Vitabiotics

evde-cilt-bakımı

Evde Cilt Bakımı Önerileri

Değişen hava koşulları, hava kirliliği, makyaj ürünleri ve yaşlanma gibi pek çok etken, cilt sağlığı üzerinde etkilidir. Bu etkilere bağlı olarak cilt zamanla ideal nem seviyesini dolayısıyla esnekliğini kaybeder. Esnekliğini kaybeden ciltte kızarıklık, kaşıntı ve gerginlik hissi gibi sorunlar oluşabilir. Kuruluğa bağlı cilt sorunlarının yanı sıra düzenli bakım yapılmayan ciltte, yağ ve makyaj kalıntıları birikerek gözeneklerin kapanmasına, siyah nokta ve sivilce gibi cilt sorunlarına da neden olabilir. Sağlıkla ışıldayan, esnek bir cilde sahip olmak için düzenli cilt bakımı rutinine sahip olmak kadar beslenmek de önemlidir. Siz de cildinizin ihtiyaçlarına göre seçeceğiniz ürünlerle evde cilt bakımı yapabilir, beslenme ile cilt sağlığınızı destekleyebilirsiniz.

Cilt Bakımı Neden Önemli?

Cilt bakımı sadece estetik nedenlerle değil, cildin fonksiyonlarını yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. Peki vücuttaki en büyük organ olarak tanımlanan cildin fonksiyonları nelerdir? Cildimiz organların etrafını sararak vücut sıvılarının içeride tutulmasını sağlar ve dehidrasyonu önler. Zararlı mikropları dışarıda tutarak enfeksiyonlara karşı vücudumuzu koruma altına alır. Bir duyu organı olan cilt, soğuk, sıcak ve acı gibi duyuları algılamamızı sağlar. Vücut ısısını dengeleyen cilt, aynı zamanda güneş ışınlarını kullanarak D vitamini oluşumunda rol oynar. (1) Cilt sağlığında oluşabilecek bozukluklar, cilt görünümünde hasarlara neden olabileceği gibi bu fonksiyonların yerine getirilememesine de yol açabilir ve genel sağlık durumunuzu etkileyebilir. Tüm bunlardan kaçınmak için evde cilt bakımı rutininizi oluşturarak düzenli şekilde uygulayabilir; cildinizin temiz, esnek, nemli ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için güzellik merkezlerine büyük bütçeler ayırmanıza gerek yok. Cildinizin ihtiyaçlarını doğru anlayıp, düzenli olarak bakım yaparak da cilt sağlığınızı destekleyebilirsiniz. Evde cilt bakımı yapmadan önce cilt tipinizi ve cildinizin ihtiyaçlarını doğru anlamak kritik öneme sahiptir. Maalesef herkeste mükemmel etki yaratacak tek bir cilt bakım yönteminden bahsetmek mümkün değildir. Her cildin yapısı ve ihtiyaçları farklı olduğundan etkili sonuçlar almak için doğru yöntemleri uygulamak gereklidir. Cilt tipinizi belirlemek için bir uzmandan destek alabilirsiniz. Bu sayede zamanınızı ve bakım ürünlerine ayıracağınız bütçenizi daha verimli yönetmiş olursunuz. Cilt tipinizi belirledikten sonra evde cilt bakımı yaparken takip edeceğiniz adımlara gelin birlikte göz atalım.

Temizleme

Sağlıklı ve nefes alan bir cilt için temizleme, cilt bakım rutininin ilk aşamasıdır. Özellikle kozmetik ürünler kullanıyorsanız cilt tipinize uygun bir temizleme jeli veya köpüğü kullanarak cildinizi temizlemelisiniz. Cildin üst yüzeyinde biriken kir ve makyaj kalıntılarından bu aşamada kurtulabilirsiniz. Suya dayanıklı göz kalemleri ve rimeller için yağ bazlı temizleyiciler tercih ederek temizlik sürecini hızlandırabilirsiniz. Temizlik aşaması için ürün seçerken cildin pH seviyesi ile uyumlu olanları seçmeye özen gösterebilirsiniz.

Arındırma

İkinci aşama olan arındırmada temizlik biraz daha derinleşir. Gözeneklerde biriken kir ve yağın ciltten uzaklaştırılması hedeflenir. Temizleyici ürünlerin ardından uygulayacağınız yüz temizleme toniği ile cildinizi derinlemesine temizleyebilir; tüm birikintilerden arındırabilirsiniz.

Peeling

Cildin üzerinde oluşan ölü tabakayı uzaklaştırmak, cildin sağlıklı ve esnek yapısını korumak için haftada bir peeling yapabilirsiniz. Cilt tipinize göre seçeceğiniz bir peeling maskesini yüzünüze uygulayarak ölü tabakadan kurtulabilir ve cildinizin kendini yenilemesini destekleyebilirsiniz.

Nemlendirme

Cildin nem bariyerini desteklemek ve esnekliğini korumasını sağlamak için cilt tipinize uygun bir nemlendiriciyi uygulamalısınız. Kuru bir cilde sahipseniz yağ bazlı nemlendiricileri tercih edebilir, karma veya yağlı bir cilde sahipseniz su bazlı nemlendiricileri bakım rutininize dahil edebilirsiniz.

Güneşten Koruma

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için güneş ışınlarından korunmak oldukça önemlidir. Görünmeyen UV ışınları cildinize nüfuz ederek, cilt hücrelerine zarar verebilir. Güneş ışınları, kırışıklıklardan cilt kanserine kadar geniş ölçüde tahribatlara neden olabilir.(2) Cilt bakımınızı yaptıktan sonra cildi güneşin zararlı etkilerine karşı korumak için yüksek faktörlü bir güneş koruyucu uygulayabilirsiniz. Güneş koruyucu uygulamanın yanı sıra güneş ışınlarının dik düştüğü ve etkilerinin daha yoğun olduğu 10:00 ve 14:00 saatleri arasında doğrudan güneşe maruz kalmamaya özen gösterebilirsiniz.

Cilt Sağlığını Desteklemek İçin Bunlara Dikkat Edin

Sağlıklı bir cilt için yukarıdaki aşamaları takip ederek ihtiyaca ve cilt tipine göre bakım rutininizi oluşturabilirsiniz. Bu rutini maske ile destekleyerek cildinize derinlemesine bakım yapabilirsiniz. Dışarıdan yapacağınız müdahalelerin yanı sıra içeriden de cilt sağlığınızı destekleyebilirsiniz.

Bol Su Tüketimi

Yapılan araştırmalar, az su tüketen kişilerin su tüketimini artırdığında ciltlerinin nem seviyesinde bir iyileşme olduğunu gösterir.(3) Bol su tüketerek cildin nem bariyerini içeriden güçlendirebilir ve esnekliğini korumasını sağlayabilirsiniz.

Doğru Beslenme

Doğru beslenme programı ile cildin ihtiyaç duyduğu besinleri alabilir, yaşlanma etkilerine karşı cildinizi destekleyebilirsiniz. Yapılan araştırmalar, omega 3 bakımından zengin besinlerin cilt sağlığı üzerinde olumlu etkilerini ortaya koymuştur.(4) Bu besinleri diyet programınızın bir parçası haline getirerek cildin sağlıklı yapısını korumasını sağlayabilirsiniz.

Doğru Takviye Gıda Kullanımı

Diyet ve dermokozmetik bakımın yanı sıra takviye gıda kullanımı ile cilt sağlığınızı destekleyebilirsiniz. Peki cilt sağlığı üzerinde olumlu etkileri olan takviye besinler nelerdir? Biotin normal mukozanın korunmasına katkıda bulunur.(5). Ayrıca, kızarıklık ve kaşıntı gibi cilt sorunlarının giderilmesinde ve cildin ideal nem seviyesinin korunmasına yardımcı olabilir.(6) Biotinin yanı sıra niasin, riboflavin ve çinko normal cildin korunmasında destekleyici görev görür. C vitamini cildin normal fonksiyonlarını sürdürebilmesi için kolajen üretimini destekler.(7,8) Vücuttaki temel minerallerden biri olan bakır, gıdalar yoluyla ya da gıda takviyesi olarak alındığında cilt pigmentasyonuna katkıda bulunarak leke görünümünü azaltılmasına katkıda bulunur.(9)

Uzman hekimlerle görüşerek cilt tipinizi ve cildinizin ihtiyaçlarını belirleyebilir, diyet ve dermokozmetik bakımın yanı sıra gıda takviyesi ile cilt sağlığınızı destekleyebilirsiniz. Vitabiotics’in 22 mikro besini bir araya getirdiği Perfectil ile cildinizin ihtiyaç duyduğu mineral ve besinleri takviye edebilirsiniz.

Kaynakça:

  1. https://medlineplus.gov/skinconditions.html
  2. https://medlineplus.gov/sunexposure.html
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4529263/
  4. https://link.springer.com/chapter/10.1007%2F978-3-642-12264-4_9
  5. Sağlık beyanı ekleri
  6. https://medlineplus.gov/druginfo/natural/313.html
  7. https://www.health.harvard.edu/blog/why-is-topical-vitamin-c-important-for-skin-health-202111102635
  8. Sağlık beyanı ekleri
  9. Sağlık beyanı ekleri

Senin Vitaminin Hangisi?

X