Uzman Videoları

Selahattin Dönmez’den Çocuk Sağlığı Önerileri

ÇOCUK SAĞLIĞI

Bebeklik ve çocukluk vücudumuzda en hızlı büyümenin gerçekleştiği dönemdir. Öyle ki bu dönem 0-1 yaş, 1-4 yaş, 4-10 yaş, 10-12 yaş olmak üzere birçok alt döneme kırılmış ve bu dönemler için ayrı vitamin mineral destekleri farklı dozlarda ön plana çıkmıştır.

Ayrıca Avrupa Besin Güvenliği Otoritesi diğer tüm yaş gruplarının vitamin/mineral alımınında %NRV( Beslenme Referans Değeri) değeri tanımlarken (vücudun yoksunluk yaşamaması için alınması gereken minimum değer), çocukların vitamin mineral alımlarındaki referansını RDA ( Önerilen Besin Tüketimi) üzerinden yapmaktadır.

Anne sütünden sonra çocukların ailenin yediği çeşitli besinlerle tanışması döneminde her çocuk istenilen çeşitlilikte ve sıklıkta beslenme konusunda istekli olmayabilir. Özellikle besinlerle alınamayan vitamin ve mineral eksikliği; zeka gelişimi, konsantrasyon, yazma becerisi başta olmak üzere, bağışıklık sistemi, kemik gelişim, normal büyümenin düzenlenmesini negative etkileyebilmektedir.

Çocuklarınızın A, B, C, D vitaminleri başta omak üzere, demir, kalsiyum, çinko ve magnezyum minerallerinden zengin beslenmesi sağlıklı bir çocukluk dönemi geçirmelerini sağlamanın yanı sıra obezite ve kronik hastalıklardan onları korumak adına da çok elzemdir.