Osteocare®

Osteocare®, İngiltere’nin 1 numaralı kemik sağlığı markasıdır ve bilimsel olarak yapılan en son araştırmalara dayanarak geliştirilmiştir. Osteocare® zengin bir kalsiyum kaynağı sağlar ve kalsiyumun vücut tarafından normal emilimine yardımcı olan D vitamini dahil olmak üzere kalsiyum kofaktörleri içerir.

Osteocare®, D vitaminin tercih edilen D3 formunu içerir. Kolekalsiferol olarak da bilinen D3 vitamini, cilt tarafından güneş ışığına maruz kaldığında üretilen D vitamini formudur. D3, D vitaminin tercih edilen şeklidir, çünkü insan vücudunda sentezlenen spesifik bir formdur.

Kalsiyum Herkes İçin Önemlidir

Yeterli kalsiyum almak her yaştan kadın ve erkek için hayati öneme sahiptir, çünkü yapılan araştırmalar yaşamın erken dönemlerinde yapılan sağlıklı uygulamaların, buna kalsiyum ve eser elementlerin yeterli tüketimi de dahil olmak üzere, normal kemik sağlığına ve optimum kemik mineralizasyonuna katkıda bulunduğunu göstermektedir.

Çocukluk ve ergenlik dönemi sırasında elde edilen kemik kütlesinin, daha sonraki dönemlerde kemikleri korumada büyük öneme sahip olduğu bilinmektedir.

İnsanların yeterli kalsiyum almadıklarını gösteren en büyük sorunlardan biri osteoporozdur.

Osteoporoz Nedir?

Halk arasında kemik erimesi olarak da bilinen osteoporoz ileri yaştaki kadınları ve erkekleri etkilemektedir. Osteoporoz kemiklerin sertliklerinin azalıp, zayıf ve kırılabilir hale gelme durumudur. Osteoporoz iskelet sistemini etkileyen sistemik bir hastalıktır.

Kemikler yaşayan dokulardır ve yaşam boyunca devamlı bir değişim içindedir.

Kemiklerin büyümesi 16 ve 18 yaşları arasında durur; ancak kemik yıkımı ve yapımı stabil hale gelmeden önce kemik yoğunluğu 20’li yılların sonuna kadar yavaşça artmaya devam eder.

Yaklaşık 35 yaşında sonra doğal yaşlanma sürecinin bir parçası olarak kemik kaybı kademeli olarak artar. Bu durum özellikle daha sonraki yaşlarda osteoporoz ve kemik kırılması riskini arttırır. Kadınlarda özellikle menopozdan sonra kemik yıkımı hız kazanır. İleri yaşlardaki tüm erkekleri ve kadınları etkiyelen osteoporozdan korunmak için yeterli kalsiyum alındığından emin olunması önemlidir.

Kalsiyum Hamile ve Emziren Anneler için Önemlidir

Hamilelik döneminde kadınların kalsiyum ihtiyacı artar. Hamilelik döneminde yeterli kalsiyum alınmadığı durumlarda hamileler ağrı ve spazm benzeri sorunları daha çok yaşayabilir.  Ayrıca bu dönemde yeterli miktarda alınmayan kalsiyum, ileri yaşlarda osteoporoz sorununu ortaya çıkartabilir.

Emzirme döneminde de kadınların kalsiyum ihtiyaçları fazladır. Emzirme döneminde bir kadın ömürlük kalsiyum rezervlerinin %15’ini kaybeder. Bu nedenle ileri yaşlarda oluşabilecek osteoporoz ve benzeri risklerden kaçınmak için hamilelik ve emzirme dönemlerinde yeterli düzeyde kalsiyum alındığından emin olunması gerekmektedir.

Kalsiyum İleri Yaştaki Kadınlar İçin Hayatidir

Hem kadınlar hem erkekler yaşamları boyunca kemik kütlesini kaybeder ancak menopozdan sonra kadınlar genellikle kemik kütlesini erkeklerden çok daha hızlı kaybederler.

Menopoz sonrası kadınlar, üç nedenden dolayı halk arasında kemik kaybı olarak bilinen osteoporoz hastalığı riskine daha fazla sahiptir:

  • Kemik mineral içeriği kadınlarda erkeklerden daha düşük olma eğilimindedir.
  • Diyetle kalsiyum alımı yaşla birlikte düşebilir.
  • Menopoz döneminde kemik kaybı hızlanır.

Önerilen Günlük Kalsiyum Alım Miktarları

T.C.Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri, Türkiye Özgü Beslenme Rehberi  aşağıdaki kalsiyum alımlarını önermektedir. Farklı yaş, cinsiyet ve durumlara göre kişilerin günlük kalsiyum ihtiyaçları farklılık gösterir. Özellikle menopoz sonrası dönemdeki, hamilelik dönemindeki ve emziren kadınların bu miktarlara ekstra dikkat etmesi gerekir.

YaşÖnerilen Günlük Kalsiyum Alımı
0-6 ay (anne sütü almayan bebekler için)400 mg
7-12 ay600 mg
1-9 yaş800 mg
10-18 yaş1300 mg
19-50 yaş1000 mg
51-65 yaş1200 mg
65+ yaş1200 mg
Hamile Kadın1300 mg
Emziren Kadın1300 mg
T.C. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri, Türkiye'ye Özgü Beslenme Rehberi, 2006.

Ko-faktörler ve Ekstra D3 Vitamini İle Geliştirilmiş Formül

Osteocare®, “Vitamin D ve Kemik Sağlığı” yönergelerine (NOS, 2018) uygun olarak geliştirilmiştir ve günlük 10μg D3 vitamini sağlar. Osteocare kalsiyum, magnezyum ve çinkonun yanısıra D Vitamini, bakır, bor ve selenyum içerir. Böylece günlük almanız önerilen kalsiyum miktarını sağlar.

Magnezyumla Dengelenmiş Formül

Kalsiyum Magnezyum oranı insan vücudu için çok önemlidir. Magnezyum vücuttaki elektrolit dengesi, normal kas fonksiyonları ve normal kemik sağlığı için önemli bir mineraldir.

Osteocare®’deki kalsiyum, magnezyum ile dengelenmiştir. Osteocare® formülasyonu, besinlerin normal kemik sağlığındaki rolü hakkındaki son uluslararası bulgulara dayanmaktadır. Son 30 yıldaki çoklu ve büyük ölçekli bilimsel çalışmalarla güncellenmektedir. Osteocare® 1988 yılından bu yana İngiltere başta olmak üzere tüm dünyada sağlık profesyonellerinin ve tüketicilerin tercih ettiği bir markadır.

Rehberler ve Türkiye’deki Durum

Türkiye Beslenme Rehberine (2015) göre her gün yetişkin bireylerin 3 porsiyon, çocukların, adölesan dönemi gençlerin, hamile ve emziren kadınlarla menopoz sonrası kadınların 2-4 porsiyon süt ve ürünlerini tüketmeleri gerekir. Bir orta boy kupa süt (240 mL)  veya yoğurt 200-240 mL ya da iki kibrit kutusu büyüklüğünde (ortalama 40-60 gr) peynir birer porsiyondur. Çiğ süt ve pastörize edilmemiş sütlerden yapılan peynir ve benzeri besinler Brusellozis hastalığına neden olacağından sokakta satılan kaynağı bilinmeyen sütler tüketilmemeli, pastörize veya UHT (uzun ömürlü) süt tercih edilmelidir.

Türkiye Beslenme Sağlık Araştırmasına (TBSA-2010) göre çocuk ve adolesanların (18 yaş altı) % 74’ü,  yetişkinlerin (18 yaş ve üzeri) %75 ‘i süt- yoğurt- peynir grubu besinleri önerilenin altında tüketmektedir. Süt- yoğurt- peynir grubu besinleri önerilenin altında tüketenlerin yıllık süt tüketim miktarı 6,2 L, aynı besin grubunu önerilen düzeyde tüketenlerin yıllık süt tüketim miktarı 34 L dir. Süt- yoğurt-peynir grubu besinler içinde en az tüketilen besin süt olup peynir ve yoğurt süte göre daha fazla tüketilmekte veya tercih edilmektedir.

Referans: https://sbu.saglik.gov.tr/Ekutuphane/kitaplar/t59.pdf