Vitabiotics

Gingko Biloba Ne İşe Yarar?

En eski ağaç türlerinden olan Gingko, yelpaze şeklindeki yapraklarından hazırlanan özü ile farklı ürünlerin üretimine katkıda bulunur. En yararlı bileşenleri Gingko Biloba adlı güçlü antioksidan özelliklere sahip flavonoidler ve kan damarlarını genişleterek trombositlerin özelliğini artıran, dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olan bileşimi ortaya çıkarır. (1) Genellikle oral tablet, ekstrat, kapsül ve çay olan formları kullanılır. Yapılan araştırmaların çoğu dolaşım bozukluğundan kaynaklanan demans, hafıza sorunları ve ağrılar üzerinde yaptığı olumlu etkiler üzerine odaklanır. (3) Gingko bilola ne işe yarar sorusuna daha detaylı. yanıt vermek mümkündür.

Ginkgo Biloba Hangi Durumlarda Kullanılır?

Beyin sağlığını geliştirmek ve çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılan bir antioksidan niteliğindeki Ginkgo biloba, Çin tıbbında şifa amacıyla uygulanır. (4) Yaygın kullanım durumlarını şu şekilde sıralamak mümkündür: (5)

 • Yaşa bağlı makula dejenerasyonu
 • Alzheimer
 • Anksiyete
 • Astım
 • Bronşit
 • Depresyon
 • Erektil disfonksiyon
 • Glokom
 • Hipertansiyon
 • İnsülin direnci
 • Multipl skleroz
 • Periferik arter hastalığı
 • Kulak çınlaması

Ginkgo biloba üzerine yapılan araştırmaların çoğu hafızayı koruduğu ve felçten kurtulmayı desteklediğini söylese de tüm çalışmalarda aynı sonuç elde edilmemiştir. (6)

Gingko Biloba Kullanımının Faydaları Nelerdir?

Çin’e özgü Gingko ağacı üzerine yapılan araştırmalar ağacın 1000 yıla kadar yaşayabileceğini ve 3658 cm’e kadar büyüyebileceğini gösterir. (7) Ağaç yelpaze şeklinde yaprakları olan küçük dallardan oluşur ve tohumları zehirli olabileceğinden yenmesi güvenli olmayan meyveler üretir. “Gingko Biloba ne işe yarar?” sorusuna bu noktada yanıt verilebilir. Günümüzde kurutulmuş yapraklardan elde edilen Gingko biloba özü ile kullanılmaktadır. Gingko biloba NCCIH tanımına göre solunum yolları ve böbrek rahatsızlıkları da dahil olmak üzere bir dizi sağlık durumunun tedavisi için binlerce yıldır faydalanılır. İçerdiği antioksidanlar sayesinde sağlığın destekleyici bir elemanı olarak görülebilir. Metabolik fonksiyonlara birçok katkısı bulunur. (8)

Antioksidan İçerir

Güçlü antioksidan etkileriyle bilinen bileşiklerden flavonoid ve terpenoid bakımından zengindir. (9) Antioksidanlar serbest radikallerin zararlı etkileriyle savaşarak etkisiz hale getirme görevine sahiptir. Serbest radikaller, gıdaları enerjiye dönüştürmek ve detoksfikasyon gibi normal metabolik işlevler sırasında vücutta üretilen reaktif parçalardır. (10) Buna rağmen sağlıklı dokulara zarar verme potansiyeline sahiptir; yaşlanmayı ve hastalık gelişimini hızlandırabilir. Gingko biloba serbest radikallerin zararlı etkileriyle savaşan güçlü antioksidanlar içerir.

Enflamasyonla Mücadele Eder

Enflamasyon, vücudun yabancı bir madde tarafından yaralanma veya istilaya verdiği doğal tepkilerin bir parçasını ifade eder. Bu yanıt sürecinde istilacı etkene karşı savaşmak veya yaralı bölgeyi iyileştirmek için bağışıklık sisteminin bileşenleri bir araya gelir. Bazı kronik hastalıklar herhangi bir hastalık veya yaralanma olmadığında dahi inflamatuar yanıtı etkileyebilir. Bu iltihaplanma zamanla dokularda ve DNA’da kalıcı hasara neden olabilir. Gingko biloba özütünün, yapılan araştırmalar sonucu hastalık durumlarında hem insan hem hayvan hücrelerinde iltihaplanma belirtilerini azaltabileceğini gösterir. (11) Belirtilerin azaldığı durumlar arasında artrit, irritabl bağırsak sendromu, kanser türleri, kalp rahatsızlıkları, felç yer alır.

Dolaşımı ve Kalp Sağlığını İyileştirmeye Yardımcıdır

Gingko tohumları Çin tıbbında böbrek, karaciğer, beyin ve akciğerler olmak üzere farklı organ sistemlerindeki alıcı kanalları açmak için kullanılmıştır. Vücudun çeşitli bölgelerine kan akışını artırma konusundaki bu yeteneği ile Gingko biloba çoğu sağlık faydasının kaynağını destekleyebilir. Yapılan çalışmalar kalp rahatsızlığı olan kişilerin kan akışında artış olduğunu ortaya çıkarmıştır. Araştırmada kan damarlarını genişletmekten sorumlu bileşik olan nitrik oksit seviyelerinde %12’lik bir artış gözlenmiştir. (12)

Psikiyatrik Bozuklukların ve Demansın Belirtilerini Azaltır

Gingko biloba, Alzheimer hastalığı ile ilişkili kaygı, stres ve diğer semptomlar üzerindeki bilişsel gerileme etkisini azaltma kabiliyeti bakımından sık değerlendirmeye alınan bir etken maddedir. Araştırmaların çoğu gingko kullanan demanslı kişilerde bilişsel gerileme oranında belirgin bir azalma olduğunu göstermiştir. (13) Bir diğer derlemede ele alınan dört çalışmaya göre 22-24 hafta boyunca gingko kullanan demanslı kişilerin semptomlarında azalma gözlenmiştir. (14) Bu olumlu sonuçlar özellikle vasküler demans türleri ile ilgili sonuçlar verdiğinden gingko biloba etkisinin beyne giden kan akışını iyileştirme üzerindeki olumlu etkisini kanıtlar niteliktedir.

Göz Sağlığını Destekler

Gingko biloba üzerine yapılan araştırmaların çok azı göz sağlığına ilişkin sonuçlar içerse de elde edilen verilen etken maddenin görme fonksiyonları üzerindeki etkisi bakımından umut vericidir. Yapılan araştırmalar gingko takviyesi alan glokomlu kişilerde göze kan akışında artış meydana geldiğini gösterir. (15) Bir diğer çalışmada ise gingko özütünün yaşa bağlı gelişen makula dejenerasyonun ilerlemesi üzerindeki etkisini değerlendirir. (16)

Astım ve KOAH Belirtilerini Azaltmaya Yardımcı Olur

Gingko biloba, anti inflamatuar etkileri sayesinde solunum yolu hastalıkları ile ilişkili semptomları tedavi edebilir. Araştırmalar gingko biloba etkisinin hava yollarının iltihaplanmasını önleyen ve akciğer kapasitesinin artmasını sağlayan anti inflamatuar bileşiklerin etkisini gösterir. (17) Gingko kullanan kişilerin tükürüğündeki iltihaplı bileşiklerin seviyelerinin, geleneksel ilaç tedavisi görenlere oranla önemli ölçüde düşük olduğu tespit edilmiştir. 100 kişi üzerinde yapılan bir diğer araştırmada KOAH semptomlarını tedavi etmek üzere gingko içeren bitkilerin karışımının kullanımı değerlendirilmiştir. Sonuçlar gingko özütü içeren bitkisel formül kullananların kontrol grubuna kıyasla üç aylık takip sürecinde daha az öksürük ve bronşit semptomları gösterdiğini kanıtlar. (18)

“Gingko Biloba ne işe yarar?” sorusu birçok rahatsızlık ve tedaviler için bir yanıt oluşturur. Gingko biloba güçlü anti inflamatuar ve antioksidan kapasitesi sayesinde dolaşımı destekleme yeteneğine sahiptir. Sahip olduğu özellikler birçok vücut fonksiyonu ve olası rahatsızlıklar üzerinde etki gösterir. Neurozan Original içerdiği Gingko biloba ekstresi ve diğer etken maddeler ile metabolik fonksiyonların desteklenmesi üzerinde etki gösterir. Neurozan Original ile her dönem beyin fonksiyonlarınızı desteklemek ve yaşam kalitenizi artırmanız mümkündür.

Kaynaklar:

 1. https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-ginkgo/art-20362032#:~:text=Most%20ginkgo%20products%20are%20made,the%20%22stickiness%22%20of%20platelets.
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3166615/
 3. https://www.nccih.nih.gov/health/ginkgo
 4. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10590501.2016.1278298?journalCode=lesc20
 5. https://www.verywellmind.com/ginkgo-what-should-you-know-about-it-88329
 6. https://www.verywellmind.com/what-is-memory-2795006
 7. https://www.mountsinai.org/health-library/herb/ginkgo-biloba
 8. https://www.healthline.com/nutrition/ginkgo-biloba-benefits
 9. https://www.chem.uwec.edu/Chem491_W01/Pharmacognosy%20491/flavonoid.pdf
 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3614697/
 11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5758353/
 12. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18446847/
 13. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26268332/
 14. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28931444/
 15. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29206653/
 16. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23440785/
 17. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21900866/
 18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3698174/

Senin Vitaminin Hangisi?

X