Vitabiotics

Hamilelikte Bilinmesi Gerekenler

Hamile kalmayı düşünüyorsanız, doğurganlık hakkında mümkün olduğu kadar ipucu öğrenmelisiniz. Bu yüzden, hamilelikte bilinmesi gerekenler listemiz ile bilmeniz gereken 8 hamilelik gerçeğini sizinle paylaşıyoruz.

 

Bebek yapmaya mı çalışıyorsun yoksa henüz mü düşünmeye başladın? Bu yazımızda bilmediğiniz dair 10 doğurganlık gerçeğini okuyabilirsiniz

1- Test sonucunuz henüz pozitif değilse üzülmeyin, yalnız değilsiniz – Dünyada birçok çift bu mücadeleyi veriyor.

2- Doktorların, hamile kalmaya çalışırken 400 mikrogram folik asit içeren günlük bir ek almanızı tavsiye ettiğini biliyor olabilirsiniz. Bunu bebek çalışmalarına başlamadan önce almaya başlamanız faydalıdır. Hamileliğin ilk 12 haftasında, bebeğin omurgası gelişeceğinden, nöral tüp defektine karşı bu miktarı almaya devam etmelisiniz.

3- Doğum kontrolünü hamile kalmaya çalışmanızdan bir süre önce durdurmayı düşünün. Hormonal kontrasepsiyon aldıktan sonra tekrar doğurganlık seviyesine ulaşmak beklediğinizden daha uzun sürebilir. Bazı vitamin ve mineral seviyeniz (özellikle B grubu vitaminler) düşük olabilir. Ama unutmayın, hamile kalmaya çalışmadan önce bu değerleriniz mutlaka kontrol ettirin.

4- Su içmek çok önemlidir. Ne yazık ki, markette gözünüze takılan o kırmızı şaraba bir süre veda etmelisiniz. Bedeninizi susuz bırakmamanız ve aynı zamanda verimli bir şekilde servikal mukusunuzu artırmanız açısından günde 8-10 bardak su içmeniz tavsiye edilir.

5- Eşinizi de düşünün. Erkek doğurganlığını etkileyebilecek faktörler arasında iç çamaşırı, beslenme ve hatta cep telefonlarını sakladıkları yer bile çok önemlidir.

6- Yumurtlama ile adet dönemi arası süre genellikle ‘İki haftalık bekleme süresi’ olarak adlandırılır. Bu konuyla ilgili yazılmış diğer blog yazılarımızı okumanız faydalı olacaktır!

7- Hamilelikte bilinmesi gerekenler listemizin sonunda yeterli ve dengeli beslendiğinizden emin olmanızın önemi yer alıyor. Düzenli doktor kontrolleriniz ile vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallari saptayabilirsiniz. 

hamilelik

Senin Vitaminin Hangisi?

X