Vitabiotics

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

Kulak çınlaması olarak bilinen tinnitus, bir veya iki kulakta birden çınlama sesi duyulması olarak tanımlanır. Genellikle yaşa bağlı işitme kaybı, yaralanmalar, dolaşım sistemi sorunları gibi altta yatan bir durumdan kaynaklanır. İnsanların yaklaşık %15 ile %20’sini etkileyen kulak çınlaması özellikle ileri yaşlarda daha yaygındır. (1) Uzmanlar tarafından nedeni tam olarak bilinmese de yapılan çalışmalar kulak çınlamasının beynin sesi işleyen bölümündeki anormal aktivitelerden kaynaklandığını destekler. (2) Bunun yanı sıra tinnitus kulakları etkileyen tüm rahatsızlıkların %75’inde bulunan belirtilerden biridir. İşitme kaybı olmadan da ortaya çıkabilen tinnitusa ait semptomların görülme sıklığı bazı durumlarda artış gösterir.

Kulak Çınlaması Nasıl Oluşur?

Kulak çınlaması nasıl geçer sorusunun yanıtı için öncelikle nasıl oluştuğunu bilmek gerekir. Ses dalgaları kulak kanalından orta ve iç kulağa gider. Burada kokleanın bir kısmındaki saç hücreleri ses dalgalarını elektrik sinyallerine dönüştürmeye yardımcı olur. Daha sonra bu sinyaller işitsel sinirler aracılığıyla beynin işitsel korteksine gider. Yüksek gürültü veya ototoksik ilaçlar nedeniyle hasar gören korteks beklediği sinyali alamadığında anormal aktivite uyarılmış olur. Bu da ses yanılsaması veya kulak çınlaması ile sonuçlanır. Kulak çınlaması için tıbbi tedavi deneyen çoğu kişi bu durumu kulakta meydana gelen sürekli çınlama ve kulakta vızıltı gibi sürekli bir ses olarak tanımlar. Bu kişilerin çoğunda bir dereceye kadar işitme kaybı mevcuttur. Kulak çınlamasına bağlı işitme kaybına neden olan şeyler arasında yüksek gürültü, kulaktaki sinirleri etkileyen ilaçlar, kulak kiri, orta kulak sorunları ve yaşlanma sayılabilir. (3)

Kulak Çınlaması Nedenleri Nelerdir?

Tinnitus genellikle kulaklarda çınlama olarak tanımlansa da aynı zamanda tıklama, vızıltı, tıslama gibi seslerle de tanımlanabilir. Yumuşak veya gürültülü, yüksek veya düşük perdeli olabilir. Kulak çınlaması iç kulağı beyne bağlayan işitsel siniri ve beynin sesi işleyen kısımlarını içeren işitme sisteminde bir şeylerin yanlış gittiğinin belirtisidir. Kulak kanalını tıkayan bir parça gibi basit bir nedenden dahi kulak çınlaması meydana gelebilir. Bunun yanı sıra aşağıda yer alan bir dizi sağlık sorununun bir sonucu da olabilir: (4)

 • Gürültüye bağlı işitme kaybı
 • Kulak ve sinüs enfeksiyonları
 • Kalp ve damar hastalıkları
 • Meniere hastalığı
 • Beyin tümörü
 • Hormonal değişiklikler
 • Tiroid anormallikleri

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

Kulak çınlaması altta yatan bir nedenin tedavisi ile çözülebilir. Ancak çoğu zaman doğrudan bir neden saptanamaz. Sık kulak çınlaması yaşayan kişiler için bu duruma alışmanın yanı sıra bir takım rahatlama yöntemleri de şikayetlerin azalması için alternatif olabilir. Alternatiflerin yanı sıra çoğu durum kulak çınlamasında bir artış yaşandığında ortaya çıkan stres döngüsünü kırmakla ilgilidir. Aşağıda yer alan bazı teknikler ile kulak çınlaması yaşadığınızda bedeninizi ve zihninizi sakinleştirmek ve bu durumun sosyal hayatınızı etkilemesini önlemeye yardımcı olacak araçlar arasındadır. (5)

Otojenik gevşeme

Zihni rahatlatan yerler düşünme, bir cümle veya motto edinme odaklanma seviyenizi arttırarak gevşemeye yardımcı olabilir. Bunu uygulamadan önce rahat bir pozisyonda oturmaya çalışabilir ve nefes egzersizleriyle başlayabilirsiniz.

Görselleştirme

Otojenik gevşemeye benzer şekilde görselleştirme sizi rahat hissettiren bir yer düşünerek vücudunuzu sakinleştirmeye yardımcı olabilir. Örneğin bir kumsal düşünüyorsanız kendinizi yalnızca kumsalda otururken düşünmek yerine tüm duyularınızı devreye sokarak bu deneyimi uygulamaya çalışın. Havadaki tuzlu koku, ılık nem, dalga sesleri, kum hissi, güneş sıcaklığı gibi duyularınızı harekete geçiren hisleri uyandırmak görselleştirmeyi daha etkili kılabilir.

Progresif kas gevşemesi

Kas gevşetme tekniklerini ayakta denemenin yanı sıra otururken de bu gevşeme tekniklerinin bazı faydalarını elde edebilirsiniz. Ayak parmaklarınızdaki ve ayaklarınızda bulunan kasları yaklaşık 5 veya 10 saniye gererek başlayın. Ardından 30 saniye boyunca bu kasları yavaşça serbest bırakın. Bu tekniği bacaklar, kalçalar, karın, bel, omuzlar, kollar, eller, boyun ve çene için de deneyebilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra yaşam tarzında yapacağınız ufak değişiklikler ile de kulak çınlaması nasıl geçer sorusuna yanıt bulmanız mümkündür. Gürültülü makinelerin olduğu ortamlarda çalışıyorsanız, bir konserdeyseniz kulak çınlamasının kötüleşmemesi için kulak tıkaçları kullanabilirsiniz. Eğer kulak çınlamasının nedeni yüksek tansiyon ise gün içindeki aktivite düzeyini artırmak yardımcı olabilir. Bazı kişiler için tüketilen tuz miktarını azaltmak, diyetine vitamin ve mineraller eklemek gibi sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek kulak çınlamasının azalmasına yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra kafein alkol ve tütün kullanımını sınırlamak kan basıncının dengelenmesine yardımcı olduğundan çınlamayı hafifletmeye yardımcıdır.

Kulak Çınlaması Teşhis Yöntemleri

Kulak çınlaması tedavisinde nedeni ve ortadan kaldırma yöntemlerini bilme iyileşmenin önemli bir adımıdır. Doğru tedavi kombinasyonunu bulmak için bir uzmana veya davranış terapistlerine danışmak gerekebilir. Birçok iyileşme yöntemine ek olarak alternatif rahatlama stratejileri de tedavilerin bir parçasıdır. Tedavinin ilk adımı çınlamaya neyin neden olabileceğini ortaya çıkarmaktır. Kulak çınlaması değerlendirmesi ve tedavisinin zorluklarından biri, çınlama sorununun herkes tarafından farklı şekilde deneyimlenmesidir. Sübjektif değerlendirmelerin ölçülmesi güç olabilir. Belirtiler ve sağlık geçmişinin kapsamlı bir değerlendirmesinden sonra yapılan muayene, bölgenin görsel incelenmesi ve standart işitme testleri en iyi tedavinin belirlenmesinde rol oynar. Bir odyolog tedaviye özgü ihtiyaçlara göre bir dizi test uygulayabilir. Bu testlerden bazıları şunlardır: (6)

 • Sağlık uzmanı duyulan sesin frekansını belirlemesine yardımcı olacak bir perde eşleşme testi uygulayabilir. Bu test kulak çınlamasının perdesini diğer seslerle karşılaştırarak mevcut çınlama seviyesinin mümkün olan en iyi şekilde belirlenmesini sağlar.
 • Bir fısıltıdan bağırmaya kadar değişen, duyulan sesin seviyesini ölçmek için şiddet eşleştirme testi uygulanabilir. Uygulanan bu testte kişilerin yüksek ses yerine yumuşak sesler duyması daha sık karşılaşılan bir sonuçtur.
 • Algılanan ses yüksekliğini belirlemeye yardımcı olan görsel bir analog ölçeği uygulanabilir. Tinnitusta genellikle eşleşen desibel seviyesinden çok daha yüksek sesler algılanır. Ölçek, 0’dan 10’a kadar belirlenen ses ölçeğinde ses yükseliğinin belirlenmesini içerir. Kişilerin yaklaşık %70’i 6 veya daha yüksek bir ses yüksekliği ile değeri puanlar.

Araştırmalar işitme kaybıyla ilgili olmayan kulak çınlaması şikayetlerinin çinko düzeylerinde meydana gelen düşme eğiliminden kaynaklanabileceğini göstermektedir. (7) Siz de kulak çınlaması nasıl geçer diye merak ediyorsanız, çinko, Ginkgo Biloba, B vitaminleri, demir, magnezyum ve çok daha fazla etken madde içeren Vitabiotics Neurozan ile sinir sisteminizi destekleyebilirsiniz.

Kaynaklar:

 1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tinnitus/symptoms-causes/
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1160594/
 3. https://www.health.harvard.edu/newsletter_article/tinnitus-ringing-in-the-ears-and-what-to-do-about-it
 4. https://www.nidcd.nih.gov/health/tinnitus
 5. https://www.healthyhearing.com/help/tinnitus/relief
 6. https://www.healthyhearing.com/help/tinnitus/treatment
 7. https://www.helpingmehear.com/tinnitus-articles/the-truth-about-vitamins-and-tinnitus/

Senin Vitaminin Hangisi?

X