Vitabiotics

Hamile Kalma Yöntemleri Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Bebek planlaması, bir çiftin hayatındaki en önemli zamanlardan biridir. Ancak çoğu kişi için bu özel dönem kafa karıştırıcı ve karmaşık bir hal alabiliyor. Bu yazımızda hamile kalma yöntemleri hakkında doğru bilinen yanlışlardan bahsedeceğiz.

Yanlış: Her gün eşimizle birlikte olmak, hamile kalma şansımızı arttıracaktır.

Doğru: Gebe kalmaya çalışan çiftlerin, gebe kalma şanslarını artırmak için düzenli olarak cinsel ilişkiye girmeleri teşvik edilir. Sperm serbest bırakıldıktan sonra 5 güne kadar hayatta kalabildir ve yumurtlama zamanını kesin olarak tahmin etmek zordur. Çoğu doktor, yumurtlama gerçekleştikten sonra spermin bir yumurtayı dölleme şansını en üst düzeye çıkarmak için 2-3 günde bir cinsel ilişkiye girmeyi önerir.

Yanlış: Reglken hamile kalamazsınız.

Doğru: Kadınlarda, adet kanamasına neden olan hormonlar, hamilelik için gerekli olan hormonlarla tersinir çalıştığı için adet sırasında hamile kalabilme ihtimali düşüktür. Fakat kişi erken yumurtlayabileceğinden adet sırasındaki cinsel ilişkiden de gebe kalabilir. Ayrıca spermlerin, serbest bırakıldıktan sonra 5 güne kadar yaşayabildiği kanıtlanmıştır. ABD’de yapılan araştırmalar kadınların döngülerinin 4. gününe kadar erken doğurgan olabildiklerini, bu nedenle gebeliğin döngünün herhangi bir noktasında gerçekleşebileceğini göstermiştir.

Yanlış: Sadece yumurtladığınız gün seks yaparak hamile kalabilirsiniz.

Doğru: İnsan yumurtası, yumurtalıklardan salındıktan sonra yaklaşık bir gün boyunca döllenme için uygundur. Bununla birlikte, spermin ilişkiden sonra 5 güne kadar hayatta kalabildiği ve kadınların 24 saatlik bir süre içinde birden fazla yumurta üretebildiği göz önüne alındığında; bir kadın, teknik olarak 5 gün öncesine ve hatta 2 gün sonrasına kadar olan herhangi bir ilişkiden gebe kalabilir. Yumurtlamanın olduğu hafta buna uygundur.

Yanlış: Normal bir adet döngüsü 28 gündür.

Doğru: Adet döngüleri 24-36 gün arasında değişebilir.

Yanlış: İlişki sonrası bacakları yukarı kaldırarak yatmak hamile kalma şansını artırır.

Doğru: Bu yaklaşımı destekleyecek bilimsel bir kanıt olmasa da, bazı doktorlar bunun yardımcı olduğunu ve tamamen zararsız olduğu için denemeye değer olduğunu iddia ediyor.

Yanlış: İhtiyacınız olan her şeyi diyetten alabilirsiniz ve takviye gıda almanıza gerek yoktur.

Doğru: Bu kesinlikle doğru değildir. Tüm kadınlara hamile kalmaya çalışırken ve hamileliğin ilk 3 ayı boyunca günlük 400 mcg folik asit içeren bir takviye almaları tavsiye edilir. Takviye folik asit alımı, anne adayının folat düzeyini artırır *. Düşük folat düzeyi, fetüsün gelişiminde nöral tüp kusurları için bir risk faktörüdür. Bebekte nöral tüp gelişimi için folik asit takviyesi mutlaka kullanılmalıdır. Günümüzde birçoğumuz ideal beslenme düzenine sahip değiliz. Bu yüzden özellikle gebe kalma veya hamilelik için tasarlanmış bir takviye almak oldukça kritiktir. Takviye gıda kullanımı hamilelik dönemi için gerekli olan olan tüm vitamin ve minerallerin anne ve bebekte optimum düzeylerde bulunmasını sağlar. Hamile kalmaya çalışan bireylerde ise bu sürece katkı sağlar.

*Sağlık Beyanı Eklerı

Senin Vitaminin Hangisi?

X