Vitabiotics

l karnitin nedir

L Karnitin Nedir? Ne İşe Yarar?

L Karnitin Nedir?

Levokarnitin, karnitin eksikliğini önlemek ve tedavi etmek için kullanılır. Diyalizde böbrek hastalığı olan hastalarda bu durumu tedavi etmekte kullanılır. Besinlerden yeterli ve dengeli şekilde l karnitin alamayan kişilere verilir. L karnitin eksikliği karaciğer, kalp ve kas problemlerine yol açabilir. Doktorunuz size levokarnitin yazarak karnitin eksikliğini tedavi edebilir.

L karnitin iki şekilde gelir. Levokarnitin (L-karnitin) D, L-karnitin formu ile karıştırılmamalıdır. Vücut, karnitin eksikliğini tedavi etmek için L-form karnitin kullanılır.

En iyi L Karnitin Kaynakları Nelerdir?

Et, balık, kümes hayvanları ve süt gibi hayvansal ürünler en iyi kaynaklardır. Genel olarak et ne kadar kırmızı olursa karnitin içeriği o kadar yüksektir. Süt ürünleri esas olarak peynir altı suyu fraksiyonunda karnitin içerir.

Aşağıdaki yiyecekler, l karnitinin diyet kaynağını oluşturur:

Sığır eti, tam yağlı süt, morina balığı, tavuk, dondurma, peynir, kepekli ekmek, kuşkonmaz l-karnitin açısından zengindir . Karnitin, birbirlerinin ayna görüntüleri (izomerleri) olan D ve L olarak bilinen iki biçimde oluşur. Buna rağmen, vücutta sadece L-karnitin aktiftir ve gıdalarda bulunan formdur.

Eksiklik Belirtileri Nelerdir?

İki tür karnitin eksikliği durumu vardır. Birincil karnitin eksikliği, genellikle beş yaşında kardiyomiyopati, iskelet kas zayıflığı ve hipoglisemi semptomları ile kendini gösteren hücresel karnitin taşıyıcı sisteminin genetik bir bozukluğudur. İkincil karnitin eksiklikleri, karnitin emilimini azaltan veya atılımını artıran belirli bozukluklar veya belirli koşullar altında meydana gelir. Bu tür eksiklikleri tedavi etmek için karnitinin reçeteli bir ürün olarak değeri konusunda bilimsel bir anlaşma vardır.

L Karnitin Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Enerji Üretimi

L Karnitin, enerji üretimi için önemli olduğu ve iyi tolere edilen, genellikle güvenli bir terapötik ajan olduğu için kapsamlı bir şekilde çalışılmıştır. Araştırmacılar, araştırma çalışmalarında asetil-L-karnitini kullanmayı tercih ediyor. İnce bağırsaktan L-karnitine göre daha iyi emiliyor ve kan-beyin bariyerini daha verimli bir şekilde geçiyor.

Atletik Performans

Bazı sporcular performanslarını arttırmak için karnitin alırlar. Bununla birlikte, yirmi yıllık araştırmalar, karnitin takviyelerinin sağlıklı deneklerde fiziksel performansı iyileştireceğine dair tutarlı bir kanıt bulamamıştır.

Yaşlanma

Mitokondriyal fonksiyondaki düşüşün yaşlanma sürecine katkıda bulunduğu düşünülmektedir. Yaşlı farelerde yapılan araştırmalar, mitokondriyal çürümeyi azaltmak için yüksek dozlarda asetil-L-karnitin ve alfa-lipoik asit takviyesi buldu. L-karnitin ayrıca bellek gerektiren görevlerde performansı artırdı. Asetil-L-karnitin, hafif bilişsel bozukluğu ve Alzheimer hastalığı olan yaşlı yetişkinlerde zihinsel işlevi iyileştirir ve kötüleşmeyi azaltır.

Diyabet

Bazı araştırmalar, intravenöz olarak L-karnitin takviyesinin, kastaki yağ seviyelerini azaltır. Şeker hastalarında insülin duyarlılığını artırarak kandaki glikoz seviyelerini düşürebileceğini düşündürmektedir. Bir yıl boyunca asetil-L-karnitin (3 gram / gün oral) ile tedavi, diyabetik nöropatisi olanlarda sinir ağrısında önemli bir rahatlama sağlar.

Referanslar:

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1026/l-carnitine

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5852831/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4147858/

Senin Vitaminin Hangisi?

X