir.
  • İç mekan havasını nemlendirmek için bir nemlendirici kullanın.
  • Hamileler için özel olarak üretilen çatlak kremlerini kullanın.

Tüm bunların yanı sıra, dermatolojik olarak etkisi kanıtlanan ve dermatologlar tarafından önerilen Pregnacare Çatlak Kremi de birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Pregnacare Çatlak Kremi özel formülü ve etkileri sayesinde kısa sürede çatlak görünümünü giderebilmektedir.

Hamilelikte Cilt Kuruluğu İçin Krem

Hamilelikte cilt kuruluğu için krem, cildi nemlendirerek ve kuruluğu gidererek rahatlama sağlamaktadır. Hamilelik döneminde artan hormon seviyeleri ve vücuttaki su tutulumundaki değişiklikler nedeniyle ciltte kuruluk sıkça görülmektedir.

Cildin doğal nem dengesinin bozulmasına ve cildin hassasiyetinin artmasına yol açabilmektedir. Hamilelikte cilt kuruluğuna özel olarak formüle edilmiş kremler aşağıdaki işlevleri yerine getirmektedir.

  • Cilt kuruluğunu hafifletmek için cildi derinlemesine nemlendirir. Cildin nem dengesini korumaya yardımcı olur.
  • Hassas ciltler için özel olarak formüle edilen bu kremler, cildi yatıştırarak tahriş olmuş bölgeleri rahatlatabilir.
  • Cilt bariyerini güçlendirmeye ve dış etkenlerin neden olabileceği zararlara karşı korumaya yardımcı olur.
  • Hamilelikte cilt kuruluğu genellikle kaşıntıya da sebep olmakta ve bu tür kremler, kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olmaktadır.
  • İçerdikleri vitamin, mineral ve diğer besleyici maddeler sayesinde cildi besleyerek daha sağlıklı bir görünüm kazandırabilir.

Hamilelikte cilt kuruluğu son derece doğal ve geçici bir durumdur. Ancak cilt kuruluğu şiddetliyse veya diğer cilt sorunlarına yol açıyorsa, mutlaka bir dermatolog veya jinekolog ile görüşmek gerekmektedir.

Ancak özellikle hamileler için uygun olan Pregnacare Çatlak Kremi, bu kuruluğun azaltılmasında oldukça etkili olmaktadır.

Kaynakça

[1] Sadigheh Musaei, The Effect of Pregnancy on the Skin, Eurasian journal of Chemical, Medicinal and Perroleum Research. 2023; 2(1):17-23. The Effect of Pregnancy on the Skin (ejcmpr.com)

Senin Vitaminin Hangisi?

X