Vitabiotics

Sağlıklı Bir Cilt için Makyaj Malzemesi İçerikleri

İster işe gidiyor olun ister akşam dışarı çıkıyor olun; en güzel şekilde görünmeyi istemek her zaman doğaldır. Ancak, makyajınızın cildinizi tahriş edip sizi sivilce gibi sorunlara daha yatkın hale getirebileceğini biliyor muydunuz? Bu yazıdaki rehberimizde, kaçınmanız gereken malzemeler ve sağlıklı bir cilt için makyaj malzemelerinizde aramanız gereken özellikleri bir araya getirdik.

Makyaj cilt için kötü müdür?

Makyajın cilt için kötü olup olmadığı uzun süredir tartışılmaktadır. Bazıları için, makyaj herhangi bir soruna yol açmadan günlük olarak kullanılabilir, oysaki bazı kadınlar için hafif makyaj bile, kızarıklıklara ve diğer reaksiyonlara neden olabilir. 

Yapılan çalışmaların makyaj kullanımı ve cilt sorunları arasında bir bağlantı göstermemesine rağmen, makyajın cildinizin sağlığını nasıl etkilediğini gösterebilecek iki temel faktör vardır. Bunlar:

  • Makyaj malzemenizin içerikleri
  • Günün sonunda makyajınızı ne kadar iyi temizlediğiniz

Sağlıklı bir cilt için kaçınmanız gereken malzemeler hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin.

Kaçınılması gereken 7 makyaj malzemesi içeriği

Makyaj malzemelerinde bulunan bazı bileşenler cilt sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir veya cilt sağlığı için iyi gelmeyebilir. Malzemelerin neler olduğunu görmek için satın almadan önce makyaj paketinize bir göz atın ve yapabiliyorsanız bu 7 makyaj malzemesinden kaçınmaya çalışın.

Silikon

Dimetikon gibi silikonlar genellikle yüksek örtücü makyaj ürünleri ve primerler içinde bulunur. İnce çizgileri ve genişlemiş gözenekleri doldurup cildinize pürüzsüz bir görünüm kazandırırlar. Buna rağmen, silikonların yoğun kapatıcı etkisi ciltte hasara yol açabilir. Cildinizde kir birikebilir, bu da akne ile sonuçlanabilir. Silikonlar ayrıca gözeneklerinizin tıkanıklık hissi bırakmasına ve cildinizin de donuk ve cansız görünmesine neden olabilir.

Alkol

Alkolleri ve etanoller sıklıkla, matlaştırıcı ürünlerde ya da sabitleme spreylerinde bulunur. Genellikle küçük konsantrasyonlarda iyi tolere edilmesine rağmen, alkol cildinizi kolayca kurutabilir ve yüzünüzün gerilmesine ve pul pul dökülmesine neden olabilir.

Metilizotiyazolinon (MI)

MI çeşitli kozmetik ve ev ürünlerinde bulunabilir ve özellikle alerjisi olan veya egzama olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Son yıllarda MI ile ilgili haberler giderek artmaktadır, çünkü birçok kişi ciddi alerjik reaksiyonlara sahip olduklarını görmüştür. Bu, özellikle hassas bir cildiniz varsa veya alerjik reaksiyonlara eğilimliyseniz, kaçınılması gereken bir maddedir.

Bizmut oksiklorür

Bizmut oksiklorür genellikle mineral ve toz bazlı makyaj malzemelerinde bulunur. Kırışıklık karşıtı bir etki sağlamasına rağmen bizmut oksiklorür gözenekleri tıkayabilir ve cilt tahrişine neden olabilir. Kaşıntı olduğunu fark ederseniz ya da mineral ürünlerinizi kullandıktan sonra cildiniz lekelenir ve kızarırsa, bu içeriğe duyarlı olmanız muhtemeldir.

Talk

Talk, genellikle mineral ve toz bazlı ürünlerde de bulunan doğal bir ürün olmasına rağmen, güvenliği konusunda bazı endişeler vardır. Talk içeren ürünler ayrıca hassas ciltlerde tahrişe veya kuruluğa neden olabilir ve akne gibi cilt koşullarını kötüleştirebilir.

Parabenler

İçerik listelerinde parabenleri, metilparaben gibi “paraben” ile biten kelimeler olarak görebilirsiniz. Bu içerik grubu cilt bakımı ve kozmetikte yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak çalışmalar cilt yaşlanma sürecini olumsuz etkileyebileceğini göstermiştir. Parabenleri uzun içerik listelerinde görebilmek zor olabilir, bu yüzden makyaj malzemelerinin etiketlerini okumak için kendinize biraz zaman ayırın.

Tetrasodyum EDTA

Tetrasodyum EDTA birçok kozmetik ürününde bulunur ve genellikle güvenlidir. Buna rağmen, hassas veya reaktif bir cildiniz varsa, bu, bazı insanlarda deri döküntüleri, iltihap ve tahrişe neden olabileceğinden, en çok kaçınılan bir maddedir.

Kullanmanız gereken güzellik malzemeleri

Cilt dostu makyaj için dikkatli olursanız, makyaj ve cilt bakım ürünlerinde dikkat etmeniz gereken bazı faydalı makyaj malzemeleri vardır. Bunlardan birkaçına bir göz atalım:

Güneş Koruyucu

SPF ya da güneş koruma faktörü, güneşten gelen güneş ışığına verilen derecedir, bu da cildin güneşten gelen zararlı UVA ve UVB ışınlarından korunmasına yardımcı olur. Makyaj ve cilt bakım ürünleri güneş koruyucu içerir ve ambalaj üzerinde okuyabileceğiniz bir SPF değeri vardır.

Cildin tahrişine ve kansere neden olan UV ışınları, donuk ve bulutlu günlerde bile mevcuttur. Bu nedenle, kırışıklıkların ve güneş lekelerinin yanı sıra sağlık sorunlarını önlemeye yardımcı olmak için her gün güneş koruyucu içeren ürünler kullanmalısınız. Günlük koruma için 15 veya 30 SPF’yi tercih edin veya uzun süre dışarıda kalacağınız güneşli ve güneşli bir günse daha yüksek koruma faktörünü tercih edin.

E vitamini

Makyaj maddesi listesinde bazen tokoferol olarak görülebilen E vitamini, ciltte görülen çeşitli yaraları iyileştiren güçlü bir antioksidandır. Çevre kirliliğinden korunmaya yardımcı olur ve cildin daha sıkı ve daha sağlıklı görünmesine yardımcı olduğu bilinmektedir, bu yüzden çoğu zaman anti-aging ürünlerde bulunur. E vitamini ayrıca harika bir nemlendiricidir, bu nedenle özellikle kış aylarında sıkı, kuru veya pullu ciltlerle mücadele ediyorsanız, E vitamini içeren ürünleri tercih edebilirsiniz.

Niasinamid

B3 vitamini için başka bir isim olan Niasinamid, cilt bakımı ve makyaj ürünlerinde giderek yaygınlaşan bir maddedir. Lekeye eğilimli ciltler için mükemmel bir içerik olan niasinamid, düzensiz cilt tonunu iyileştirir, gözeneklerin görünümünü azaltır ve cildi aydınlatır. İnce çizgilerin görünümünü iyileştirdiği de bilinir ve cilt yüzeyini güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Aloe

Aloe veya aloe vera, uzun yıllar boyunca geleneksel bir cilt bakımı ilacı olarak kullanılmıştır. Cildin sağlığını destekleyen anahtar amino asitler, yağlar ve güzellik vitaminleri A, C ve E ile dolu, yatıştırıcı ve nemlendirici bir maddedir. Mükemmel, nazik bir makyaj bazı için normal baz yerine biraz aloe vera jeli kullanmayı deneyebilirsiniz.

Cildinizi içten nasıl güçlendirebilirsiniz

Cildinize neler sürdüğünüzü bilmenin yanı sıra, yaşam tarzınız, beslenmeniz ve genel sağlığınız da cildinizin sağlığı ve görünümü üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. İşte cildinizi içeriden güzelleştirmenin birkaç kolay yolu.

Nemlendirme

Her gün yeteri kadar su içmek çok faydalıdır, ancak cildinizde de önemli bir etki yaratabilir. Su alımınızı arttırmak cilt kuruluğunu azaltmaya yardımcı olabilir ve cildinizin daha dolgun görünmesini sağlayabilir. Günde önerilen 8 bardak suyu içmek için elinizden gelenin en iyisini yapın; cildiniz (vücudunuzun geri kalanıyla birlikte) size teşekkür edecektir!

Her gün yeteri kadar su içmenin ilginç yollarını arıyorsanız, suyu daha cazip hale getirmek için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Beslenme düzeninize göz atın

Cilt sorunları ile mücadele ediyorsanız, beslenmenizde yer verdiğiniz bir alışkanlık buna sebep oluyor olabilir. Cilt problemlerini şiddetlendirebilecek besinler, kişiden kişiye farklılık gösterebilir, ancak genellikle sivilce gibi rahatsızlıklara neden olan veya kötüleşen bazı gıda türleri vardır. Sağlıklı bir cilt için aşağıdaki maddelere dikkat edilmelidir:

  • Yüksek yağlı gıdalar
  • Fast food ve işlenmiş gıda ürünleri
  • Beyaz ekmek veya makarna gibi işlenmiş karbonhidratlar
  • Yüksek şekerli yiyecek ve içecekler

Bu gıdaların azaltılması karşılaştığınız cilt sorunlarının hafiflemesinde yardımcı olabilir.

Güzelleştiren vitaminlerinizi ve minerallerinizi arttırın

Bazı vitaminler ve mineraller cildin desteklenmesine yardımcı olur, bu nedenle diyetinize ve günlük rutininize girmeliler. Bu önemli vitaminleri alabilmek için, Vitabiotics’in çeşitli güzellik vitaminleri serisinden günlük rutininize bir takviye yapmayı düşünebilirsiniz.

Perfectil®; saç, cilt ve tırnak sağlığını desteklemek isteyenler için Vitabiotics’in beslenme uzmanları tarafından formüle edilmiş İngiltere’nin en çok tercih edilen güzellik besin desteğidir.

Makyajın zamanla cildinizde neden olduğu etkiyi ve cildinizi içeriden desteklemek için atabileceğiniz adımları anlayarak, cildin sağlığını ve görünümünü uzun yıllar boyunca koruyabilirsiniz.

Senin Vitaminin Hangisi?

X