Vitabiotics

Aloe Vera Faydalarını Öğrenelim

Aloe vera faydaları, sağlık alanı başta olmak üzere birçok alanda kullanılabilmektedir. Doğanın sunduğu önemli bitkilerden biri olan aloe vera, yüzlerce yıldır çeşitli kültürlerde sağlık ve güzellik için kullanılmaktadır. Bu bitki sahip olduğu vitaminler, mineral ve amino asit içeriği ile insan sağlığına fayda sağladığı çeşitli araştırmalar ile belirtilmektedir. [1] Ayrıca Aloe vera faydaları yoğun şekilde araştırılmaktadır.

 • Cilt bakımı ve saç sağlığı için de tercih edilen Aloe vera, doğal içeriği ile doğrudan kullanılabilirken, aloe vera içeren kremler de sıklıkla tercih edilmektedir.
 • Aloe veranın deri bariyerini düzenleme özelliği ile kuru deri tedavisi için dermokozmetik olarak yaygın kullanım alanı bulmuştur.[2]
 • Aloe vera, içeriğindeki antioksidanlar sayesinde sağlık için oldukça faydalıdır. Polifenol olarak bilinen güçlü antioksidanlar içermektedir. Aloe verada bulunan bazı bileşiklerle beraber bu polifenoller, insanlarda enfeksiyonlara sebep olabilecek bakterilerin çoğalmasını engellemeye yardımcı olur. Bu durum yaraları iyileştirmeye ve cilt problemlerini tedavi etmeye yardımcı olmaktadır.[3]
 • Aloe Vera iyileştirici etkiye sahiptir. Krem olarak veya ağızdan kullanıldığında kolajen sentezini ve kolajen çapraz bağlanma derecesini artırır.
 • Aloe vera jelinin radyasyon hasarına karşı cilt koruyucu etkisi olduğu bildirilmiştir.
 • Aloe Vera, cildin daha esnek olmasını ve yumuşamasını sağlar. Nemlendiricidir, cilt bütünlüğünü iyileştirir ve ince kırışıklık görünümünü azaltır. Aynı zamanda anti-akne etkisi vardır. İçeriğindeki çinko da gözenekleri sıkılaştırır.
 • Aloe vera 6 antiseptik madde içerir. Hepsinin mantarlar, bakteriler ve virüsler üzerinde engelleyici etkisi vardır.
 • Bağırsak su içeriğini ve hareketlerini artırır, mukus salgılanmasını uyarır. Müshil etkilidir.
 • Antiviral ve antitümoral etkilidir. Bağışıklık sisteminin uyarır. İçeriğindeki bileşenlerden bazıları çeşitli virüsleri etkisiz hale getirir, bazıları da potansiyel olarak kanser başlatan bazı DNA eklentilerinin oluşumunu önler ve tümör teşvik edici etkenleri durdurur.[4]

Aloe Vera faydaları genel olarak bu şekilde sıralanabilir. Bunun yanı sıra Aleo Vera kremi faydaları da dermatolojik olarak kanıtlanmıştır.

Vitabiotics tarafından geliştirilen Pregnacare Çatlak Kremi, cildin sıkılaşmasını ve çatlak görünümünün giderilmesini sağlamaktadır.

Aloe Vera Yüze Faydaları

Aloe vera cilde sağladığı faydalar nedeniyle de birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Cilt dostu özellikleri ve antioksidan içeriği ile Aloe vera, yüzyıllardır cilt bakımı dünyasında vazgeçilmez bir yere sahiptir.

İçeriğinde bulunan doğal enzimler, vitaminler ve amino asitler sayesinde yüzdeki pek çok soruna karşı etkili bir çözüm sunabilir. Aloe vera faydaları yüzünde çeşitli sorunlar yaşayan veya yüz sağlığını korumaya çalışan kişiler için oldukça önemlidir.

Aloe vera yüze faydaları arasında şunlar yer almaktadır.

 • Yüz derisinin nem dengesini sağlamak için ideal bir doğal nemlendiricidir. Deriyi derinlemesine nemlendirerek kuru ve pullanmış görünümü azaltmaktadır.[5]
 • İçeriğindeki antibakteriyel ve antienflamatuar özellikler, akne ve sivilce gibi cilt sorunlarının ve cilt kızarıklığı ve tahrişinin tedavisinde yardımcı olabilir.
 • Ciltteki serbest radikallerle savaşarak erken yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Kırışıklıkların görünümünü azaltarak yüzün daha genç ve canlı görünmesini sağlayabilir.
 • Düzenli kullanımı cilt tonunu eşitleyebilir. Ciltteki renk farklılıklarını azaltmaya yardımcı olabilir ve daha homojen bir yüz görünümü sağlayabilir.
 • Yumuşatıcı ve yatıştırıcı etkisi, hassas cilde sahip bireyler için de uygun olabilmektedir. Cildin tahriş olmuş veya kızarmış bölgelerini yatıştırarak rahatlatabilir.

Aloe vera faydaları nedeniyle birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Aloe Vera Saça Faydaları

Aloe vera uzun yıllardır saç ve saç derisi sağlığını desteklemek için kullanılan doğal bir bileşendir. Saç bakımında kullanımı oldukça popülerdir ve çeşitli faydaları bulunmaktadır. Aloe vera faydaları arasında en çok merak edilen aloe vera saça faydaları arasında şunlar yer almaktadır.

 • Saç derisi sağlığını destekleme
 • Kepek sorununu çözme
 • Saçın parlaklığını artırma
 • Saçı nemlendirme
 • Saçı güçlendirme

Konusunda faydaları olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Aloe vera, sağlık ve güzellik konusunda çeşitli faydalar sunan bir bitkidir. İçerdiği besin maddeleri ve doğal bileşenler sayesinde pek çok rahatsızlığın hafifletilmesine ve cilt, saç gibi dış görünümle ilgili konularda olumlu etkiler sağlayabilmektedir.

[1] https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0944711305000656

[2] https://cms.dermatoz.org/Uploads/Article_36722/Dermatoz-5-0.pdf

[3] https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberi/aloe-vera-nedir-faydalari-nelerdir

[4] Amar Surjushe, Resham Vasani, and D G Saple, ALOE VERA: A SHORT REVIEW, Indian J Dermatol. 2008; 53(4): 163–166. doi: 10.4103/0019-5154.44785

[5] https://cms.dermatoz.org/Uploads/Article_36722/Dermatoz-5-0.pdf

Senin Vitaminin Hangisi?

X