Vitabiotics

kadın sağlığı

Hayatın Her Evresinde Kadın Sağlığı

Bir kadın olarak, vücudunuzun ihtiyaçları yaşamınız boyunca değişecektir. Hayattan gerçekten en iyi şekilde yararlanmak ve tadını çıkarabilmek için bu ihtiyaçların üstesinden gelmek önemlidir. Vitabiotics olarak tam 50 yıldır kadın sağlığı destekleme konusunda yaptığımız klinik çalışmalar ve geliştirdiğimiz ürünler ile kadınların iyi yaşamını desteklemenin gururunu yaşıyoruz.

Bu yazımızda hayatınızın her evresinde bir kadın olarak vücudunuzun karşılaşabileceği bazı dönemler için hızlı bir rehber hazırladık. Ayrıca bu dönemleri en iyi halde geçirebilmeniz için neler yapabileceğinizi açıkladık.

20’li Yaşlarda Kadın Sağlığı

Erken yetişkinlik yıllarınızda hastalanma ve sağlık sorunlarıyla karşılaşma olasılığınız, ileriki yaşlara oranlar çok daha düşüktür. Ayrıca 20’li yaşlar, dengeli beslenmeye başlamak, egzersizlerle gücünüzü artırmak ve kaslarınızı mükemmel durumda tutmak için en uygun zamandır.

Bu dönemde ne elde etmek istediğinize bağlı olarak, seçtiğiniz egzersiz türü değişebilmektedir. Genel zindeliği ve gücü geliştirmek istiyorsanız, atlama ve koşma sadece birkaç harika kardiyovasküler egzersizdir. Ayrıca, kas tonusunu ve genel dayanıklılığı iyileştirmek istiyorsanız, düşük etkili yürüyüş ve pilates rutini harika bir seçenek olabilir.

Şehirde geç vakitlere kadar günün tadını çıkarma olasılığınızın en yüksek olduğu yıllardır. B ve C vitamini seviyelerinizin yüksek olması gerekir. Dengeli ve çeşitli bir beslenmenizin yanında ek olarak günlük bir takviye kullanmanız bu önemli vitamin seviyelerini dengede tutmak için önemlidir. Wellwoman® Original formülasyonu, yorgunluk ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunan B6 vitamini sağlamaktadır.

20’li yaşlardaki bir diğer kadın sağlığı konusu rahim ağzı kanseri tarama testidir. Cinsel olarak aktif bir kadınsanız, 25 yaşına gelmeden önce smear testi yapılmasını tavsiye etmekteyiz. Ancak bunun yanında genel olarak sağlık durumunuzla ilgili bir şeylerin yolunda gitmediğini hissedebilirsiniz. Bu gibi durumlarda sağlık danışanınızdan veya aile doktorunuzdan tavsiye almanızı öneririz.

30’lu Yaşlarınız

Ulusal İstatistik Bürosu tarafından yapılan bir araştırma, Birleşik Krallık ‘ta kadınların aile kurması için en yaygın yaşın 30 olduğunu bildiriyor. 20’li yaşlarda başladığınız egzersiz rutinine devam etmek bu yaşlarda da önemlidir. Protein ve sebze ağırlıklı beslenme önem kazanmaktadır. Ayrıca bu yaşlarda ailenize yeni bir bireyin katılması olasılığına karşı her türlü hazırlığa ve beslenmenize önem vermeniz gerekir.

Sağlıklı, dengeli beslenmenin yanı sıra, neden iyi yaşam halinizi, özellikle bebek sahibi olmaya çalışan kadınlar için formüle edilmiş bir multivitamin takviyesi olan Pregnacare® Conception ile korumayasınız?

Pregnacare® Conception, hamile kalmaya çalışmanın başlangıcından itibaren kadınlar için İngiltere Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği şekilde 400 mcg folik asit sağlar. İçerisinde bulunan mikro besin formülü ayrıca normal doğurganlığa ve üremeye katkıda bulunan çinko içerir.

40’lı Yaşlarınız

30’lu yaşlarınıza benzer şekilde, vücudunuzun olabildiğince sağlıklı olmasını sağlamak söz konusu olduğunda sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz şarttır. Ancak 40’larınıza girerken diğer sağlık kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

40’lı yaşlarda hamile kalmayı planlıyorsanız, kadın doğurganlığının yaş ilerledikçe azalmasından ötürü genel sağlığınıza büyük bir önem göstermeniz gerekmektedir. Folik asit ve diğer hayati besinlerin depolanması yoluyla Pregnacare® serisi, sağlıklı, dengeli beslenmeyi ve düzenli egzersiz rutinini desteklemektedir.

40’larımızda, 20’li yaşlarımızdaki kadar sosyal olabilirken, sosyalleşme şeklimiz değişebilmektedir. Şafağa kadar dans etmek, alkol kullanımı, bol miktarda yiyecek ve içecek tüketmek yerini arkadaşlarınız ve ailenizle yapacağınız rahat toplantılara bırakabilir. Bu rahat sosyalleşme yolunun dengelenmesi çok önemlidir. Mesela neden metrodan/ otobüsten bir durak erken inip işe giderken yolun geri kalanında yürümeyesiniz? Sağlıklı beslenmeyi fiziksel aktiviteler ile birleştireceğiniz bir 40’lı yaş size hayatın tadını sağlıklı bir şekilde çıkarma noktasında yardımcı olacaktır.

50’li Yaşlarınız

50’li yıllar, kadın sağlığı ve vücutları için gerçekten önemli bir zamandır. Kemik yoğunluğundaki değişimlerden doğal menopozun olağan etkilerine kadar birçok olay vücudunuza ekstra özen göstermeniz gerektiğini vurgular. Kendinize ekstra özen göstermeniz gereken bir dönemdesiniz ve biz sizin yanınızdayız!

Bu dönemde sağlık kontrollerini aksatmamak oldukça önemlidir. Doktorunuz bu süre zarfında ihtiyacınız olan testler ve kontroller konusunda size tavsiyede bulunmaktadır. Düzenli olarak sağlık durumunuzda herhangi bir değişiklik olup olmadığını kontrol edin. Normal mamogramlara giderek meme kanseri farkındalığınızı artırın.

Kemik sağlığınızı korumaya destek olmak bu dönemde oldukça önemlidir. Kemik yaşayan bir dokudur ve güçlendirilebilmektedir. İnsan yaşamının bazı dönemlerinde kemikler hızlı yapılmakta veya yıkılmaktadır. Menopoz dönemi, kemik yıkımının en hızlı olduğu dönemlerden biridir. Bu dönemde kalsiyum açısından zengin beslenme önerilmektedir.

Düzenli egzersiz rutininizi sürdürmenin yanı sıra, Menopace® gibi ekstra beslenme desteği alarak menopozu çok daha rahat hale getirmeyi sağlayabilirsiniz. Menopace mikro besin formülleri, normal hormon aktivitesi için B6 vitamini içerir. Normal kemiklerin korunmasına katkıda bulunan D vitamini ve magnezyum içerir.

Bazı egzersizler de menopozun yan etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Bunlar arasında yüzme, hafif aerobik ve bisiklete binme gibi düşük etkili egzersizler bulunur. Aynı durum, daha ileri yıllarda sıklıkla yükselebilen tansiyonunuz için de geçerlidir. Her iki yılda bir kan basıncınızı ve kolesterol seviyenizi kontrol ettirmeniz önerilmektedir. Doktorunuz bu kontrollerin sıklığı konusunda tavsiyede bulunacaktır.

Omega-3 ve omega-9 gibi sağlıklı yağlar yaşamın tüm aşamalarında vücudunuza yardımcı olmaktadır. Özellikle 50’li yaşlarda sağlıklı saç ve cildi korumak için önem arz eder.

60’lı Yaşlarınız

Vücudunuz 50’li yaşlarınızdakiyle aşağı yukarı aynı kalma eğilimindedir. Ancak işitme ve görme muayenelerine daha sık katılmanız gerekmektedir.

Hayatın bu döneminde, okuma, yazma, resim yapma ve hatta gönüllülük yoluyla zihinsel gelişim aktiviteleri uygulamayı faydalı bulabilirsiniz. Arkanıza yaslanıp rahatlamak ve tüm bunların tadını çıkarmak için bolca vaktiniz olmalı.

Sadece bir kontrol için olsa bile, doktorunuzu yılda bir kez ziyaret etmek iyi bir fikirdir. Fiziksel veya zihinsel olarak ilgili herhangi bir sağlık durumu hakkında doktorunuzla konuşabilirsiniz.

70’li Yaşlarınız

70 yaşın üzerinde olmak, tüm gün dinlenmeniz ve evde oturmanız gerektiği anlamına gelmez! 70’li yaşlarındaki birçok kadın hala enerjik ve hayat dolu!

Yaşlandıkça iştahımız biraz azalabilir, ancak bunun bir sorun teşkil etmesi gerekmez. Genellikle endişelenecek bir şey değildir, ancak sahip olduğunuz endişeler hakkında doktorunuzla konuşmanızı tavsiye ederiz.

Vücudunuzla uyum içinde olmaya devam etmek önemlidir. Sizin için neyin “normal” olduğunun farkında olun ve herhangi bir değişiklik olursa yardım isteyin. Günlük tavsiye edilen vitamin ve mineral miktarlarının üstüne çıkmak, her gün nasıl hissettiğiniz konusunda gerçekten bir fark yaratabilmektedir. Bu nedenle günlük beslenmenize ek bir besin takviyesi almanızı tavsiye ediyoruz.

Hatırlatmak isteriz ki: “İhtiyaçlarımız bu kadar farklıyken, herkesle aynı vitamini kullanmamız tuhaf.”

İşte bu yüzden tam 50 yıldır, hayatın her evresinde kadın sağlığını destekleyen ürün portföyümüz ile yaşınıza ve ihtiyacınıza özel vitaminler geliştiriyoruz.

Kadınlar gününüzü kutlar, sağlıklı günler dileriz.

Senin Vitaminin Hangisi?

X