Vitabiotics

Beslenme Çantası için 5 Pratik Tarif

Öğünlerde tüketilen yiyeceklerin sağlıklı ve doyurucu olması gün içinde çocuğun tok ve zinde hissetmesine yardımcıdır. (1) Her yıl okul döneminin başlamasıyla birlikte ebeveynler de beslenme çantası için tarifler araştırmaya başlar. Anneler hazırladıkları beslenme çantasında neler bulunması gerektiği konusunda bazen kararsızlık yaşayabilir. Besin değeri yüksek, lif içeren ve vitamin ve mineral yönünden zengin bir öğün olmasını isteyen anneler, yeni tarif arayışına girebilirler. Ancak kolay ve basit tarifler ile de çocuklar için doyurucu bir öğün hazırlamak mümkün. Siz de beslenme çantası için tarifler arasından seçimler yaparak, son ders ziline kadar çocuğunuzu zinde tutmaya yardımcı besinler hazırlayabilirsiniz.

Çocuklar için Beslenmenin Önemi

Beslenme çantası için tarifler hazırlarken önceden pişirdiğiniz poğaça, börek ya da kekleri buzlukta saklayarak kolaylık sağlayabilirsiniz. Sade poğaçaları sandviçe veya kakaolu kekleri sebzeler ile yeni lezzetlere dönüştürebilirsiniz. Meyve ve kuruyemişler ile besin değeri yüksek ve vitamin açısından zengin öğünler hazırlanabilir. Küçük çocuklarınızın öğünlerine sevdiği yiyecekleri farklı tarifler ile birleştirerek görsel açıdan da iştah kabartan yiyecekler ekleyebilirsiniz. Yiyeceklerin yanı sıra evde yapabileceğiniz içecekler ile de beslenme çantalarını tamamlayabilirsiniz. Hazır içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları, hoşaf ya da süt ile hazırlayabileceğiniz içecekler sayesinde öğünleri daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Beslenme listesi öğretmen tarafından daha önceden belirlenmiş ise her hafta yiyecekleri farklı sunumlarla hazırlayarak çocuğunuzun çantasına ekleyebilirsiniz.

Küçük yaşlarda edinilen doğru beslenme alışkanlıkları, okul çağında beslenme konusunda çocuğunuz ile sorun yaşamanızın önüne geçebilir. Büyüme çağındaki çocukların yeterli ve dengeli beslenmesi fiziksel, duygusal ve sosyal gelişimi açısından önemlidir. Her öğünde alınması gereken vitamin, mineral ve enzimler eksik ya da yetersiz olduğunda sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Yetersiz ya da dengesiz beslenen çocuklarda fiziksel değişimlerin yanı sıra derslere odaklanma gibi sorunlar da ortaya çıkabilir. Çocukların sağlıklı ve zinde olmalarında hem dengeli hem de yeterli beslenme önem taşır. (2)

Pratik Beslenme Çantası Tarifleri

Hazır gıdalar her ne kadar pratik ve kurtarıcı gibi görünse de içeriğindeki katkı maddeleri ile çocukların sağlığını tehdit edebilir. Bu nedenle hazır yiyecekler yerine önceden hazırlanmış yiyecekleri dondurucuda saklayabilirsiniz. Çalışan annelere kolaylık sağlayabilecek yiyecekler buzluktan çıkarılarak hızlı bir beslenme çantası hazırlanabilir. Hamburgerlerin ekmek ve köfteleri daha önceden hazırlanarak uygun kaplarda buzlukta muhafaza edilebilir. Kek, poğaça ve böreklerin de fazlası derin dondurucularda saklanabilir. Bunların yanı sıra hazırlayabileceğiniz basit ve sağlıklı birkaç tarif için aşağıdaki detaylara göz atabilirsiniz.

Meyveli Krep

Yumurta un, süt ve şeker ile hazırlayacağınız krepleri, muz ve çilek gibi doğradığınız meyvelerle renklendirebilirsiniz. Muz ve çilek gibi sevdiği meyvelerden ekleyerek dürüm şeklinde sarılıp beslenme çantasını hazırlayabilirsiniz. Çilek, C vitamini bakımından zengindir (3) C vitamini bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunur.(4) Dilerseniz kreplerin üzerine labne de sürebilirsiniz. Aynı zamanda domates ve salatalık da ekleyebilirsiniz.

Pizza Tadında Börek

Börek yufkasına peynir, domates, yeşil biber ve isteğe bağlı olarak sosis ekleyebilirsiniz. Hazırlanan yufkayı daha sonra rulo şeklinde sararak fırında kızartabilirsiniz. Yapımı kolay ve lezzetli olan pizza tadında börek çocuklarınızın severek yiyeceği bir alternatif olabilir.

Kuru Meyveli Bar

Yulaf ezmesi, pekmez, kurutulmuş vişne, yaban mersini, kuru üzüm ve fındık ezmesi ile hazırlayabileceğiniz kuru meyveli bar, çocuklarınızın tatlı ihtiyacını doğal yoldan karşılamanızı sağlayabilir.

Kahvaltı Keki

Bildiğiniz keklerden farkı olarak kahvaltı keki tuzlu ve daha doyurucudur. Çocuğunuzun beslenme listesine ekleyebileceğiniz keke peynir, kaşar, rendelenmiş kabak, dereotu ve taze nane ile lezzet katabilirsiniz. Çocuğunuzun bu keki severek tüketecektir.

Otlu, Peynirli, Yumurtalı, Ekmek

Dilimlediğiniz ekmeklerin üzerine yumurta, peynir, kaşar peyniri, süt, dereotu ve maydanozu karıştırıp sürerek fırında üzeri kızarana kadar pişirebilirsiniz. Maydonoz içerisindeki A, C ve K vitaminleri bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunur. (4) İlgi çekici görseli ile otlu peynirli ekmekleri çocuklara severek yiyeceği doyurucu bir öğün olarak hazırlayabilirsiniz.

Beslenme Çantasını Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Okul dönemindeki çocuklar için sağlıklı ve dengeli beslenme oldukça önemlidir. Beslenme çantası hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler arasında ise temizlik başta gelir. Beslenme çantasının düzenli olarak temizlenmesi bakteri ve mikropların üremesinin önüne geçer. Beslenme kaplarının temizliğine de dikkat edilmeli düzenli aralıklar ile değiştirilmelidir. Çocuğun beslenmesini destekleyecek çeşitli yiyecekler beslenmesinde bulundurulmalıdır. Kuruyemiş, kuru ve taze meyveler ile çocuğunuzun öğünlerini destekleyebilirsiniz.

Gıdaları uygun şekilde ambalajlamak da çocuğunuzun beslenme çantasının düzeni açısından önemlidir. Kokuya neden olan, dökülebilecek ve yoğun soslu yiyecekleri koymamaya özen göstermelisiniz. Hazır gıdalardan mümkün olduğunca uzak durarak çocuğunuzun sağlıklı beslenmesine yardımcı olabilirsiniz. Çantadaki yiyecekleri birbirinden ayrı olarak paketleyerek kokuların birbirine karışmasını engellemiş olursunuz. Yeteri kadar su içtiğinden emin olmak için günlük su ihtiyacını karşılayarak su kabının temizliğine özen göstermelisiniz. Tüm bunların yanı sıra beslenme çantasında bulunan besinlerin bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı, büyüme ve gelişimini destekleyen besinler olmasına dikkat etmeniz de önemlidir.

Beslenme Çantası Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Okul alışverişi sırasında beslenme çantası seçerken nelere dikkat etmeliyiz sorusu, piyasadaki beslenme çantası modelleri göz önünde bulundurulduğunda oldukça önemlidir. Öncelikler çocuğun hangi beslenme çantasını daha kolay taşıyacağını bularak işe başlayabilirsiniz. Çocuğun ilgisini çekebilecek tasarıma sahip beslenme çantaları ile dikkatini yiyeceklere yönlendirebilirsiniz. Sağlıklı yiyecekler ile hazırladığınız beslenme çantalarının yiyecekleri koruması da önemlidir. Meyve ve içecekler için termos beslenme çantalarını da tercih edebilirsiniz. Termos beslenme çantaları ile yiyecek ve içeceklerin tazeliğini koruyabilirsiniz.

Beslenme çantasının içindeki gıdalar kadar içeriği de önem taşır. Beslenme çantasının yapıldığı malzemelerin çocuğunuzun sağlığını tehdit etmemesi gerekir. Bu nedenle BPA içermeyen beslenme çantalarını tercih edebilirsiniz. Beslenme çantası için tarifler ile hazırladığınız öğünleri BPA içermeyen plastik kap ve şişelerle beslenme çantalarına koyabilirsiniz. Çocuğunuzun beslenmesini desteklemek için Wellkid® Immune Liquid kullanarak A, C ve D vitamini ile günlük vitamin ihtiyacını karşılayabilirsiniz.(5)

Kaynakça

  1. https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/198236
  2. https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/782227
  3. https://food.ndtv.com/opinions/8-strawberry-benefits-from-boosting-immunity-to-regulating-blood-pressure-1245074
  4. Sağlık Beyanı Ekleri
  5. Wellkid® Immune Liquid Ürün Bilgisi

Senin Vitaminin Hangisi?

X