Vitabiotics

Multivitamin Nedir? Vitamin İhtiyacının Tamamlanması İçin En İyi Seçim mi?

Multivitaminler, vitamin ihtiyacı olan kişilere önerilen vitaminlerin büyük çoğunluğunun bulunduğu takviyelerdir. Bazı insanlar, yeterli miktarda vitamin alamadıklarından endişe ederek vitamin takviyeleri almaktadır. Yaşanan bu durum zamanla bireyleri multivitaminlere yönlendirmektedir. Peki, bireyler tekli vitamin mi kullanmalılar yoksa multivitamin mi tercih etmeliler?

Multivitaminler, birçok farklı vitamini ve minerali tek bir tablette birleştiren besin takviyeleridir. Yaşa, cinsiyete ve ihtiyaca özel multivitamin takviyeleri mevcuttur. Bu takviyelerin kullanımı, vücudun sağlıklı bir şekilde çalışması için gerekli olan besin maddelerini sağlama konusunda etkilidir (1). Ancak, tekli vitamin mi kullanılmalı yoksa multivitamin mi tercih edilmeli? Bu noktada öncelikle tekli vitamin ve multivitamin farkını iyi kavramak gerekiyor.

Vitaminler Arası Sinerjik Etki Nedir?

Birçok tüketici, tekli vitaminlerin daha iyi olduğunu düşünür çünkü ihtiyaç duydukları vitamin ya da minerali alabilirler. Ancak, vitaminler arasında sinerjik etki denilen bir etki vardır. Vitaminler birbirleriyle etkileşime girerek daha iyi emilim ve daha yüksek biyoyararlanım sağlayabilirler. (2) Bu nedenle, multivitaminlerdeki vitaminler birbirleriyle etkileşime girerek daha iyi bir sonuç elde edilmesine yardımcı olur.

Multivitaminler Daha Mı Hesaplı?

65 yaş üstü bireyler ve kronik hastalığı olanlar, pek çok farklı vitamin ve mineral takviyesine ihtiyaç duyabilirler. Genellikle multivitaminler tek başına alınan vitaminlerden daha hesaplıdır. Çünkü multivitaminlerde birden çok vitamin ve mineral bulunur, bu da tek tek alınan vitaminlerin maliyetinden daha düşüktür. Böylece vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller karşılanırken bütçeden de tasarruf edilebilir. Ayrıca, multivitaminler üretilirken beslenme referans değeri takip edilip vitamin ve minerallerin alınması gereken minimum ve maksimum miktarlarını belirler. Bu değerler, Sağlık Bakanlığı veya Dünya Sağlık Örgütü gibi sağlık kuruluşları tarafından belirlenir. Bu da, vücudun gereksiz yere fazla miktarda vitamin ve mineral almasını önler. (3)

Hangi Multivitamini Seçmeliyim?

Vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral miktarı herkes için farklıdır. Bu nedenle, en uygun multivitamin seçimi için sağlık profesyoneline danışmak önemlidir. Sağlık profesyoneli, kişinin yaşına, cinsiyetine, sağlık durumuna ve diğer faktörlere göre en uygun multivitamin takviyesini önerebilir. (3)

Kadınlara özel olarak geliştirilmiş Wellwoman, erkeklere özel geliştirilmiş Wellman, menopoz dönemi ihtiyaçlarına yönelik geliştirilen Menopace, genç kız ve genç erkeklere özel tasarlanan Wellteen serisi ve diğer multivitaminler arasından ihtiyacınıza yönelik geliştirilen bir vitamin takviyesi kullanabilirsiniz.

Immunace Nedir?

Immunace, immün sistem sağlığını desteklemek için özel olarak formüle edilmiştir. İçeriğinde A, C, D, E ve K vitaminleri, çinko, selenyum, folik asit, demir ve diğer bazı vitaminler ve mineraller bulunur. Bu besin maddeleri, bağışıklık sisteminin normal işlevlerini desteklemeye yardımcı olur ve bağışıklık sistemi sağlığını korumaya katkı sağlar. (6) Vitamin, mineral, antioksidanlar ve aminoasitler içeren özel formülü Vitabiotics’in beslenme uzmanlarının uluslararası beslenme uzmanlarıyla iş birliği sonucunda geliştirilmiştir. (4)

C Vitamini Diğer Vitaminlerin Emilimi Artırmaktadır

C vitamini tüketimi, vücuda alınan diğer vitaminlerin emilimini artırmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, C vitamini, demirin emilimini artırarak kansızlığın önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca, vücudun D vitamini emilimini artırmaya da yardımcı olabilir. Bunun nedeni, C vitamini ile D vitamini arasındaki etkileşimdir. C vitamini, D vitamini reseptörlerini artırarak, D vitamini emilimini artırır böylece kemik ve iskelet yapısının güçlenmesine katkıda bulunur (6)

İhtiyaç Duyulan Bütün Vitaminler Tek Tablette

Sonuç olarak, multivitaminlerin insanlar için sağlıklı bir seçenek olduğu görülmektedir. (5) Vitamin ve minerallerin ihtiyaca göre alınması, insan sağlığı için son derece önemlidir. Multivitaminler, bireylerin ihtiyaç duydukları vitamin ve mineralleri tek bir tablette birleştirmelerine olanak tanır. Ayrıca, uygun fiyatları ile de daha cazip bir seçenek sunarlar. Ancak, yine de, vitamin ve mineral takviyesi almadan önce bir sağlık profesyoneli ile konuşmak önemlidir. Bununla birlikte, özellikle Immunace gibi özel formüllü multivitaminler, sağlık durumunuza uygun vitamin ve mineral takviyeleri sağlamak için ideal bir seçenek olabilir. Genel olarak, multivitaminler, sağlıklı bir yaşam için önemli bir bileşen olarak görülmektedir ve doğru şekilde kullanıldıklarında birçok fayda sağlayabilirler. (5)

KAYNAKLAR

(1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9587338/

(2) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17209208/

(3) https://collections.nlm.nih.gov/catalog/nlm:nlmuid-101714866-pdf

(4) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3609274/

(5) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28336109/

(6) 26.01.2017 tarih ve 29960 sayılı mükerrer Resmi Gazete’de yayınlanan Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği

Senin Vitaminin Hangisi?

X