Vitabiotics

göz sağlığı

Göz Sağlığı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gözlerimiz farklı sağlık koşulları için sinyal görevi görebilir. Bu nedenle olası sorunları erkenden tespit etmek için göz sağlığı göz ardı edilmemesi gereken bir unsurdur.

Kızarıklık

Yaygın bir göz problemidir, ancak göz ardı edilmemelidir. Kızarıklık genellikle göz yüzeyindeki iltihaplı damarlardan kaynaklanır ve birkaç durum tarafından tetiklenebilir.

Kızarıklık ve kaşıntılı gözlerin sebebi saman nezlesi gibi mevsimsel alerjilerin bir işareti olabilir. Ek olarak, konjunktivit ve üveit gibi gözde kızarıklığa neden olabilecek birkaç enfeksiyon vardır.

Göz kızarıklığı geçici bir sorundan daha fazlasıysa, göz sağlığınızı korumak adına bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Şişkin gözler 

Gözlerin şişmesi veya tıbbi anlamıyla “ekzoftalmi” bazen tiroid göz hastalığından kaynaklanabilir. Bu gibi durumlarda bağışıklık sistemi; göz çevresindeki yağ asitlerine ve kaslara saldırarak gözün şişmesine neden olur.

Bazen yeterli uyunmadığında da gözler şişebilir ve bu durum göz sağlığınızı olumsuz etkiler.

Bazı insanlar, belirgin veya çıkıntılı gözlerle doğarlar. Bu nedenle göz şişmesi her zaman bir endişe kaynağı değildir. Fakat, göz çevrenizde önemli bir değişiklik fark ederseniz, ciddi bir sorun olup olmadığını öğrenmek için göz doktorunuza ya da aile hekiminize gözükmenizi tavsiye ederiz.

Göz Kapaklarının Etrafındaki Yaralar

Göz kapaklarının etrafındaki kırmızı yumrular veya yaralar genellikle ciddi durumlar için kırmızı bayrak değildir. Ancak farklı yumruların farklı temel nedenleri olabilir.

Arpacık; kirpiklerin yanında görünen, genellikle bakterilerin göz kapaklarındaki yağ bezlerine girmesinden kaynaklanan yuvarlak, kırmızı bir yumrudur. Arpacıklar genellikle zararsızdır. Zamanla kaybolan arpacıklar, büyük ve tehlikeli olmadığı sürece evde tedavi edilebilir.

Bazen göz yaraları veya kırmızı yumrular, cilt kanseri gibi daha ciddi durumların bir işareti olabilir. Göz çevrenizde farklı bir durum gözlemlediğinizde doktorunuza danışmanızı öneririz.

Üst veya Alt Göz Kapaklarında Sarı Yamalar

Ksantelazma, göz kapaklarında görülen sarı yumruların adıdır. Genellikle zararsız olsalar da, yüksek kolestrol seviyelerinin bir göstergesi olabilirler.

Yüksek kolestrole sahip olmak kalp krizi ve felç gibi ciddi kalp hastalıkları riskini artırabilir, bu nedenle ksantelazmanın altta yatan nedenini belirlemek için doktorunuzu görmenizi tavsiye ederiz.

Göz Kapağı Seğirmesi

Göz seğirmeleri; genellikle göz kapağının tekrarlayan, istemsiz kasılmaları ile karakterizedir. Çoğu zaman bu seğirmeler ağrısız ve zararsızdır, ancak bunlara neyin sebep olabileceğini değerlendirmek her zaman önemlidir.

Yorgunluk, stres ve çok fazla kafein göz seğirmesinin nedenlerindendir. Dolayısıyla, göz kapağınızın normalden fazla seğirdiğini fark ederseniz, göz sağlığınızı korumak adına günlük alışkanlıklarınızı gözden geçirmelisiniz.

Vitabiotics olarak göz sağlığı ilgilenmenin önemini anlıyoruz. Visionace Plus, Vitabiotics’in uzmanları tarafından geliştirilmiş ve yayınlanmış araştırmalarda kullanılmıştır. 

Normal görmeyi sürdürmeye katkıda bulunan A, B2 vitaminleri, Çinko ve Omega-3 gibi çeşitli vitaminleri ve mineralleri birleştirir.

Senin Vitaminin Hangisi?

X