Vitabiotics

yeni anneler

Yeni Anneler İçin 10 Süper Besin

Yeni anneler için, sağlıklı ve besleyici bir diyet, bağışıklık sistemine katkıda bulunurken emzirmeyi hızlandırmak için şarttır. Aynı zamanda yeni doğan bebeğin gerekli beslenmeden payını alması da bir o kadar önemlidir. Bu da annenin fiziksel sağlığına fayda sağlayacak yiyecekleri tüketmesini ve gebelik sonrası baskılarla mücadele için yeterli enerjiyi almasını zorunlu kılar.

Doğum öncesi ve sonrası dönemde kaybedilen kalsiyumlu gıdalar günlük besin alımına dahil edilmelidir. Bununla birlikte anne sütü için büyük DHA kaynağı olan omega 3 içeren yiyecekler; doğum anında kan kaybı, yorgunluk ve uzun geceler olduğu için önemli bir besin kaynağı olan demir çok önemlidir. Potasyum, A Vitamini ve D Vitamini gibi diğer vitamin ve mineraller, yeni annelerin yeni doğan bebeklerini beslemeleri için gereklidir.

Süper besinler, yeni emziren anneler için harika bir besin kaynağıdır. İşte sizlere Vitabiotics Ltd. Başkan yardımcısı Ecz. Rohit Shelatkar tarafından kendini ve bebeğini sağlıklı tutmak için günlük diyetine kolayca dahil edilebilecek besinlerden on tanesi:

Yumurtalar

Mükemmel bir protein kaynağı olmanın yanı sıra, piyasada kolaylıkla bulunur ve pişirilmeleri kolaydır. Yumurta, sadece yeterli protein için gerekli değilşdir. Aynı zamanda kolin, lutein, B12 ve D vitaminleri, riboflavin ve folat için de yeni annelere önerilmektedir. Ayrıca kemik güçlenmesine katkıda bulunmakta ve bebeğin kemik ve kas gelişimine yardımcı olmaktadırlar.

Yapraklı sebzeler

A, C, E ve K vitaminlerinin yanı sıra lif, antioksidanlar ve kalsiyum gibi mineraller açısından zengin kaynaklar olan yapraklı sebzeler, yeni bir annenin diyetinde hayati bir unsur olmalıdır. Düşük kalorili oldukları için diyetine çok yakışırlar. Ayrıca, salatalar, çorbalar, köriler gibi çeşitli şekillerde tüketilmektedir.

Omega 3 bakımından zengin balıklar

Bebeğe sadece anne sütü yoluyla gerekli yağ asitlerini sağlamakla kalmaz. Aynı zamanda yeni annelerde doğum sonrası depresyonu önlemeye de yardımcı olurlar.

Tam tahıllar

Tahıllar, annenin daha iyi sindirim için gerekli miktarda karbonhidrat alması ve kan şekeri seviyesini koruması için tavsiye edilmektedir. Pirinç, ekmek, yulaf ezmesi ve diğerleri aynı şeyin yanı sıra B vitamini, mineraller ve lif için harika bir kaynaktır.

Fındık ve tohumlar

Protein, lif ve iyi yağlar gibi makro besinlerin yanı sıra; vitaminler, mineraller, antioksidanlar gibi mikro besinler içerirler. Ciltte harikalar yaratırlar. Özellikle badem ve susam tohumları, emziren anneler için süt ürünü olmayan harika bir kalsiyum kaynağıdır.

Süt ve süt ürünleri

Emzirme ile bebek, kemik gelişimine yardımcı olan kalsiyum alır. Ek olarak, emziren anneler kendi vücut kalsiyumlarından 15 kg’a kadar ve kemik kütlelerinin yaklaşık% 3-5’ini kaybederler. Bu nedenle yeterince süt üretmek ve sağlıklarını korumak için emziren annelere ayran, peynir, lor ve yoğurt gibi süt ürünleri önerilmektedir.

Portakal

Turunçgil meyvesi portakal, zengin C vitamini içeriği ile emziren anneler için idealdir. Ayrıca bağışıklık sistemine katkıda bulunur ve enerji seviyelerini yükseltirler.

Baklagiller ve fasulye

İyi bir protein, lif, mineral, demir ve fitokimyasal kaynağıdırlar. Bu nedenle çocuğa kaliteli süt üretmek için fasulye, mercimek, yonca, bezelye ve yer fıstığı tüketilmelidir.

Tatlı patates

Son derece zengin bir A vitamini kaynağıdır ve hem anneler hem de bebekler için faydalıdır.

Sağlıklı sıvılar

Emziren anneler için, yorgunluğu azaltmak için susuz kalmamak önemlidir. Bu nedenle, su, hindistan cevizi suyu ve taze meyve suları gibi sıvılar tüketilmelidir. Kaybedilen elektrolitleri geri kazanmak ve enerjiyi korumak için önerilmektedir.

Senin Vitaminin Hangisi?

X