Kadın Sağlığı

Hamilelikte Bilinmesi Gerekenler

Hamile kalmayı düşünüyorsanız, doğurganlık hakkında mümkün olduğu kadar ipucu öğrenmelisiniz. Bu yüzden, bilmediğiniz 10 hamilelik gerçeğini sizinle paylaşıyoruz.

Bebek yapmaya mı çalışıyorsun yoksa henüz mü düşünmeye başladın? Bu yazımızda bilmediğiniz dair 10 doğurganlık gerçeğini okuyabilirsiniz

1- 20’li yaşlarındaki kadınların her ay %20 ila %25 oranında hamile kalabileceğini biliyor muydunuz? 30 yaşında, belirli bir ayda hamile kalma şansı yaklaşık %15’e ve 35 yaş itibariyle de bir ay içinde olasılık %10’a kadar düşer.

2- NHS’e göre, bebek yapmaya çalışan her 100 çiftten 80 ila 90’ı bir yıl içinde hamile kalacaktır. Geri kalanlar için bu süre daha uzun olabilir veya hamile kalmak için yardıma ihtiyaç duyabilir.

3- Test sonucunuz henüz pozitif değilse üzülmeyin, yalnız değilsiniz – İngiltere’deki her 6 çiftten 1’i bu konuda büyük mücadeleler veriyor.

4- Doktorların, hamile kalmaya çalışırken 400 mikrogram folik asit içeren günlük bir ek almanızı tavsiye ettiğini biliyor olabilirsiniz. Bunu bebek çalışmalarına başlamadan önce almaya başlamanız faydalıdır. Hamileliğin ilk 12 haftasında, bebeğin omurgası gelişeceğinden, nöral tüp defektine karşı bu miktarı almaya devam etmelisiniz.

5- Doğum kontrolünü hamile kalmaya çalışmanızdan bir süre önce durdurmayı düşünün. Hormonal kontrasepsiyon aldıktan sonra tekrar doğurganlık seviyesine ulaşmak beklediğinizden daha uzun sürebilir. Bazı vitamin ve mineral seviyeniz (özellikle B grubu vitaminler) düşük olabilir. Ama unutmayın, hamile kalmaya çalışmadan önce bu değerleriniz mutlaka kontrol ettirin.

6- Su içmek çok önemlidir. Ne yazık ki, markette gözünüze takılan o kırmızı şaraba bir süre veda etmelisiniz. Bedeninizi susuz bırakmamanız ve aynı zamanda verimli bir şekilde servikal mukusunuzu artırmanız açısından günde 8-10 bardak su içmeniz tavsiye edilir.

7- Hepimiz sigara içmenin kötü olduğunu biliyoruz, ama kadınlarda doğurganlığı yaklaşık %40 oranında azaltabildiğini aynı zamanda spermin kalitesini ve miktarını da etkileyebildiğini biliyor muydunuz? Sigarayı bırakmak için artık daha fazla nedeniniz var.

8- Eşinizi de düşünün. Erkek doğurganlığını etkileyebilecek faktörler arasında iç çamaşırı, beslenme ve hatta cep telefonlarını sakladıkları yer bile çok önemlidir.

9- Yumurtlama ile adet dönemi arası süre genellikle ‘İki haftalık bekleme süresi’ olarak adlandırılır. Bu konuyla ilgili yazılmış diğer blog yazılarımızı okumanız faydalı olacaktır!

10- Yeterli ve dengeli beslendiğinizden emin olmanız önemlidir.