Vitabiotics

Hafızayı Geliştiren 10 Beyin Egzersizi

Evde uzun süreler ardından halsiz hissediyorsanız, zihninizi keskinleştirmek için ve formunuzun zirvesine geri dönmek için şu an en iyi zamandır. Bilişsel beyin egzersizi ve hafıza oyunları beyin gücü kuvvetlendirmeye ve hafızanızı geliştirmeye yardımcı olabilir.

Su dokuyu ve çapraz bulmacayı unutun, hafıza ve konsantrasyonu geliştirmeye yönelik en iyi 10 eğlenceli ve basit beyin egzersizlerimizi okumaya devam edin.

1. Çağrıştırma testi

Çağrıştırma testi, hafızanızı geliştirmeye yardımcı olabilen basit bir görevdir. Maddelerden veya sayılardan oluşan bir liste oluşturun, bunları ezberleyin ve bir veya iki saat sonra bunları anımsamaya çalışın. Uzun bir liste yapmak veya örneğin Latin isimlerini İngilizce isimlerle değiştirme gibi karmaşık maddelerin olduğu listeler, bu testi yapmayı daha da etkili hale getirir.

2. Yeni bir spor deneyin

Tenis, badminton veya golf gibi zihni ve vücudu birleştiren yeni bir egzersiz deneyin. Oynadığınız skorları tutmak sadece zihninizi keskinleştirmekle kalmaz, ayrıca egzersiz vücudunuzun da şekillenmesine yardımcı olur!

3. Uyku egzersizleri

Uyku, hafıza ve beyin fonksiyonlarında inanılmaz bir rol oynamaktadır, bu yüzden beynin bu alanlarını arttırmak istiyorsanız, iyi bir gece uykusu gereklidir. Uyku egzersizleri bunu yapmanıza yardımcı olabilir! Konforlu hissettiğiniz bir pozisyonda uzanın, gözlerini kapatın ve dikkatinizi nefesinize verin. Sadece soluk alıp verişinize odaklandığınızda, diğer düşünceler tarafından kafanız karışmayacak, dolayısıyla rahatlamak ve uykuya dalmak kolaylaşacaktır.

4. Var olan kokuları yeni aktivitelere bağlayın

Beyin gücünüzü ve hafızanızı nasıl arttıracağınızdan emin değilseniz bu yöntem size yardımcı olacaktır. Var olan kokuyu yeni bir şeyler ilişkilendirerek yeni nöral yolları harekete geçirebilirsiniz. Örneğin uyanmanızı, uyanıklık ve tetikte olma hissiyle ilişkilendirirken çikolata koklamayı deneyin.

5. Masa oyunları oynayın

Yeni bir masa oyunu oynamak, beyin gücünü arttırmak için basit ve eğlenceli bir yoldur. Yeni kuralları öğrenmek düşüncenizi canlandırmaya yardımcı olabilir ve oyunlar el-göz koordinasyonunu geliştirmeye yardımcıdır.

6. Farkındalık

Farkındalık beyin fonksiyonlarını doğrudan geliştirmezken, beyne zararlı olabilen stresi kontrol etmede yardımcı olduğu bilinir.

7. Beyin egzersizi eğitimi uygulamaları

Şu an piyasada beyin faaliyetlerinizi eğitmeye yardımcı çok sayıda uygulama bulunur. Lumosity ve Brain Fitness Pro gibi uygulamalar, beynin farklı bölümlerini geliştirmenize yardımcı olan bir dizi özel tasarlanmış görevler ve hafıza oyunları içeren beyin egzersizi kategorisine girer.

8. Hesap makinesinden kurtulmak

Gelecek sefer bir toplama yapmak zorunda olduğunuzda hesap makinesine ulaşmak yerine bunu kafanızdan yapın! Bu, beyin aktivitesini canlandırmak ve beyin sağlığınızı korumak için kolay bir yöntemdir.

9. Farklı renkleri adlandırın

Odaklanmanızı geliştirmek için, bu basit oyunu deneyin. Farklı renklere başka renk isimleri yazın. Örneğin, mavi rengin üzerine ‘yeşil’ yazın. Daha sonra kelimenin yazıldığı rengi yüksek sesle söylemeye çalışın. Bu, beyninizin renge bakmaktan ziyade kelimeyi okumak için savaştığından, oldukça zordur!

10. Karşıt bir gün oluşturun

Beyninizi tetikte tutmak için, gündelik işlerinizi tam tersi şekilde yapmaya çalışın. Bu, baskın olmayan elinizi kullanmaktan, farklı sırada giyinmeye kadar herhangi bir şey olabilir. Mesela hep sağ elinizle dişinizi fırçalıyorsanız bu sefer sol ile fırçalamayı deneyin!

Bu 10 egzersizi takip ederek, beyninizin zorluklara karşı keskin kalmasını sağlamaya yardımcı olabilirsiniz. Tüm bu egzersizlerin yanında odaklanmanıza katkıda bulunacak besinlerden yeteri kadar aldığınızdan emin olmanız tavsiye edilir.

Senin Vitaminin Hangisi?

X