Vitabiotics

Doğurganlık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yaş ve Doğurganlık

Araştırmaya göre, kadınlar aile kurmayı artık daha geç yaşlara erteliyor. 1980’lerden bu yana 30 yaş ve üzerinde doğum yapan kadınları, 30 yaşın altında doğum yapan kadınlara oranla daha fazla olduğu bildirmiştir. Doğurganlık, kadınlarda erkeklere göre yaşlandıkça daha keskin bir şekilde düşer. Kadınların en doğurgan yaşları 20 ila 24 yaşları arasındadır. Kadınlar yaşlandıkça hamile kalma olasılığı düşerken kısırlık olasılığı net bir şekilde artar. Erkekler çok daha uzun süre doğurgan kalabilir, ancak erkek doğurganlığı daha yumuşak bir düşüşe sahip olsa da yaşla birlikte azalmaya devam eder.(2)

Kadınlar için Doğurganlık Faktörleri

Kadınlar yaşlandıkça, gebe kalmayı zorlaştırabilecek bir dizi faktör vardır. Değişen doğurganlık faktörleri ise şu şekildedir:

Yumurtalık Rezervi: Yumurtalıklardaki aktif folikül sayısıdır. Kadınlar yaşlandıkça daha az canlı yumurtaları kalır; erken menopoz durumlarında yumurtalar normalden çok daha erken biter.

Adet Döngüsü: Kadınlar menopoza yaklaştıkça adet döngüleri düzensizleşip, kısalabilir.

Rahim Astarı: Endometrium daha ince hale gelebilir ve döllenmiş bir yumurtanın endometriyuma (rahim duvarı) tutunması zorlaşabilir.

Mukus Salgıları:  Vajinal salgıların akışkanlığı azalabilir ve bu salgılar spermin yumurtayı döllemesini zorlaştırabilir.

Üreme Sistemini Etkileyen Hastalıklar:  Endometriozis, PCOS ve Chlamydia dahil olmak üzere bazı patolojiler zaman geçtikçe üreme organlarına zarar verebilir veya uygun şekilde tedavi edilmezse kötüleşebilir.

Kronik Hastalıklar: Bazı hastalıklar doğurganlığı olumsuz etkileyebilir.

Erkekler İçin Doğurganlık Faktörleri

Eşlerinin gebe kalma şansını arttırmak için erkeklerin sağlıklarına ve yaşam tarzlarına dikkat etmeleri çok önemlidir.

Alkol

Erkekler sadece küçük miktarlarda alkol aldığında bile sperm sayısı düşebilmektedir.(3)

Cinsel Aktiviteler

Araştırmalar bir erkeğin sperm sayısının sabah saatlerinde daha yüksek olduğunu göstermektedir. Gebe kalma olasılığını arttırmak için bu avantajı kullanmayı unutmayın!

Sıcaklık

Erkekler, cinsel organları daha düşük bir sıcaklıkta tutulduğunda daha yüksek sperm sayısına sahiptir. Bu nedenle jakuzilerden, sıcak duşlardan ve dar iç çamaşırlarından uzak durun.

Sigara İçmek

Sigara içmenin hem sperm sayısını hem de sperm hareketliliğini azalttığı gösterilmiştir.(3)

Diyet ve Takviyeler

Erkekler yetersiz besleniyorsa veya doğru gıdaları ve besin maddelerini yeterince almıyorsa, sperm sayıları düşebilir. Erkek üreme sağlığı için çinko gibi özel besinler içeren bir takviye alın.(3)(5)

Aşırı İşkolik Olmak

Yorgunluk, bir erkeğin sekse olan ilgisini etkileyebilir, bu nedenle bir denge bulmaya çalışmak önemlidir.

Toksinler

Çevresel zehirlerden ve tehlikelerden uzak durun. Bunlara pestisitler(böcek öldürücüler), organik çözücüler, kurşun, iyonlaştırıcı radyasyon, ağır metaller ve toksik kimyasallar örnek verilebilir.(4)

Egzersiz Yapmak

Egzersiz bisikleti yerine koşu bandı kullanmaya özen gösterin. Kasıkların bisiklet koltuğuna vurması kritik arterlere ve sinirlere zarar verebilir.

Kaynaklar

  1. Fehring RJ, Schneider M, Raviele K (2006) Adet döngüsünün evrelerinde değişkenlik. J Obstet Gynecol Yenidoğan Hemşireleri 35: 376-384
  2. Management of the Infertile Woman, Helen A. Carcio ve The Fertility Sourcebook, M. Sara Rosenthal
  3. https://e1c9b1a9cc9b2679354d789c7627a4c889c411cc.vetisonline.com/contents/how-to-plan-and-prepare-for-a-healthy-pregnancy-the-basics?search=What%20to%20do%20to%20get%20pregnant&source=search_result&selectedTitle=2~150&usage_type=default&display_rank=2 (Patient education: How to plan and prepare for a healthy pregnancy (The Basics)
  4. https://e1c9b1a9cc9b2679354d789c7627a4c889c411cc.vetisonline.com/contents/prenatal-care-patient-education-health-promotion-and-safety-of-commonly-used-drugs?search=pregnancy&source=search_result&selectedTitle=11~150&usage_type=default&display_rank=4  (Prenatal care: Patient education, health promotion, and safety of commonly used drugs)
  5. https://e1c9b1a9cc9b2679354d789c7627a4c889c411cc.vetisonline.com/contents/nutrition-in-pregnancy-dietary-requirements-and-supplements?search=pregnancy&source=search_result&selectedTitle=13~150&usage_type=default&display_rank=6 (Nutrition in pregnancy: Dietary requirements and supplements)
  6. https://e1c9b1a9cc9b2679354d789c7627a4c889c411cc.vetisonline.com/contents/approach-to-acute-abdominal-pelvic-pain-in-pregnant-and-postpartum-patients?search=pelvic%20inflammatory%20disease%20and%20pregnancy&source=search_result&selectedTitle=2~150&usage_type=default&display_rank=2  (Approach to acute abdominal/pelvic pain in pregnant and postpartum patients)
  7. Sağlık beyanı ekleri

Senin Vitaminin Hangisi?

X