Vitabiotics

Hamilelik Öncesi Yapılması Gerekenler

Hamile kalmaya karar vermek, hayatınızda alabileceğiniz en büyük kararlardan biridir. Öncelikle, hamilelik öncesi yapılması gerekenler hakkında yeterli bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Bu yıl yeni kararlar aldığınız bir yıl mı? Amaçlarınızdan biri bu yıl hamile kalma çalışmalarına başlamaksa, o zaman yaşam tarzınızda birkaç değişiklik yapmanız ve bu değişiklikleri mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Eğer ajandanızda hamile kalmak varsa, not alın, işte size hamile kalmadan önce yapmanız gereken beş değişiklik:

Folik asit alımı için doğru zamanı öğrenin

Çoğu kadın gebelikte folik asit almak için ne kadar önemli olduğunun farkındadır; folik asidin sağladığı faydalı etki, hamile kalmadan en az 1 ay önce ve hamileliğin ardından 3 aya kadar 400μg’lık bir günlük folik asit takviyesiyle elde edilir. Ancak, beslenme depolarını korumak için hamile kalmaya çalışmaya başlamadan en az 3 ay öncesi ile hamileliğin 12. haftasından sonrasına kadar folik asit alımına devam etmenin faydalı olabileceğini biliyor muydunuz? Araştırma ayrıca folik asit yanında B12 vitamini alımının, nöral tüp defektlerini önlemede folik asidin tek başına alınmasından daha etkili olduğunu göstermektedir.

Hamile kalmadan önce özel olarak formüle edilmiş Pregnacare Him Her Conception gibi bir besin takviyesi almak, size Birleşik Krallık Sağlık Bakanlığı tarafından önerilen dozda yani tam olarak 400mcg oranında folik asit sağlayacaktır. Ayrıca Vitamin B12, L-arjinin, Çinko, İyot ve önerilen 10mcg D vitamini gibi diğer besin maddelerini de hamile kalmaya çalışan kadınların beslenme gereksinimlerini desteklemeye yardımcı olur.

Hormonal doğum kontrol metotlarını bırakın

Hamile kalmamak adına yaptıklarınız arasında doğum kontrol hapları gelir. Ancak, son hapı aldıktan sonraki gün doğurganlığınız eski seviyesine ulaşmıyor olabilir. Bazı kadınlar için, döngülerin normale dönmesi daha uzun sürer. Bu nedenle bunu planlarınıza dahil ettiğinizden emin olun. Uzun süre doğum kontrol hapı kullandıysanız, bazı vitamin ve mineral seviyeleriniz (özellikle B grubu vitaminler) düşük olabilir. Bu yüzden vücudunuzun iyileşmesi için ona yeterli zamanı vermeniz ve bu tür korunma yollarından hamile kalmaya çalışmanızdan önce vazgeçmiş olmanız gerekir.

Daha sağlıklı bir şekilde yemek yemeye başlayın

Yoğun bir iş ve sosyal yaşamınız varsa, öğünlerinizle birlikte kötü beslenme alışkanlıkları elde etmiş olabilirsiniz, bu da yeni beslenme düzeninizde pek çok şeyi geride bırakmanız gerektiği anlamına gelir. En kısa sürede meyve ve sebze alımınızı artırmaya başlayın. Hamile kalmaya çalışırken sağlıklı beslenmeye dair bazı iyi ipuçları için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Yeterli miktarda sağlıklı içecekler içtiğinizden emin olun

Vücudunuzu susuz bırakmamak, servikal sıvınızın kalitesinin artmasına yardımcı olduğu için hamile kalmaya çalışırken çok önemlidir. Yani şimdiden yeterince su içme alışkanlığı edinmeniz gerekiyor. Eğer yapabiliyorsanız günde yaklaşık 8 su bardağı kadar su içmeyi hedefleyin; Bir su şişesini yanınızda bulundurun ve alkolden uzak durun. En sağlıklı olan hamile kalmaya çalışırken ve hamilelik sırasında tamamen alkolden kaçınmaktır. Kafeini bırakmayı da deneyin ve azaltın çünkü kafein kan damarlarını daraltarak ve uterusa giden kan akışını azaltarak gelişmekte olan bir bebeğin büyümesini kısıtlayabilir.

Partnerinizi düşünün

Söylendiği gibi, tango iki kişilik bir danstır. Hamile kalmaya çalıştığınız zaman bu deyimi çok daha iyi anlayabilirsiniz. Bu nedenle eşinizin sağlığını ve beslenmesini de dikkate aldığınızdan emin olun. Hamilelik öncesi yapılması gerekenler listenizi hazırlarken uzman görüşü almayı da ihmal etmeyin. Pregnacare Him Her Conception, çiftlerin bir arada kullanabileceği şekilde dizayn edilmiştir. İçerisinden kadınların kullanımına uygun 20 mikronutrient içeren blister çıkarken erkeklerin kullanımına uygun ve 30 mikronutrient içeren ayrı bir blister de çıkmaktadır.

Senin Vitaminin Hangisi?

X