Vitabiotics

cilt genclestirme

Cilt Gençleştirme ile Zamana Meydan Okuyun!

Doğal yaşlanma süreci boyunca cildinizin bazı bölgelerinde görünür çizgilerin oluşması kaçınılmazdır. Çevresel faktörler ve yaşam tarzı seçimleri de cildin erken yaşlanmasına neden olabilir. Bununla birlikte cilt gençleştirme için bazı önleyici tedbirler alarak yaşlanmanın cildiniz üzerindeki etkilerini yavaşlatabilir ve zamana meydana okuyabilirsiniz. Cilt tipiniz ya da yaşınız ne olursa olsun sağlıkla ışıldayan ve daha genç görünen bir cilde sahip olabilirsiniz.

Düşük pH ve Nazik Temizlikle Cilt Gençleştirme

Cilt gençleştirme için gün içinde uyguladığınız herhangi bir cilt bakım ürünü veya makyajın yanı sıra doğal cilt yağlarını, kirleticileri ve biriken bakterileri temizlemek önemli bir adımdır. Düzenli ve doğru temizlik uygulamaları cildin genç ve canlı görünümünü korumasını ve aynı zamanda cilt bakım ürünlerinin cildinize daha iyi nüfuz etmesini sağlayabilir. Nazik bir temizleyici kullanmak, kirleri temizlerken cilt bariyerini dehidrasyona ve hasara karşı korumaya yardımcı olur. Doğal sabunların pH’ı genellikle cildinizde tahrişe neden olabilecek kadar serttir. Düşük pH’lı temizleyiciler, optimum cilt dengesini daha iyi koruyabilir. Yaşlandıkça cildin yenilenme hızı azalır. Ölü hücrelerdeki artış cildin donuk ve düzensiz görünmesine neden olabilir. 

Eksfoliantlar, ölü hücrelerini cildinizden atmanın hızlı ve pratik bir yolunu sunar. Eksfoliyanların fiziksel ve kimyasal olmak üzere iki ana kategorisi vardır. Fiziksel ürünlerde sert fiziksel peeling uygulamalarından kaçınmanız önerilir, çünkü bu maddeler cildinizi sarkmaya karşı daha duyarlı hale getirebilir. Alfa-hidroksi asit, glikolik asit ve laktik asit gibi en iyi kimyasal eksfoliantlar[1] arasında yer alan asitler, hücre bağlarını yavaşça çözer. Bu asitleri peeling ürünlerinde, toniklerde ve serumlarda bulabilirsiniz.

Cilt Gençleştirme için Anti Aging Cilt Bakım Ürünleri

Cilt gençleştirme için cildinizi, cilt tipinize uygun ürünlerle desteklemek yaşlanma belirtilerinin meydana gelmesini geciktirebilir. Serumlar ve nemlendiriciler gibi cilt bakım ürünleri suyu cilde hapsederek daha genç bir görünüm kazandırmaya yardımcı olur. Genel olarak, serumlarda nemlendirici ürünlerle karşılaştırıldığında daha yoğun miktarda aktif madde bulunmaktadır. Cilt bakımında yaşlanma ile mücadele için en iyi vitaminler, retinol, tretinoin ve tazaroten gibi A vitamini bileşikleri ve C vitamini olarak kabul edilmektedir[2]. Yaşlanma karşıtı etkileri ile öne çıkan bu vitaminler cildinizdeki kolajeni artırırken, biyolojik ve çevresel oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olarak normal cildin korunmasına katkı sağlayabilir. 

Yaşla birlikte ciltteki sebum üretimi azalır. Azalan sebum cildin daha hızlı kurumasına neden olur. İnce çizgilerin en büyük nedenlerinden biri cildin yetersiz nemlendirilmesidir. Gliserin ve hyaluronik asit gibi su bağlayıcı nemlendiriciler içeren ürünler cildinizin ideal nem dengesinin korunmasına katkıda bulunur.

SPF Koruma ve Cilt Gençleştirme

Çevresel faktörler doğal yaşlanma sürecinin önemli bir parçasıdır. Özellikle güneş ışığı, cilt yaşlanmasına neden olan temel faktörlerden biri olarak kabul edilmektedir. Güneşten korunarak cildinizin mümkün olduğunca genç görünmesini sağlamaya yardımcı olabilirsiniz. 

Zararlı UV ışınları cildinizdeki gözle görülür yaşlanma belirtilerinin çoğundan sorumludur. Işınlar kollajeni parçalayarak cildin incelmesine ve ayrıca düzensiz pigmentli lekelerin gelişmesine neden olur. İster plajda bir gün geçirin, ister yürüyüş yapın, daha genç bir cilt için güneşten korunmayı ihmal etmemelisiniz. 

Hafif ve uzun kollu gömlek, geniş kenarlı şapka ve UV korumalı güneş gözlüğü gibi güneşten koruyucu giysilerle ve geniş spektrumlu güneş kremi kullanarak cildinizi koruyabilirsiniz. Güneş kremini her gün düzenli olarak ve giysilerle örtülmeyen tüm cilde uygulamalısınız. Geniş spektrumlu bir SPF güneş koruyucuyu günlük olarak uygulamak, güneş ışınları kaynaklı oluşan olumsuz değişikliklerin önlenmesine ve normal cildin korunmasına yardımcı olabilir. Daha etkili koruma için ultraviyole koruma faktörü (UPF) etiketli giysiler de kullanabilirsiniz.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri ile Cilt Gençleştirme

İnsanlar yaşlandıkça cilt incelir ve daha kuru hale gelir. Ciltteki bu değişimler doğal yaşlanma belirtileri olarak kabul edilir. Ancak çevre ve yaşam tarzı seçimleri bazen cildinizin erken yaşlanmasına neden olabilir. Halihazırda erken cilt yaşlanması belirtileri olan kişiler bile yaşam tarzı değişiklikleri yapmaktan fayda görebilir. Yaşam tarzınıza sağlıklı değişiklikler yaparak cildinizi yapısal olarak destekleyebilir, daha genç görünen bir cilde sahip olabilirsiniz. 

Sağlıklı ve dengeli bir diyet, canlı ve genç görünen bir cilt için önemlidir. Özellikle antioksidanlar bakımından zengin olan taze meyve ve sebzeleri daha fazla tüketmenin normal cildin korunmasına yardımcı olabileceği çeşitli araştırmalarla ortaya konulmaktadır. Bununla birlikte hızlı hayat temposu içinde her zaman dengeli beslenmek kolay olmayabilir. 

Beslenme uzmanları tarafından formüle edilen Perfectil ihtiyacınız olan bileşenlere hızlı ve güvenilir bir şekilde erişmenizin en kolay yolunu sunar. Güzelliğin başladığı yerden yani içeriden cildinizi beslemenizi sağlar. Biotin, çinko ve selenyum gibi normal cilt, saç ve tırnak sağlığı için vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller içerir. Yirmi yılı aşkın bir süredir, etkili ve gözle görülür sonuçlar için her yaştan kadına beslenme desteği sunan Perfectil, Kraliçe’nin Yenilikçilik Ödülü’ne sahip yegane vitamindir. Yaşınız ve cildinizin durumu nasıl olursa olsun siz de cildinize hak ettiği özeni gösterebilir, şimdi Perfectil kullananlar arasındaki yerinizi alabilirsiniz.


[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8651713/

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2699641/

Senin Vitaminin Hangisi?

X