Vitabiotics

saç düzleştirme

Saç Düzleştirme ve Zararları

Pürüzsüz, dolgun ve parlak saçlar, kadınların sahip olmayı dilediği güzellik sırlarından biridir. Teknolojinin de ilerlemesiyle birlikte saç bakımı ve saç düzleştirme için kadınların karşısına birçok yöntem çıkmaktadır. Bu nedenle yöntemlerin çeşitliliği ile birlikte size en uygun yöntemi bulmanızda yardımcı olmak istiyoruz. Öncelikle saçımızı ne kadar iyi tanıyoruz?

Gelin saçın yapısını birlikte inceleyelim..

Saçın Yapısı ve Saç Düzleştirme

Saç, keratin adlı bir tür proteindir. Disülfit, yağ ve hidrojen bağları sayesinde dayanıklı bir yapıya sahip olan saçın en güçlü katmanı dış katmandır. Saçın içindeki melanin pigmenti saça rengini verir. Saç tipini ise disülfit bağlarının yoğunluğu belirler. Disülfit bağları ne kadar yoğunsa saç o kadar kıvırcıklaşır. 

Kıvırcık saçlı kadınlar, saçlarını düzleştirmek için çok uğraşırlar ve farklı yöntemler denerler. Bu yöntemler (saç düzleştirme) saçlarımızın yapısını yıpratır. Ancak yoğun tempoda yaşayan kadınların saçlarına özen göstermesi çok doğaldır. Saçlarını güzel göstermek isteyip yıpratan kadınlar için önerimiz saçlarınızı içeriden destekleyen bir ek takviye almanızdır.

Saç Düzleştirme Nasıl Yapılır?

Keratin içerisindeki proteinlerin sülfür bağlarıyla birleşmesiyle oluşan saç, ısı etkisi ile sülfür bağlarının kopmasıyla düz hale gelir. Saça yapılan sıcak işlemler saçın yıpranmasına yol açar. Düzleştirme, fön gibi işlemlerin sık yapılması saçın sıcağa karşı direncinin azalmasına ve zamanla saçta kopma ve kırılmalara yol açmasına sebep olur. Zaman geçtikçe de saç artık şekillendirme yapmadan doğal haliyle şekil verilemez hale gelir. Bu nedenle de saçınıza gereken desteği vermeniz önemlidir.

Saç Düzleştirmeyi Daha Kolay Yapmanın İpuçları

Saçınıza zarar vermeden düz hale getirip, destekleyip ve canlı durmasını istiyorsanız size birkaç ipucu vermeye hazırız..

  • Saç düzleştirmenin başı banyoda başlar; saçlarınızı yumuşak şampuan ve kremle yıkarsanız saçınız düzleşmeye uygun hale gelecektir. Önemli olan saçınızı saç kurutma makinesiyle uzun süre kurutmamanızdır. Saçınızı kremledikten sonra havluyla nemini alarak kurutmanız size daha büyük bir kolaylık sağlayacaktır.
  • Saçlarınızı saç kurutma makinesi yerine doğal haliyle kurumasına izin verin; böylece saçlarınız daha az yıpranacaktır ve çektiğiniz fön daha güzel duracaktır. 

Saçlarınızın Yıpranmasına İzin Vermeyin!

Günümüzde kadınlar sağlıklı, parlak ve canlı saçlara sahip olmak isterken uyguladıkları yöntemlerle saçlarına bir o kadar da zarar verip, yıpratıyorlar. 

Saç yıpranmasının birçok sebebi vardır. İşte bunlardan bazıları;

  • Saçlarınızı her gün yıkamayın
  • Saçlar doğal yollarla kurutulmalı
  • Kadınlar saçlarını sürekli toplamamalı
  • Saçlardaki kırıklar düzenli olarak aldırılmalı

Fön, maşa ve saç düzleştirici gibi saç şekillendiriciler, saç tellerinin içindeki keratinin kurumasına, saçın kırılmasına ve yaşlanmasına sebep olur. Yaşlanmış saç ise kuru ve cansız gözükür. Kadınlar ne kadar dış görünüşüne önem verip bunun için çeşitli yollar izlese de yeterli olmuyor. Çünkü vücudumuzu içerden de beslememiz gerekiyor. 

Eğer sizde saçlarınızın canlı ve parlak gözükmesini istiyorsanız dış bakımın yanı sıra sizlere saçlara özel formüle edilmiş bir ek takviye almanızı da öneririz. 

Perfectil, saç, cilt ve tırnak sağlığını desteklemek isteyenler için beslenme uzmanları tarafından tasarlanmış İngiltere’nin 1 numaralı güzellik multivitaminidir. Biotin, Niasin, Çinko, Selenyum dahil olmak üzere 22 farklı vitamin mineral içermektedir.

Senin Vitaminin Hangisi?

X