Vitabiotics

Yaptığınız Spor İşe Yaramıyor mu?

Kaçmak yok: egzersiz yapmak bazen kolay olmayabiliyor kabul ediyoruz. Peki, yaptığınız spor almanız gereken faydaları size vermiyorsa?

Bir egzersiz çalışmasını faydalı yapan şeyin ne olduğunu merak ettik, bu yüzden bir egzersiz planının nasıl işe yaradığını ortaya çıkarmak için 2,000 İngiliz üzerinde bir araştırma yaptık.

Anket gerçekten faydalı ancak bir o kadar da şaşırtıcı sonuçlar verdi ve insanların neden havlu attıkları ve antrenmandan neden vazgeçtikleri konusunda dört yaygın nedenin bulunduğunu gördük.

Sadece kısa vadeli sağlığınızı ve zindeliğinizi düşünüyorsunuz

Birleşik Krallık’taki dört kişiden birinin 2019’de kalıcı bir yaşam tarzı değişikliği yapmak istediğini keşfettik. Bu iyi bir haber. Bu yüzden uzun vadede sağlıklarını ve zindeliklerini düşünenlerin egzersiz hedeflerine ulaşma olasılıklarının daha yüksek olduğunu da gördük.

Bunları biliyor muydunuz:

Uzun vadeli bir hedefe sahip olmak, sizi egzersiz yapmaya motive edebilir, ancak gördüğünüz gibi, bir ay sonra kazandığınız faydaları kaybetmek çok kolay. En sonunda alacağınız faydayı düşünün ve şu anda zor gelse bile şu andan itibaren bir yıl içerisinde olmak istediğiniz yeri unutmayın.

İpucu:

Bir spor salonu dersini ya da egzersiz sınıfını kaçırırsanız kendinizi kötü hissetmeyin, bu motivasyonunuzu düşürebilir. Uzun vadeli eylem planınıza odaklanın ve kendinize bir sonraki aşamaya geçeceğinize söz verin.

Tek amacınızın bir beden zayıflamak olması

Sadece denemek ve ince kalmak için egzersiz yapmak, bir egzersiz planından vazgeçmenin en yaygın nedenlerinden biridir. Bu sebeple yapılan egzersizlerin devam süresi ortalamada yaklaşık beş hafta sürmüş, yani bu kişiler farklı motivasyonları olanlara göre egzersiz planlarından çok daha önce vazgeçmişlerdir.

İpucu:

Belli bir bedene gelmek konusuna odaklanmak yerine, egzersiz planına başlamadan önce vücudunuzun bazı önemli ölçümlerini yaptırın. Gördüğünüz değişiklikler henüz beden olarak fark etmese de ölçümlerinizi birkaç hafta sonra karşılaştırırsanız, kesinlikle farkı göreceksiniz. Bu da egzersize devam etmenizi sağlayacak.

Aklınızda net bir sağlık ve fitness hedefi olmaması

Anketimiz, egzersiz hedefleri belirleyen İngilizlerin yüzde 70’inin genellikle yaklaşık altı buçuk hafta sonra hedeflerine ulaştığını gösteriyor.

İpucu:

Tek bir hedefe odaklanmak harika bir motive edici olsa da iki ya da üç eşzamanlı hedefe sahip olmak daha kalıcı sonuçlar almanıza ve daha uzun süreli egzersiz planı yapmanıza yardımcı olacaktır.

Hedefiniz kaldırabileceğiniz kilo miktarını arttırmak ya da sadece dayanıklılığı arttırmak bile olsa, uzun vadeli bir egzersiz planına başarılı bir şekilde bağlı kalındığında mantıklı hedefler koymanız gereklidir.

Unutmayın, Egzersizin Mutlu Edici Özelliği Vardır

Anket, egzersizin ruh halini artırıcı özelliklerinin, araştırdığımız çoğu insan için her şeyden önce temel motivasyon faktörü olduğunu ortaya koydu.

Egzersizin fantastik bir “mutlu” edici olduğu bilinen bir gerçektir. Beyin, vücuda pozitif ve enerjik bir his uyandıran dopamini (iyi hissettiren kimyasal) spor ile birlikte vücuda salgılar.

İpucu:

Stres altında iseniz, endişeli ya da sadece biraz yorgun olsanız bile, beyninizin dopamin salınımını tam olarak hissetmek için az miktarda hafif bir egzersiz yapın. Sokakta hızlı bir yürüyüş yapmak ya da bazı ev işleri yapmak bile yeterli olacaktır!

Sadece daha enerji dolu hissetmekle kalmaz, sonuç olarak daha sakin ve daha güvenli hissedersiniz.

Senin Vitaminin Hangisi?

X