Uzman Videoları

Segmente Göre Vitamin ve Mineral Alımı

SEGMENTE GÖRE VİTAMİN MİNERAL ALIMI NEDEN ÇEŞİTLİLİK GÖSTERMELİ?

Kaliteli ve zinde bir yaşam için, hayatın her döneminde nasıl sağlıklı beslenmede önerilen besin gruplarını farklı porsiyonlarda tüketmemiz gerekiyorsa, vitamin minerallerin günlük alım miktarları da başta cinsiyet olmak üzere, farklı yaş gruplarının ve fizyolojik dönemlerin gereksinimlerine göre değişmektedir. Bu nedenle dünyadaki önemli sağlık otoritelerinin günlük ortalama alım miktarlarını cinsiyete, yaş gruplarına ve fizyolojik duruma göre değiştirmiştir.

Çoğu vitamin ve mineralde olduğu gibi; buna en güzel örnek yaşam boyu cinsiyete ve yaşa göre günlük demir ihtiyacındaki değişimdir.  Diyet Referans Değerlerine göre, alınması gereken demir miktarı, yenidoğanda 0.3 mg, bebekte 11, yetişkin erkeklerde 11, yetişkin kadınlarda 18 iken, hamilelerde 27 mg’a çıkabilmektedir.

Kadın ve erkeğin fizyolojik farklılıkları vitamin mineral ihtiyaçlarını birbirinden keskin bir şekilde ayrıştırdığı gibi, bazı mikro besin öğeleri cinsiyete bağlı olarak farklı sistemler üzerinde olumlu etkiler göstermektedir. Örneğin folik asit erkeklerde kalp sağlığını korurken, kadınlarda hamilelik ve fetusun sağlığında ön plana çıkar.

Bu doğrultuda standart dozdaki tek bir besin takviyesinin yaşam boyunca toplumun farklı gruplarının ihtiyaçlarını karşılayamayacağı bilimsel bir gerçektir.