Vitabiotics

Saç Dökülmesi Yaşayan KadınlarSaç Dökülmesi Yaşayan Kadınlar

Saç Dökülmesi Yaşayan Kadınlar

Toplumda erkek saç dökülmesi daha sık olduğu için kadınlarda oluşan saç dökülmesi psikolojik olarak daha yıkıcı olabiliyor. Peki kadınlarda saç dökülmesi neden olur, hiç düşündünüz mü?

Kadınlarda oluşan saç dökülmesinin birçok sebebi vardır. Bunlardan bazıları hormonal düzensizlikler, psikolojik stres, genetik yatkınlıklar, yanlış beslenme ve ilaç kullanımı olarak düşünebiliriz. Saçlarımız dökülüyor evet, peki biz saçımızı ne kadar iyi tanıyoruz?

Saçın Yapısı

Saç, keratin adlı bir tür proteindir. Disülfit, yağ ve hidrojen bağları sayesinde dayanıklı bir yapıya sahip olan saçın en güçlü katmanı dış katmandır. Saçın içindeki melanin pigmenti saça rengini verir. Saç tipini ise disülfit bağlarının yoğunluğu belirler. Disülfit bağları ne kadar yoğunsa saç o kadar kıvırcıklaşır. 

Normal bir insanın kafasında 100.000 saç kökü olduğu belirtiliyor. Her bir tel saç folikülü kendini yenileme özelliğine sahiptir. Bu sebeple günde 50-100 saç telinin dökülmesi normal kabul edilir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Mevsim geçişlerinde saçlarımızın dökülmesi normaldir. Fakat saçlarınız sürekli dökülüyor ve sebebini bilmiyor musunuz? Gelin birlikte öğrenelim..

  • Genetik faktörler
  • Deri problemleri; deri problemleri saç dökülmesini de etkiler. Egzama, aşırı yağlı deri, mantar ve sedef hastalığı gibi hastalıklar saç derisini de etkileyerek saç dökülmesine yol açar.
  • Yanlış beslenme alışkanlıkları; az su içmek, uzun süre aç kalmak, tek tip beslenmek ve fazla karbonhidrat tüketmek saç dökülmesine yol açar.
  • Vitamin ve mineral eksikliği; B12, D vitamini, folik asit, biotin, çinko ve demir gibi mineraller vücudumuzda eksik ise saç dökülmesine yol açar. Bu sebeple ek takviye almanız önemlidir.
  • Hormonal sebepler
  • Stres ve depresyon
  • Kozmetik etkenler; saçı sıkı bağlamak, fön ve saç düzleştirmek, saç boyamak gibi dışarıdan etkenler saç dökülmesine yol açar.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi

Kadınlarda menopoz ve doğum sonrası gibi hormonal değişimlerin olduğu zamanlarda saç dökülmesi daha sık görülür. Kadın tipi saç dökülmesi, saçın her bölümünde eşit derecede seyrelmeler sonucu oluşur. Böylelikle dışarıdan bakıldığında saç dipleri daha net bir şekilde görülür. Bazı kadınlarda ise erkek tipi saç dökülmesi de görülmektedir.

Bu dökülmeleri önlemek için dermatoloğunuza danışarak gerekli içsel ve dışsal bakımınızı yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Sağlıklı, canlı ve parlak saçlarınızın olması için sadece dışarıdan bakım yapmak yeterli değildir. Beslenme şeklinizi de düzenlemeniz gerekir. Daha sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız günlük almanız gereken vitamin ve mineral dozunuzu ayarlamanız gerekir. Saçlarınızın daha sağlıklı olması için gereken vitamin ve minerallerden bazıları; A vitamini, B vitaminleri, C vitamini, D vitamini, E vitamini, Demir, Çinko, Protein…

Perfectil® içerdiği Biotin, Niasin, Riboflavin, ve Çinko ile normal cildin korunmasına katkıda bulunurken, Biotin, Selenyum, Çinko normal saçın korunmasına katkıda bulunur.

Perfectil; saç, cilt ve tırnak sağlığını desteklemek isteyenler için Vitabiotics’in beslenme uzmanları tarafından formüle edilmiş İngiltere’nin en çok tercih edilen güzellik besin desteğidir.

Senin Vitaminin Hangisi?

X