Vitabiotics

Yeni Bir Bebek mi? Hamilelikte Folik Asit

Bebek yapmayı düşünüyorsanız, folik asit ve hamilelik hakkındaki gerçekleri bilmeniz sizin için çok önemli. Hamilelikte folik asit alımının neden bu kadar önemli olduğunu öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Bebek sahibi olmaya hazırsanız tıklayın

8-14 Ocak tarihleri ​​arasında ikinci Dünya Folik Asit Farkındalık Haftası kutlandı. Uluslararası Spina Bifida ve Hidrosefali Federasyonu (IF) tarafından başlatılan etkinliğin amacı, Spina bifida gibi NTD’lerin (nöral tüp defektleri) riskini azaltmak için çocuk taşıyan yaştaki tüm kadınlar için vitamin almanın önemi hakkında farkındalık yaratmaktır.

IF, uzun zamandır NTD’lerden kaynaklanan yaşam boyu koşulların önlenmesine yönelik çalışmaların başında gelen kuruluşlardan biri olmuştur. Pregnacare, IF’nin küresel bir ortağıdır.

Bebek sahibi olmaya hazırsanız tıklayın

Hamilelikte Folik Asit Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Spina bifida gibi Nöral Tüp Defektleri (NTD), hamileliğin ilk 28 günü içinde ortaya çıkar, yani birçok kadın hamile olduklarını bile fark etmeden önce.

NTD’ler, beyin ve omurga düzgün bir şekilde meydana gelemediğinde ortaya çıkar ve bu da omurilik ve sinir sistemi üzerinde değişen derecelerde kalıcı hasara neden olur. Bunlar karmaşık durumlardır, ancak folik asit olarak da bilinen basit, ama çok önemli bir B vitamini (B9), bu durumları önlemede en önemli rolü oynar.

25 yıldan uzun bir süre önce, (Profesör Sir Nicholas Wald tarafından yönetilen) Tıbbi Araştırma Konseyi tarafından yürütülen çığır açan bir çalışma, folik asitin NTD riskini %72’ye kadar azalttığını kanıtladı.

Ancak, halen sadece folik asidin önlenebilir NTD’lerin dünya çapında yaklaşık %15’ini önlediği tahmin edilmektedir.

Hamilelik ve Beslenme

Kepekli ekmek, tahıl, yapraklı yeşil sebze, somon ve Brüksel lahanası gibi birçok doğal folik asit kaynağı vardır. Ancak, doğru miktarda folik asit almak için bu ürünlerden yeterli miktarda almak zordur, bu nedenle hamile kalmaya çalışıyorsanız besin takviyesi almanız çok önemlidir. Folik asit takviyelerinin yanı sıra, kadınlar doğal folatlar açısından zengin ve dengeli bir diyet uygulayabilir ve NTD’lerin riskini azaltmak için takviyeli ekmekler yiyebilirler.

Günümüzde 80’den fazla ülkede folik asit ilavesiyle un ve ekmek gibi temel tahıllar takviye edilmeye çalışılmaktadır. Ancak, bu uygulama henüz çoğu Avrupa ülkesinde yaygınlık kazanmamıştır.

Folik asit ve hamilelik hakkında güncel tavsiyeler nelerdir?

NHS, en az bir ay önce ve hamileliğin ardından üç aya kadar 400μg folik asit içeren günlük bir takviye almanızı önerir.

Ek olarak, gebe kalmaya çalışmaya başlamadan önce, beslenme depolarını korumaya ve hamileliğin 12. haftasından sonra en az üç ay boyunca folik asit almanız faydalı olabilir; çünkü folatın hücre bölünmesinde görevi vardır.

B12 Vitamini

Araştırma ayrıca folik asit yanında B12 vitamini alındığı zaman, nöral tüp defektlerini önlemede folik asidin tek başına alınmasından daha etkili olduğunu göstermektedir.

Hamile kalmadan önce folik asit takviyeleri almamışsanız hamile olduğunuzu öğrendiğiniz anda folik asit almaya başlayabilirsiniz.

Senin Vitaminin Hangisi?

X