Vitabiotics

Potasyum Nedir?

Potasyum nedir sorusu kısaca açıklanacak olursa; hücre içi sıvıda önemli düzeyde bulunan potasyum insan vücudu için son derece önemlidir.

Potasyum sıvı-elektrolit dengesinin sağlanmasında görev yapar, normal kas fonksiyonlarına katkı sağlar, normal kan basıncının korunmasında rol oynayarak tansiyonun dengede kalmasını sağlar.

Genel olarak muzda yüksek oranlarda bulunduğu bilinen bu element ve elektrolit; kalbin, sinirlerin ve kasların normal fonksiyonlarında çalışmasında görev alır. Vücuda alınan tuzda bulunan sodyumun kan basıncına olan etkisini dengeleyerek tansiyonu normal seviyelerde tutar. Vücut için normal değerlerde potasyum alınmasında ise böbrekler görev yapar. Kullanılan bazı ilaçlar vücuttaki potasyum değerinin yükselmesine neden olabilir.

Potasyumun Faydaları Nelerdir?

Yüksek tansiyonun kontrol altına alınmasında ve felç riskinin minimum düzeylere çekilmesinde potasyum düşüklüğü bir neden olarak görülür. Vücutta potasyum düşüklüğünün ortaya çıkması halinde mutlaka doktor kontrolünde uygun tedavinin başlatılması ve devam ettirilmesi gerekir. 

Potasyumun faydaları ise;

  • Uygun miktarlarda bulunan potasyum kan damarlarının genişlemesini sağlayarak yüksek tansiyonun düşürülmesini sağlar.
  • Düşük potasyum miktarı kemiklerde kalsiyum kaybının sebepleri arasında yer alır. Sağlıklı bir kemik yapısı için potasyum değerinin normal sınırlarda olması gerekir.
  • Vücutta su tutulmasının önüne geçerek ödem oluşumlarını önler.

Potasyum Hangi Besinlerde Bulunur?

Potasyum havuç, patates, üzüm, muz gibi meyve ve sebzelerin yanında kurubaklagiller, kuruyemişler özellikle koyu yeşil yapraklı sebzelerde özellikle ıspanakta bol miktarda bulunur.

Sağlıklı bir bireyde normal potasyum değeri hesaplanırken, kişinin yaşına göre farklı değerler ortaya çıkar. Yetişkinler için günlük önerilen alım düzeyi 4.7 gramdır.

Potasyum Eksikliği ve Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Vücutta normal değerlerin altına düştüğünde kendisini; güçsüzlük ve kas krampları, halsizlik ve kabızlık gibi belirtiler ile ortaya çıkaran potasyum eksikliği ciddi boyutlara ulaştığında ise kalp krizi ve felç gibi daha ağır durumların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Potasyum yüksekliği düşüklüğünde olduğu gibi yorgunluk, güçsüzlük yapabilir. Bunlara ek olarak mide bulantısı ve kusma en çok görülen belirtiler arasında yer alır. Düzensiz kalp ritmi ve kalp çarpıntısı da yine potasyum yüksekliğinin belirtileri arasında yer alır. Kalp kasının çalışmasında önemli göreve sahip olan potasyumun vücutta yüksek olması durumunda kalbin zorlanmasına neden olur.

  1. 01.2017 tarih ve 29960 sayılı mükerrer Resmi Gazete’de yayınlanan Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği

Senin Vitaminin Hangisi?

X