Vitabiotics

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir ve Nasıl Önlenir?

Erkek tipi saç dökülmesi, erkeklerin özgüvenini pek çok yönden etkileyebilir, bu yazımızda kalıcı saç dökülmesi uzmanımız Spencer Stevenson, konuyla ilgili deneyimlerini ve tavsiyelerini bizimle paylaşıyor.

James Bond filmi Skyfall’u gördünüz mü? Biz de sizlere saç dökülmesinden muzdarip olan erkekler için Hairfall (Saç Dökülmesi) isimli bir film hayal etmenizi öneriyoruz. Evet gerçekten, neden kel bir Bond izlemeyelim? Bu tür bir senaryoda James Bond ideal insanı birçok yönden temsil edip saç dökülmesi yaşayan pek çok erkeğin kendilerini daha iyi hissetmesine yardımcı olabilirdi.

Hikaye tüm dünyadaki insanları kel yapabilecek bazı biyolojik silahları olan kel bir adam ile başlayabilirdi.Dünyada yaşanacak karmaşayı düşünebiliyor musunuz? Her yerde erkekler panik halinde koşuşturuyor olurdu.

MI5 gizli bir panzehir geliştirirken James Bond da martinisini yudumlar, Aston Martini’sine atlar ve kötü adamla mücadele etmeye giderdi. Elbette bu, kabusların konusu olurdu ama ben size, saçlarının gittikçe azaldığını fark eden her erkeğin, gizlice bu durumu geriye çevirecek bir kahramanla karşılaşmayı dilediğini söylemek için buradayım.

Gerçek dünyada saç dökülmesi

Amerikan Saç Dökülmesi Derneği’ne göre saç dökülmesi, 50 yaşına ulaşan erkeklerin yaklaşık %85’i için kaçınılmaz bir gerçek. Bazı şanssız çocuklar için, saç dökülmesi 21 yaşında bile başlayabiliyor. Görüyorsunuz, saç dökülmesi sadece yaşlı bir erkek rahatsızlığı değildir. Yaşanan vakaların çoğu erkek tipi kellik diye bilinen vakadır, fakat saç dökülmesinin sayısız başka nedeni vardır:

  • Lupus, anemi, diyabet ve tiroid hastalığı gibi tıbbi durumlar
  • Saçkıran gibi mantar enfeksiyonları dahil olmak üzere enfeksiyonlar
  • Alopesi, folikül enfeksiyonu, sedef hastalığı, seboreik dermatit ve güneş yanığı gibi cilt rahatsızlıkları
  • Kanser tedavileri
  • Besin yetersizlikleri (demir eksikliği, protein eksikliği, kusma, iştahsızlık, yetersiz beslenme) ve besin maddesi fazlalığı (çok fazla A vitamini veya selenyum)
  • Tiroit veya hipofiz bezlerini içeren hormonal bozukluklar
  • Saç ürünleri ve sıcak yağlar, boyalar ve diğer kimyasallar gibi işlemler
  • Aşırı çalışma, para endişeleri, ilişki sorunları ve hatta kronik veya akut hastalıklar gibi stres
  • İlaç kullanımı, örneğin bazı antidepresanlar ve antikonvülsanlar, retinoidler, ACE inhibitörleri, antikoagülanlar ve beta blokerleri

Erkek tipi kellik nasıl görünür?

Doğru bir erkek tipi kellik teşhisi için, bir saç dökülmesi uzmanına veya dermatoloğunuza gidebilirsiniz. Ancak bu durumla yeni karşılaşanlar için, Norwood Ölçeğini kullanarak kendinizi kontrol edebileceğiniz yollar vardır.

Kafa önü

Erkek tipi kellik genellikle kafa derisinin ön tarafında başlar – ya da bu bölgede daha belirgindir. Saç dökülmesi ilerledikçe, ön saç çizgisinin ‘M ‘şeklini almasına neden olur çünkü bu bölgedeki saçlar Dihidrotestosteron (veya DHT) hormonuna karşı en hassas olanlardır. Eğer M şeklinde değilse, o zaman yarım ay gibi görünebilir. Sonunda bu görüntü, M’nin ortası çekilmeye devam edecek ve ‘U’ ya da at nalı şekline benzeyecektir. Bundan sonrası da geri çekilme sürecidir; daha gelişmiş erkek tipi kelliktir ve tabii ki, bazı erkeklerde, sonuçta tam bir kellik haline gelir. Kafa önünüzde ‘M’, ‘U’ veya yarım ay şeklini görüyor musunuz? Eğer öyleyse doğru teşhis için bir uzmana görünmenizde fayda var.

Saç dökülmesi

Saçının çok fazla döküldüğünü mü fark ettin? Yastığında, arabanızın koltuğunda, gömleklerin ve ceketlerin yakalarında… Duş ya da banyo zemininde çok fazla saç görüyor musunuz? Kılları fırçanızdan çekiyor ve şekillendirdikten sonra taraktan saçlarınızı mı topluyorsunuz? Saç dökülme oranınızı gerçekten kontrol etmek istiyorsanız, her hafta saçlarınızda veya yastık kılıfınızın bir fotoğrafını çekin ve bir ay boyunca karşılaştırın. Bu kanıt, aynı zamanda doktor randevusunda da faydalı olacaktır.

“Öncesi” ve “Sonrası” Selfie’ler

Düzenli olarak selfie çeken biri olmasanız bile, artık çekmeye başlayabilirsiniz. Haftada bir kez aynı günde kez banyo aynasında kendi fotoğrafını çekmenizi öneririz. Birkaç ay sonra, resimlerinizi bilgisayarınızın ekranında yan yana kontrol edin ve saç hacminde çok fazla fark olup olmadığını görün. Fark edilebilir bir değişiklik görürseniz, bir fotoğraflarınızı yanınıza alın ve derhal bir doktora görünün.

Hangi uzmana görünmelisiniz

İlk durağınız aile hekiminiz olabilir. Sizi sürekli gördüğü için saç hacminizde olan değişikliği söz söylemeseniz bile doktorunuz fark edebilir. Fotoğraflarınız, fırçanız veya insanların yaptığı yorumlar gibi herhangi bir kanıt mutlaka yanınızda olsun. Değişikliği ne zaman fark etmeye başladığınızı hatırlamaya çalışın, çünkü hangi doktor olursa olsun, bu soruyu mutlaka soracaktır.

Doktorunuz sizi dermatoloğa yönlendirebilir.

Saçlarınızın geleceği

Erkek Tipi Kellik ile ilgili olarak çözüme ne kadar erken başlarsanız, kendinizi o kadar iyi hissetmeye başlayabilirsiniz. Bu konuda mutlu olacağınız anlamına gelmez, ancak en azından sorunla uğraştığınızı ve saç dökülmesinin ilerlemesini engellemeye ve ideal olarak tersine çevirmeye yardımcı olmak için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağınızı bilirsiniz.

Sayın Bond’a gelince, yakın zamanda kel bir Bond görebileceğimizden emin değiliz. Dünya henüz kel bir kahraman için hazır görünmüyor. BATMAN filmindeki kötü adam BANE karakterini düşünün. Bu onur her zaman bu masallardaki kötü adamlara ait olacaktır.

Perfectil, saç sağlığını desteklemek isteyenler için Vitabiotics’in beslenme uzmanları tarafından formüle edilmiş İngiltere’nin bir numaralı besin desteğidir. Hem erkeklerin hem de kadınların kullanabileceği formülasyona sahip olan Perfectil, saçın normal fonksiyonuna katkıda bulunur.

Senin Vitaminin Hangisi?

X